امروز يك شنبه  ۲۸ دی ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

رازهایی که تلویزیون برملا کرد؛ ناگفته‌هایی از شهیدی به نام فخری‌زاده

مشاهده ۱۰۲
۱۳۹۹/۱۰/۲۱- ۱۶:۰۴
علی کربلایی حسینی، پژوهشگر و طراح مستند «ضمیر آفتاب» درباره ایده خلق این مستند توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی و به نقل از خبرگزاری تسنیم، مستند «ضمیر آفتاب» که برای اولین بار شب گذشته در ایام چهلم تازه‌ترین شهید ترور، دانشمند هسته‌ای و دفاعی شهید محسن فخری‌زاده از شبکه یک سیما روی آنتن رفت، نکات قابل تأملی را درباره حیات و سبک زندگی ایرانی‌اسلامی این شهید والامقام در معرض دید همگان قرار داد.

علی کربلایی حسینی، پژوهشگر و طراح این مستند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره ایده خلق این مستند تصریح کرد: از بیش از 20 سال قبل که در کسوت خبرنگار به موضوع برنامه هسته‌ای کشورمان می‌پرداختم، با نام این شهید بر روی کاغذها برخورده بودم؛ آوازه او را در قطعنامه‌های تحریمی و تهدید و چنگ و دندان نشان دادن‌های صهیونیست‌ها شنیده بودم، اما قسمت نشده بود در زمان حیاتشان از نزدیک با ایشان معاشرتی داشته باشم.

وی افزود: پس از شنیدن خبر شهادت ایشان، آنچه در رسانه‌ها دیدم، بیشتر تکرار روایت‌هایی بود که دشمنان این کشور و نظام از او داشتند. این برایم دردناک بود و دغدغه‌ای ایجاد کرد تا او را درست بشناسانم. به سرعت طرح اولیه را بر مبنای دانسته‌های سابقم و همین طور پژوهشی که می‌کردم بحمدالله با کمک و حمایت دوستان، طرح از طریق اداره کل روابط عمومی رسانه ملی جنبه اجرایی به خود گرفت.

کربلایی حسینی با بیان اینکه در خلال پژوهش حتی به رمان Active Measures که مت فولتون (Matt Fulton)، نویسنده ژانرهای جاسوسی در سال 2016 نوشته، برخورده و برایش تأسف‌بار بوده که جبهه استکبار چگونه چهره تابناک دانشمندان هسته‌ای و نیروهای خدوم این نظام را خدشه‌دار می‌کند، گفت: عنوان "ضمیر آفتاب" را به خاطر همین غرض‌ورزی دشمنان کشور برای این مستند انتخاب کردم؛ ضمیر در معنای "باطن انسان"، "اندرون دل"، "اندیشه نهفته" یا "راز" و "آفتاب" را به این خاطر ترکیب کردم که اولاً روایتی بومی را از این شهید ارائه دهم و ثانیاً با تشبیه این شهید به آفتاب، تأکید کنم کارکرد نظام رسانه‌ای استکبار به ویژه در این فقره، پنجه بر چهره آفتاب کشیدن است.

وی ادامه داد: طرحم این بود که با برجسته‌ترین مسئولانی که از نزدیک با او سر و کار داشتند و همین طور اعضای خانواده ایشان مصاحبه و این شهید عزیز را از زبان ایشان روایت کنم؛ در عجب ماندم که این مرد چقدر صدق و صفا داشته که هرچه  علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گفت، در راستای گفته‌های فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی‌بود و هرچه این دو بزرگوار گفته بودند، کامل‌ترش از زبان امیر حاتمی، وزیر دفاع و همین طور آقا مهدی و آقا حامد، دو فرزند رشید این شهید بیان می‌شد.

این مستندساز اضافه کرد: این مستند، انسانی‌ترین وجوه دانشمند برجسته را روایت کرد که قطعاً شخصیتی نادر و برجسته است. هر چه درباره این شخصیت‌ها ساخته شود، کم است؛ چرا که هم انگیزه‌بخش‌اند، هم الگو. در جای جای این مستند، صدای این شهید شنیده می‌شود که عاشق شهادت بوده و بیمی از تهدید و دشمن نداشته است. او نمونه کاملی از یک انسان مجاهد، بااخلاص، بااخلاق بود که هرگز نامش جز به نیکی نبرند.

کربلایی حسینی هدف دیگر از ساخت این مستند را تبیین پیام رهبر معظم انقلاب در پی شهادت شهید فخری‌زاده اعلام کرد و گفت: اگر حضرت آقا از عنوان دانشمند دفاعی و هسته‌ای برای معرفی این شهید بزرگوار استفاده نمی‌کردند، برخی بودند که در به کارگیری این وصف برای شهید ملاحظه و احتیاط داشتند، در این مستند، به خوبی این اصطلاح تبیین و تشریح و تأکید شد وقتی جمهوری اسلامی ایران به همه قواعد بین‌المللی در حوزه هسته‌ای پایبند است و حتی فتوای حضرت آقا در خصوص حرام بودن سلاح هسته‌ای آشکارا و حتی در مجامع بین‌المللی بیان شده است، نباید لکنتی در استفاده از اصطلاح دانشمند هسته‌ای و دفاعی داشته باشیم.

مولانا ابراهیمی، تهیه‌کننده و کارگردان و صادق خوش‌نژاد، مدیر پروژه مستند «ضمیر آفتاب» بودند.
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/10/21/2429826

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما