امروز پنج شنبه  ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

امروز با کتاب «قابوسنامه» در «کیمیای کلمات» آشنا می شوید

مشاهده ۵۱
۱۴۰۰/۰۲/۲۲- ۰۸:۵۹
برنامه «کیمیای کلمات» رادیو فرهنگ جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه، به سراغ معرفی و‌ بررسی کتاب «قابوسنامه» به اهتمام و تصحیح دکتر غلامحسین یوسفی می رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «کیمیای کلمات» این هفته به معرفی ‌‌بررسی کتاب «قابوسنامه» که به اهتمام زنده یاد دکتر غلامحسین یوسفی تصحیح شده، اختصاص یافته است.

در این برنامه دکتر بهرام پروین گنابادی، کارشناس مجری برنامه «کیمیای کلمات» به معرفی و‌ بررسی کتاب «قابوسنامه» می‌ پردازد.
«نصیحت نامه» یا «قابوس نامه» اثری است از امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وشمگیر بن زیار، که در آن پندهای خردمندانه ای در باب آیین زندگی ارائه می‌ شود. عنصرالمعالی کیکاووس، مردی فرزانه و خردپیشه و حاکمی دانا، آگاه و مطلع به علوم زمانه بود. «قابوسنامه» که از مشهورترین تالیفات اوست، اثری است که با در برداشتن پند و اندرزهای گرانبها از نصایح ایران باستان، بر مواردی نظیر اعتدال پیشگی، مدارا، اهمیت خرد و کلام، تربیت صحیح فرزند، آداب زندگی، اصول اجتماعی و تربیتی، راه و رسم ممکلت داری و لشکرکشی و پرداختن به دانش و هنر تاکید دارد.
عنصرالمعالی کیکاووس این شاهکار پندآموز و درخشان را در چهل و چهار باب، به گیلان شاه، فرزند خود نوشته تا زمانی که نوبت به حکومت او رسید، بتواند به درستی مسئولیت های خود را به انجام برساند.
غلامحسین یوسفی (۱۳۰۶ تا ۱۳۶۹) که کتاب را تصحیح کرده و مقدمه مفصلی بر آن نوشته، تردیدهایی را درباره اینکه «قابوسنامه» دقیقا در چه سالی نوشته شده، مطرح می‌کند، اما مسلم است این کتاب در نیمه دوم قرن پنجم منتشر شده است. «قابوسنامه» از متون ماندگار قرن پنجم به شمار می‌رود و روی نویسندگان و شعرای معاصر و نیز ادبای بعد خود تاثیر چشمگیری گذاشته است.
شنوندگان رادیو فرهنگ می توانند برنامه «کیمیای کلمات» به تهیه کنندگی فریده گودرزی، را امروز ساعت 13:30 دنبال کنند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما