امروز يك شنبه  ۱۹ آذر ۱۴۰۲
شبکه رادیویی ورزش 25 ساله شد؛
شبکه رادیویی ورزش 25 ساله شد؛

برپایی جشنی در "دقیقه 25 "

مشاهده ۲۱۲
۱۴۰۲/۰۴/۱۱- ۱۲:۲۰
تعداد بازدید:212

شبکه رادیویی ورزش یکی از شبکه‌های تخصصی رادیو است که با شعار «صدای تندرستی، نشاط و افتخار»، هشتم تیر ماه ۱۳۷۸ راه‌اندازی شد. از رسالت‌های این شبکه می‌توان به ترویج و تقویت روحیه مشارکت مردم به شرکت در فعالیت‌های ورزشی برای رسیدن به جامعه سالم و بانشاط و ایجاد حس غرور حاصل از کسب افتخارات ملی اشاره کرد که از موج اف. ام ردیف ۹۲ مگاهرتز روی آنتن می‌رود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، شبکه رادیویی ورزش رسانه مرجع ورزشی در اطلاع‌رسانی، تحلیل، تفسیر و سرگرمی است که پنجشنبه هشتم تیرماه جشن 25 سالگی‌اش را برگزار کرد. به همین مناسبت به سراغ علی‌اصغر احمدی، مدیر جدید شبکه رادیویی ورزش، تهیه‌کننده و گوینده برنامه رفتیم و با آنان به گفت‌وگو نشستیم.

رادیو ورزش، تحفه‌ای ارزشمند و ماندگار

علی‌اصغر احمدی، مدیر شبکه رادیویی ورزش می‌گوید: 25 سال پیش جمعی از پیش‌کسوتان و همکاران فعلی و مدیران سابق با تلاش و همت مثال‌زدنی با هدف خدمت و اطلاع‌رسانی به مردم رسانه‌ای را تشکیل دادند که برای شنوندگان و جامعه ورزش تحفه‌ای بسیار ارزشمند و ماندگار شد. امروز بنده و همکارانم امانتدار و پرچمدار این رسانه‌ایم که امید داریم بتوانیم ادامه‌دهنده خوبی در این مسیر باشیم و جایگاه مناسبی در میان رسانه‌های ورزش کشور در جهت جلب رضایت مخاطبان کسب کنیم.

وی در ادامه با ارائه توضیحاتی درباره برنامه‌های شاخص رادیو ورزش می‌گوید:«صبح و ورزش» برنامه صبحگاهی و در طلیعه برنامه‌های شبکه است که مورد توجه جامعه مخاطبان، مسئولان و ورزشکاران قرار دارد و وجه غالب آن اطلاع‌رسانی به‌موقع، صحیح و دقیق است و به سوالات و نیازهای شنوندگان برنامه پاسخ‌های مناسب می‌دهد.

مدیر این شبکه رادیویی می‌افزاید: «از فوتبال چه‌خبر» برنامه فوتبالی و مورد توجه مخاطبان این رشته پرطرفدار است که به دغدغه‌های این رشته ورزشی و علاقه‌مندی هواداران، سوالات و دغدغه‌های آنان توجه می‌‌کند و در مورد مسائل مختلف این رشته بررسی و پیگیری صورت می‌گیرد. «عصرانه» برنامه سرگرمی و تفریحی شبکه است که عصرها پخش می‌شود و در آن فضای مفرح و شادی توسط بازیگران و عوامل برنامه فراهم و در کنار آن به مقوله ورزش هم توجه می‌شود. برنامه «همیشه با ورزش» نیز موضوعات و مسائل کلان مدیریتی ورزش کشور را با حضور کارشناسان و مسئولان نقد و بررسی می‌کند.

مدیر شبکه رادیویی ورزش درباره برنامه‌های قدیمی‌شبکه هم توضیح می‌دهد و می‌افزاید: «صبح و ورزش»، «جهان ورزش» و«همیشه با ورزش» از برنامه‌های قدیمی رادیو ورزش هستند که در آن‌ها با صداقت، صراحت لهجه و ارائه اطلاعات صحیح و دقیق به موضوعات مختلف می‌پردازند. به‌ویژه برنامه تخصصی جهان ورزش در هیچ یک از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی نظیر ندارد. علاوه بر این برنامه‌ها، از روز اول تأسیس شبکه، گزارش‌های ورزشی رشته‌های مختلف ورزشی هم در جدول پخش شبکه جایگاه ویژه‌ای داشته‌است.

احمدی در پاسخ به این پرسش که جدول پخش برنامه‌های شبکه بر چه اساسی طراحی و پخش می‌شود، می‌گوید: رادیو ورزش همگام با سند تحول رسانه ملی و معاونت صدا و هماهنگ با قرارگاه‌های این معاونت نگاه تحولی به برنامه‌های خود داشته و بر اساس این نگاه به مقوله‌های هویت ملی و دینی، عدالت‌گستری، سبک زندگی ایرانی-‌اسلامی، ارائه الگوی زن تراز جامعه ایرانی‌اسلامی، جوان مومن، انقلابی و موفق، شادی و نشاط، امیدآفرینی و آگاهی بخشی و پیشرفت در عرصه‌های مختلف، برنامه‌سازی کرده‌است و نمود آن در برنامه‌های مختلف رادیو ورزش نظیر ایران خاک دلیران، شهدای ورزشکار، پهلوانان ماندگار، جهان ورزش، بانوی ایرانی، همیشه با ورزش، گزارش‌های ورزشی و ... متبلور است.

جشن 25 سالگی رادیو ورزش در کنار پیش‌کسوتان

نوید جولایی، تهیه‌کننده ویژه‌برنامه بیست‌وپنجمین سالگرد رادیو ورزش است و می‌گوید: مهم‌ترین هدف این برنامه نکوداشت این شبکه و بررسی عملکرد شبکه رادیویی ورزش در ۲۵ سال اخیر در حوزه ورزش بوده‌است.

 وی با اشاره به محتوای ویژه‌برنامه سالگرد با عنوان«دقیقه 25» می‌افزاید: کلیت برنامه درباره اتفاقات سالیان اخیر رادیو بود، گفت‌وگو با پیش‌کسوتان این شبکه و همچنین گفت‌وگو با مسئولان و ورزشکارانی که در استودیو حضور داشتند، گپ‌وگفت‌های صمیمانه و خودمانی، بررسی خاطرات شیرین سالیان گذشته و تاثیر شبکه رادیویی ورزش در بین ورزشکاران و عموم مردم جامعه از اهداف این برنامه بوده‌است.

جولایی در پاسخ به این پرسش که برای ارتباط مستمر با مخاطبان چه تدابیری اندیشیده شده‌است، می‌گوید: مخاطبان از عناصر مهم و کلیدی هر شبکه رادیویی هستند، برای همین امر، طراحی سوالات انتقادی و دخیل کردن شنوندگان در موضوعات می‌تواند ما را به این مهم برساند. قطعاً از مهم‌ترین نیازهای مخاطبان اطلاع‌رسانی، گفت‌وگو با ورزشکاران، خاطره‌بازی، ارائه گزارش عملکرد ورزشی این شبکه، اتفاقات پیش‌رو و اطلاع از برنامه‌های جدید رادیو ورزش برای آینده است.

باید در نقطه‌ای قرار بگیریم که هم مهمان و هم مخاطب به ما اعتماد کند

 حافظ کاظم‌زاده، گوینده ویژه‌برنامه سالگرد رادیو ورزش نیز در باره شیوه‌های اجرای برنامه‌هایی از این دست می‌گوید: برنامه‌های این‌چنینی که همه جانبه‌اند و تعدد مهمان و سطوح مدیریتی خاص دارند، براساس تجربه، تخصص و آموخته‌هایی که هر مجری دارد به روی آنتن می‌روند. اشراف به حوزه ورزش‌های گوناگون و فضای اجرا مهم است. ضمن آنکه قرار نیست در چنین برنامه‌ای گفت‌وگوی چالشی صورت گیرد.

وی ادامه می‌دهد: من معتقدم که چگونگی ارائه برنامه برای پیگیری مخاطب یا عوض‌کردن موج، تعیین‌کننده است. ما باید در نظر داشته‌باشیم که مخاطبان رادیو در بازه سنی ۲۰ تا ۶۵ ساله هستند و کم‌تر با مخاطبان زیر ۲۰ سال مواجهیم. گوینده باید نیاز مخاطب را بشناسد و بر اساس نیاز مخاطب تولید محتوا کند و مدیریت برنامه را به دست گیرد. پاسخ به نیاز مخاطب از محتوا نشئت می‌گیرد تا لحن، سرعت گفتار و استفاده از واژگان.

کاظم‌زاده ادامه می‌دهد: شاخصه برجسنه این برنامه قرارگرفتن در جایی است که هم مهمان و هم مخاطب به شما اعتماد کند. از سطح ورزش فراتر می‌رویم و باید این وجاهت را داشته‌باشیم که به مهمان یا مدیر نزدیک شویم و اطلاعات فرا ورزشی داشته‌باشیم. لازم است مجری در حوزه‌های هنر و بازیگری و... نیز جدای از مبحث تخصصی، اصطلاحا اطلاعات عمومی‌به اندازه یک اقیانوس، ولی به عمق یک‌سانتی متر داشته‌باشد.

توجه به ورزش قهرمانی و ترویج ورزش همگانی

مریم رستمی، مدیر کانال بانوان و گروه تفریحات و ورزش همگانی نیز با بیان اینکه جذابیت موضوع ورزش در بین مخاطبان و ویژگی دردسترس‌بودن رادیو، منجر به پرشنونده شدن رادیو ورزش شده‌است، می‌گوید: در سال‌های اخیر مجموعه همکاران رادیو ورزش، ضمن توجه به این موارد تلاش کرده‌اند برنامه‌ریزی لازم را برای پاسخ به دیگر نیازهای مخاطبان در حوزه ورزش از جمله ورزش قهرمانی و ترویج ورزش همگانی، سبک زندگی ایرانی‌اسلامی، تقویت هویت ملی و ورزش بانوان داشته‌باشند.

وی می‌افزاید: گروه تفریحات و ورزش همگانی عهده‌دار برنامه«گلخونه» با محوریت سبک زندگی ایرانی- ‌اسلامی، برنامه "عصرانه" با محوریت جوانان، «گردش و ورزش» با محوریت گردشگری ورزشی، برنامه«هوادار» با موضوع هواداری در ورزش، برنامه«گلچین» با موضوع طنز و سرگرمی و برنامه«باشگاه بانوان» با محوریت بانوان ورزشکار، برنامه«محوطه گفت‌وگو» با محوریت بررسی مسائل ورزش کشور با حضور اهالی ورزش و پیش‌کسوتان این حوزه است. در این گروه تلاش شده‌است برنامه‌ها ذیل سند تحول سازمان صداوسیما و با تأکید بر ایجاد شور و نشاط اجتماعی و تقویت امید در جامعه به سرانجام برسد.

امتیاز شما