امروز پنج شنبه  ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

«عکس های تکان دهنده» خوزه در جنگ عراق

مشاهده ۲۳۶
۱۳۹۹/۰۷/۱۶- ۱۱:۳۹
موضوع برنامه «عکس های تکان دهنده» (Fotos que sacuden al mundo) شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی‌ وی در این قسمت، عکس سرباز آمریکایی است که از جنگ برمی‌گردد و در انفجار مین در شهر رمادی عراق، 40 درصد مغز خود را از دست می دهد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این برنامه که در هر قسمت یکی از ماندگارترین عکس های تاریخ را بررسی می‌کند، این بار به سراغ عکسی از «خوزه» یکی از سربازان جنگ عراق رفته است. وی در انفجار مین در شهر رمادی عراق 40 درصد مغز خود را از دست داد. عکس اوژن ریچاردز از خوزه و مادرش فقط یکی از مجموعه تصاویر تکان دهنده ای است که به عنوان بخشی از مجموعه ای به نام «جنگ شخصی است» منتشر شده و شرایط دلخراش این سربازان را نشان می دهد.
در این برنامه همچنین مطرح می‌ شود که با این حال، آمریکا هزاره جدید را نیز با جنگ و وحشت آغاز کرده است. سناریوی پیچیده یازده سپتامبر، لشکرکشی به افغانستان و عراق و کوبیدن همواره برطبل جنگ در طول دو دولت بوش تاثیر اجتماعی روانی بزرگی بر خانواده‌ های آمریکایی بخصوص خانواده‌ های نظامیان داشته است. اگرچه گزارش های فراوانی از هزینه‌ های انسانی جنگ داده می‌ شود اما از تاثیرات روانشناختی و اجتماعی جنگ طلبی بر خانواده‌ های آمریکایی و سربازان اعزام شده به جبهه تهاجم کمتر سخنی به میان می آید. در آمریکا اضطراب ها و تنش های روانی برای خانواده‌ هایی که به نوعی با جنگ و نظامی‌گری سر و کار دارند، از قبل از حرکت نیروهای نظامی آغاز می‌ شود در طی عملیات و حضور نیروها در جنگ تشدید شده و بعد از برگشت ادامه داشته و گاهی تا سال ها نیز پا برجا می ماند.
برنامه«عکس‎ های تکان ‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌ های شبکه پرس تی‌ وی به تهیه کنندگی کیانوش الطافی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی‌ وی زبانگردانی شده است و روزهای جمعه ساعت 3:15 به وقت تهران پخش می‌ شود و تکرار آن همان روز ساعات 6:15 ،10:15 و 19:15 و شنبه ساعت 8:45، 14:15، 21:45  و یکشنبه ساعت 16:45 روی آنتن هیسپان تی‌ وی می‌ رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما