امروز چهارشنبه  ۸ بهمن ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

سند حمایت از کودکان در رسانه‌ های صوت و تصویر فراگیر منتشر می‌ شود

مشاهده ۶۳
۱۳۹۹/۰۸/۲۶- ۱۸:۲۸
اولین نشست اینترنت امن برای کودکان با همکاری ساترا و مرکز نوآوری حکمرانی و کارآفرینی اجتماعی هیوادِ نو و با حضور فعالین حوزه خانواده، آموزش و تربیت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این نشست، سرپرست اداره کل تنظیم و تدوین مقررات ساترا در خصوص نقش و اهمیت و مسئولیت حمایت از حقوق کودکان در فضای مجازی و تنظیم‌گری در تدوین مقررات کودکان و رده‌بندی سنی مطالبی را بیان کرد.

زهرا روشن‌ دل، حمایت ساترا از حوزه کودک را وظیفه این سازمان دانست و با اشاره به موضوع ضابطه‌ مندی درباره نحوه دسترسی این رده‌بندی سنی به فضای مجازی گفت: در آینده‌ ای نزدیک، چگونگی حمایت از کودکان از طریق الزامات سند حمایت از کودکان و ابزارهای پیش‌ بینی‌ شده مانند امکان کنترل فعالیت کودک توسط والدین منتشر می‌ شود.

وی افزود: ساترا در سند حمایت از کودکان در رسانه‌ های صوت و تصویر فراگیر، علاوه بر ضوابط محتوایی و حفظ محرمانگی و حریم خصوصی، الزاماتی مانند ایجاد ابزار کنترل والدین، جداسازی دسترسی کودک و بزرگسال به محتوای یک رسانه، حساب مخصوص کودکان، فرایند گزارش دهی ویژه، تفکیک قابل شناخت محتوای تبلیغات تجاری و تناسب تبلیغات و ممنوعیت‌ های تبلیغات را پیش‌ بینی کرده است.

سرپرست اداره ‌کل تدوین مقررات، در ادامه علاوه بر تأکید به افزایش سواد رسانه‌ ای در این زمینه به ضرورت رعایت رده‌ بندی سنی به صورت مشترک بین همه پلتفرم‌ ها اشاره کرد. زهرا روشن‌ دل خاطرنشان کرد: در حال حاضر  9 رسانه صوت و تصویر فراگیر با محتوای تخصصی کودک وجود دارد که این عدد درحال افزایش است. همچنین رسانه‌های بزرگسال محوری هم با ارائه محتوای کودک در این زمینه فعال هستند.

در ادامه این نشست، فعالان حوزه خانواده، آموزش و تربیت حاضر در جلسه، به بیان دیدگاه‌ و نظرات خود در خصوص آسیب‌شناسی کودک در فضای‌ مجازی و زمینه‌ های حمایت از طریق ابزارهای فنی و بسترسازی‌ های فرهنگی پرداختند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما