امروز دوشنبه  ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

سفر گزارشگران «ایران» پرس‌تی‌وی به مهریز و ارگ شهرسب

مشاهده ۲۶۶
۱۴۰۱/۱۱/۰۳- ۱۴:۴۶

موضوع برنامه این هفته «ایران» شبکه پرس تی‌وی به معرفی مهریز و ارگ شهرسب اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «ایران» در بخش اول خود به گزارشگری شهریار عظیمی‌به معرفی شهر مهریز که در دوران حکومت ساسانیان یعنی حدود ۱۶۰۰ سال قبل در قسمت جنوبی دشت یزد بنا شده است، می‌پردازد.

گزارشگر برنامه «ایران» سری به قنات‌ هایی که در مهریز وجود دارد زده است و به این موضوع اشاره می‌کند که محققان معتقدند دختر انوشیروان ساسانی به نام مهرنگار دستور احداث و ایجاد این قنات‌ها را در این منطقه داده است. امیر مهدی کاظمی‌ گزارشگر بخش دوم «ایران» نیز به شهر ابرکوه سفر کرده است تا مخاطبان این برنامه را با ارگ شهرسب، یکی از بزرگترین ارگ‌های کشور آشنا کند.ارگ شهرسب، قلعه‌ای است با برج و بارو و سردری جداگانه، هشت برج و نیم درچهار زاویه که در میان قلعه بیرونی واقع شده و کوچه‌ها و خانه‌های آن به صورت شطرنجی طراحی شده‌اند و اکثر خانه‌های مسکونی در طرفین کوچه‌ها قرار دارند. ویژگی‌های بارز این مجتمع مسکونی بسیار زیبا، خانه‌های قدیمی‌با تزئینات گچبری و نقوش اسلیمی‌گل و بوته و مقرنس کاری آن است.

برنامه «ایران» دوشنبه ساعت 17 به وقت تهران از شبکه پرس تی‌وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه نیز سه شنبه ساعت 14:00، چهارشنبه ساعت 19:00، پنج شنبه ساعت 10:00 و جمعه ساعت 07:00 روی آنتن می‌رود.

امتیاز شما