امروز شنبه  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

شهر «گنجه» کانون‌ مهم شعر پارسی

مشاهده ۱۴۰
۱۴۰۱/۰۸/۱۸- ۱۲:۱۵

در برنامه «پارسی‌گویان» این هفته پنج‌شنبه نوزدهم آبان، با حضور دکتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی، با ارزش‌های دیگری از کتاب نزهه‌المجالس و شهر «گنجه» زادگاه نظامی‌گنجوی آشنا می‌شوید.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «گنجه» از شهرهای منطقه ارّان است. این منطقه از زمان ورود مادها یکی از کانونهای مهم فرهنگی ایران بوده است و اقوام ایرانی از چهار سده پیش از میلاد در آنجا زندگی می‌کرده‌اند.

دکتر محمدجعفر محمدزاده استاد دانشگاه و پژوهشگر زبان فارسی معتقد است که زبان مردمان «گنجه» آسی بوده است که از کهن‌ترین زبانهای ایرانی و لهجه آنها تاتی بوده که هنوز هم رواج دارد. وی می‌گوید: از سده‌های دوم هجری به بعد شروانشاهان تازی‌تبار بر مناطق ارّان حکومت کرده‌اند، شروانشاهان چنان شیفته فرهنگ و زبان ایرانی بودند که اوج شکوفایی این فرهنگ تا پس از سده هفتم در دوره آنها روی داده است.

این پژوهشگر زبان فارسی تصریح می‌کند که این تصور غلط است که گفته شده شاعران پارسی‌گوی ارّان تحت تاثیر حاکمان ایرانی‌ شعر فارسی گفته‌اند بلکه درست آن است که بگوییم حاکمان تازی و سپس تُرک‌تبار ارّان و قفقاز تحت تاثیر زبان و فرهنگ مردم آنجا که فرهنگی تمام ایرانی و زبان رسمی و رایج در بین مردم پارسی‌گو شده‌اند. وی می‌افزاید: تعلق شاعری مثل خاقانی به فرهنگ و زبان ایرانی در قصیده معروف ایوان مداین پیداست ودر سروده‌های شاعران ارّان، ویژگی‌های زبانی شعر سبک خراسانی پیداست.

سیده زهرا صالحی تهیه کننده برنامه «پارسی‌گویان» می‌گوید: در برنامه این هفته رباعی‌های دلکشی از برهان گنجه‌ای، پورِ خطیب، جمال گنجه‌ای و حمید گنجه‌ای را خواهیم شنید و تینا میر کریمی‌با رایزنان فرهنگی در کشورهای فارسی زبان گفت و گو می‌کند و به روال هر هفته فرزانه شکراللهی کارشناس ادبیات نیز بخش‌هایی از شاهنامه را می‌خواند.

«پارسی‌گویان» به تهیه کنندگی سیده زهرا صالحی و با اجرای حسن همایی پنجشنبه‌ها ساعت ۱۶:۰۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

 

امتیاز شما