امروز سه شنبه  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

شبکه چهار راوی «حکایت دل» زندگی استاد حکمت ایرانی اسلامی

مشاهده ۱۲۰
۱۴۰۰/۰۹/۱۵- ۱۲:۳۴

زندگی حرفه ای استاد فتح الله مجتبایی استاد حکمت ایرانی اسلامی و ادیان شرقی در قالب مستند «حکایت دل» از دوشنبه پانزدهم آذر در شبکه چهار سیما پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، فیلم مستند «چه خوب شد به دنیا آمدید» به زندگی استاد فتح الله مجتبایی استاد حکمت ایرانی اسلامی و ادیان شرقی، اختصاص دارد‌.
استاد فتح‌الله مجتبایی متولد ۱۳۰۶ در تهران، نویسنده و مترجم ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
مقدمات ادبیات و علوم رسمی را در فراهان اراک فرا گرفت. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دانشسرای عالی درجه لیسانس گرفت، و از آن سال تا ۱۳۳۸ در دبیرستان‌های اراک و تهران و دانشسرای عالی به تدریس ادبیات و زبانهای خارجی اشتغال داشت. در ۱۳۳۹ از طرف وزارت فرهنگ برای آشنایی با روش های جدید تألیف کتاب های درسی به خارج از کشور اعزام شد و پس از یک دوره مطالعه و تحقیق در این زمینه در ایالات متحدهٔ آمریکا (دانشگاه کلمبیا، نیویورک) به کشور بازگشت و مأمور تهیه و تدوین کتاب های درسی در ادبیات برای دبیرستان‌ها شد.
دکتر مجتبایی در دوران تحصیل خود از محضر استادان بزرگی در داخل و خارج از کشور استفاده کرد و برای آشنایی با عرفان هندی مسافرت‌های متعددی به هند و پاکستان داشت. دکتر مجتبایی درجه دکتری تاریخ ادیان و فلسفه شرق را از دانشگاه‌هاروارد آمریکا در سال ۱۳۵۰ اخذ کرد و در مرکز مطالعات ادیان جهان آمریکا، تاریخ تطبیقی ادیان خواند. دکتر مجتبایی هم‌اکنون عضو هیئت علمی‌بنیاد دایرةالمعارف بزرگ اسلامی و همچنین عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است. از دکتر فتح‌الله مجتبایی تاکنون بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب، مقاله و شعر و نقد کتاب به صورت تألیف و ترجمه و تصحیح به زبان‌های فارسی و انگلیسی در ایران و خارج از ایران منتشر شده‌است.

مجموعه مستند «حکایت دل» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیماست که هر دوشنبه ساعت ۲۱ به زندگی یک استاد عالیقدر عرصه ادب و فرهنگ و هنر می‌پردازد. بازپخش این برنامه سه شنبه ساعت ۱۴ و جمعه ۱۲ ظهر روی آنتن می رود.

تهیه کننده علیرضا حسینی، کارگردان بیژن شکرریز، مشاور علمی دکتر شهین اعوانی، پژوهشگر محبوبه کلانتری، مدیرتصویربرداری جواد صفا، تدوینگر راضیه فرمانی، صدابردار فاطمه رسول زاده، مدیرتولید و عکاس حمید سهرابی، مدیر تبلیغات فضای مجازی و مدیر روابط عمومی آن سمیرا فراهانی است.

 

امتیاز شما