امروز شنبه  ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی
نگاهی به جایگاه عاشورا در دنیا از دیدگاه آیینی در شب نشینی

اشک ممدوح چه تاثیری بر نفس انسان دارد؟

مشاهده ۱۰۸
۱۴۰۱/۰۵/۱۴- ۱۷:۲۷
تعداد بازدید:108

سید وحید عمادی استرابادی، نویسنده و جامعه شناس مهمان دیشب شبنشینی بود؛ وی در این برنامه به تفاوت های اشک ممدوح و مذموم پرداخت. او همچنین در ادامه درباره واقعه کربلا از دیدگاه ایدئولوژیک صحبت کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، او گفت: عاشورا به غیر از دیدگاه حماسی و زیباییشناسی دیدگاه ایدئولوژی به حساب میآید که در جامعه کنونی حکمفرما است؛ اگر بخواهیم به علت عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) پس از بیش از ۱۴۰۰ سال بپردازیم باید ابتدا به مفهوم اشک بپردازیم. ما در زندگی اشک ممدوح و مذموم داریم؛ اشک مذموم زمانی صورت می‌گیرد که فرد دچار مشکلی شده و باید خود آن مشکل را برای خود حل کند. مانند زمانی که فرد یکی از دوستان خود را از دست داده است. اشک ممدوح نوعی اشک روانی است که برای سلوک و بندگی عاشورایی ساخته شده که شامل بن مایه‌های معرفتی می‌شود؛ در آیه ۲۳ سوره مبارکه الشوری به پیامبر (صلوات الله علیه) گفته شد: بگو من از شما اجر رسالت جز این نخواهم که مودّت و محبّت مرا در حقّ خویشاوندان منظور دارید و دوستدار آل محمّد باشید. ما برای پاک کردن نفس خود نیاز داریم تا برای اهل بیت اشک ممدوح بریزیم. وی افزود: یکی از سختترین لحظات عاشورا جایی است که حضرت امام حسین (علیه السلام) تکیه بر نیزهای در صحرای کربلا میزند؛ در آن لحظه زمانی که ایشان دست خود را بالا میآورند تا صحبت کند تمامی افراد ساکت می‌شوند. حضرت سید الشهدا (علیه السلام) در آنجا از مردم می‌پرسد: کسی هست که او را راهنمایی کنم؟. ایشان با وجود آن که می دانستند پایان ماجرا به چه صورت بوده اما می خواستند دیگران را راهنمایی کنند. رفتارهای ایشان در صحرای کربلا باعث راهنمایی ما در این نسل شده تا ما بتوانیم یادگار ایثارگریهای شهدای کربلا را زنده نگه داریم.

او اظهار داشت: در ادامه دیدگاه ایدئولوژی ما باید به مسئله عاشورا شناسی بپردازیم؛ این مطلب با احساسات انسانها در رابطه است. خواندن مقطلهای مختلف با احساسات انسان ارتباطی برقرار میکند که افراد نمیتوانند تحت تاثیر آن قرار نگیرند. از طرفی دیگر اگر بخواهیم از دیدگاه مذهبی نگاه بیندازیم میفهمیم امام حسین (علیه السلام) چراغ راه است که با نگاه به آن به سریعترین نحو ممکن رستگار می‌شویم. این نویسنده و جامعه شناس گفت: اگر بخواهیم از دیدگاه آیینی به عاشورا نگاه کنیم متوجه میشویم ارزش و قدرت این واقعه به اندازهای بالا است که افراد با باورهای مختلف در آیین‌های متفاوت برای واقعه عاشورا ارزش قائل هستند و به حقانیت حضرت امام حسین (علیه السلام) باور دارند. افراد با باورهای متفاوت برای این واقعه کتاب نوشته اند و از آن یاد کرده اند و آن درس های گرفته شده از عاشورا را الگوی زندگی خود قرار داده اند.

گفتنی است؛ برنامه شب نشینی از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود و تهیه کننده این برنامه نیزیاسر گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره شب نشینی و مهمانهای برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری میشود.

امتیاز شما