امروز شنبه  ۲ مرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

ضیافت الهی شبکه اترک در ماه مبارک

مشاهده ۴۳۵
۱۳۹۹/۰۲/۰۳- ۰۸:۴۵
صداوسیمای خراسان شمالی، با ویژه برنامه‌های متنوع در افطار و سحرهای ماه مبارک رمضان مهمان خانه‌های روزه‌داران می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، صداوسیمای استانی اترک با ویژه برنامه‌هایی در وقت افطار و سحر مهمان روزه‌دارن و سحرخیزان می‌‎شود.
سیمای اترک:

«قبول‏ باشه» کاری از سیمای شبکه اترک است که به تهیه‎کنندگی سید ابراهیم مسبوق برنامه‏‎ای 50 دقیقه‎ای را قبل از افطار روی آنتن می‎برد. این برنامه با بخش‎هایی همچون تا بهشت (گزارش از افرادی که با از خودگذشتگی در زندگی به همنوعان خود کمک کرده اند)، گزارش مردمی ، دعوت از کارشناسان مذهبی، احکام رمضان، بهداشت و تغذیه در ماه مبارک رمضان با توجه به شرایط خاص، درهمین نزدیکی (ارتباط با ستاد دیه زندانیان غیرعمد و انجمن حمایت از بیماران خاص باهدف معرفی خیرین و تشویق برای کمک رسانی)، مسابقه قرآنی، دعای روزهای ماه مبارک رمضان، ادعیه، پخش اذان مغرب و... همراه روزه‎داران می‌‎شود.

«تاج بندگی» نیز عنوان برنامه‌‏ای 70 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی حسین علیزاده است که از سیمای شبکه اترک در ایام‏ ماه‏ مبارک رمضان هر سحر تا اذان‏ صبح همراه با روزه‏‎داران ‏می‌شود و شامل بخش‌های مختلف و متناسب مانند کلام مجری (گفتارهای ادبی و عارفانه)، شب زنده‎داران (معرفی مشاغل شبانه که در طول سحرگاهان ماه رمضان مشغول کار هستند)، سحر خوانی (استفاده از مداحان سراسر استان به تفکیک هر شهر به صورت زنده)، پزشکی (آداب غذا خوردن در سحر)، دعای سحر (به شکل گرافیکی)، آداب سحر(معرفی ادعیه ، احکام و...)، گلشن راز ( شرح دعای  ابو حمزه ثمالی)، مناجات (مناجات‌های‏‌ آوازی با غزل‎های عارفانه شاعران در برنامه به‌صورت ضبطی)، اذان صبح ( شامل اذان ،نماز ،دعا و شرح دعای روز )، پخش بخش‌هایی از برنامه قبول باشه افطار و.... است.

صدای اترک:

صدای اترک نیز با ویژه برنامه‌های « قبول باشه» و « سروش سحر » به ترتیب هنگام افطار و سحر باشنوندگان روزه‏ دار همراه می ‏شود.
« قبول باشه» به تهیه‎کنندگی سمانه سفیدگر و زهرا تیمورزاده با آیتم‎هایی نظیر، از تو به یک اشاره (معرفی خیران استان)، تا خدا راهی نیست، گزارش مردمی، دعوت از کارشناسان مذهبی، تغذیه در ماه رمضان (توصیه‌های تغذیه ای و بهداشتی)، معرفی مساجد استان، سفیدپوشان روزه‎دار (گزارش از بیمارستان‌ها و گفت‎وگو با کادر درمانی بیمارستان و تلاش‎های آن‎ها در لحظات سحر و افطار)، ضیافت (معرفی آداب رمضان در بین اقوام استان)، احکام روزه، سفره‌های آسمانی، ارتباط با دیگر مراکز استان‌ها، کلام بزرگان، معرفی خدمتگزاران مساجد، اذان (شامل اذان ،نماز ، مناجات ودعا )، مسابقه قرآنی، تلفن و پیامک‌های مردمی و... قبل از افطار به مدت 90 دقیقه میهمان خانه‌های شنوندگان می‎شود.

«سروش سحر» هم ویژه برنامه سحرگاهی صدای اترک در ماه مبارک رمضان است که به تهیه‎کنندگی ابراهیم نسیمی و مجیدحمزانلوئی همراه شنوندگان سحرخیز می‌شود. در این برنامه سعی می‎شود به سیره زندگی بندگان خدا بر اساس فرازهایی از مناجات 15 گانه امام سجاد(ع) پرداخته شود.
این برنامه در سحرگاهان ماه مبارک رمضان در قالب آیتم‎های شرح مناجات امام سجاد (کارشناس)، گزارش‏ از مشاغل ‏شب کار، دلنوشته‌ها و واگویه‌های سحرگاهی مخاطبان، قطره‎ای از دریا (حکایت‎هایی از سیره و سلوک بزرگان)، کلام بزرگان متناسب با موضوع برنامه، روایت‎‎‎خوانی و شعرخوانی متناسب با موضوع برنامه، شرح یک حدیث، تفسیر نهج‎البلاغه، خاطرات سحرخوانی به همراه سحرخوانی کوتاه، استفاده از آوازهای عرفانی سحرگاهی برای ایجاد فضای معنوی سحرگاهی و... تلاش می‌کند تا بستر مناسبی را برای ورود شنوندگان و روزه داران به یک روز تازه از ماه مبارک رمضان ایجاد کند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما