امروز سه شنبه  ۱ آذر ۱۴۰۱

تجلیل از «نغمه‌ خوان‌ انقلاب» در تبریز

مشاهده ۱۳۱
۱۴۰۱/۰۳/۲۹- ۱۰:۰۳

آیین تجلیل از «اسفندیار قره باغی» به پاس نیم قرن فعالیت هنری در پردیس فرهنگی سینمایی قدس تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این آیین به پاس قدردانی از پنجاه سال فعالیت هنری ارزشمند، موثر، جریان ساز و همچنین خلق آثاری ماندگار با موضوع  استکبار ستیزی و ارزشی و انقلابی استاد اسفندیار قره باغی که بیش از ۸۰۰ اثر را شامل می‌شود، برگزار شد . 

عمده آثار وی حس وطن‌دوستی و میهنی با رنگ و بوی انقلابی دارد و این آثار حس حماسی و وطن دوستی را به نسل‌ بعد از خود نیز منتقل می‌کند.

هر کدام از سرودهای استاد، بازتاب بخشی از فضای انقلابی آن دوران و هویت مردمی هنر در خدمت آرمان‌های انقلاب اسلامی است و آثار و سرودهای انقلابی وی بخش ناگسستنی «گنجینه هنر انقلاب» این مرز و بوم در چهل و اندی سال اخیر است.

با چنین کارنامه پرباری، نام استاد اسفندیار قره باغی با موسیقی انقلاب عجین شده و به حق شایسته عنوان «صدای انقلاب» و «نغمه‌خوان انقلاب» است.

استاد اسفندیار قره باغی، نغمه‌خوان سرودهای انقلابی با خواندن سرود آمریکا ننگ به نیرنگ تو جادوانه شد؛ وی در یکم بهمن سال ۱۳۲۲ در تبریز به دنیا آمد.

وی دارای مدرک معادل دکترای آواز کلاسیک (درجهٔ ۱ هنری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و از خوانندگان مشهور و پیشکسوت ایرانی از خانواده اصیل آذربایجانی است .

در پایان مراسم یک جلد کلام الله نفیس و هدیه ارسالی دکتر پیمان جبلی رئیس سازمان صدا وسیما ، توسط مدیرکل صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی، تقدیم دکتر اسفندیار قره باغی شد و همچنین سلام و مراتب تقدیر و تشکر رئیس رسانه ملی به این هنرمند فرهیخته به پاس دهها سال همکاری ارزشمند و موثر هنری با رسانه ملی ابلاغ گردید. 

این آیین به همت حوزه هنری استان و با همکاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی و برخی از ارگان  های فرهنگی استان در پردیس سینمایی قدس برگزار گردید.

امتیاز شما