امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳

حذف نشان‌های آبی و طلایی حساب‌های شبکه "پرس تی وی" در شبکه اجتماعی ایکس

مشاهده ۸۴
۱۴۰۲/۱۱/۲۹- ۰۹:۱۲

شبکه اجتماعی «ایکس» یا همان توئیتر سابق به تازگی در اقدامی، نشان‌های آبی و طلایی مربوط به حساب‌های کاربری شبکه پرس تی وی در این شبکه اجتماعی را حذف کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این شبکه اجتماعی همچنین اقدامی مشابه را در مورد حساب کاربری دیگر رسانه‌های برون مرزی کشورمان نظیر هیسپان تی وی و العالم نیز انجام داده است. این اقدام از سوی شبکه اجتماعی ایکس در چهارشنبه گذشته و تنها اندکی پس از انتشار گزارشی از سوی گروهی موسوم به «پروژه شفافیت فناوری» یا به اختصار (TTP) صورت گرفت که در آن به این موضوع اشاره شده بود که ایکس به چندین حساب کاربری متعلق به افراد و گروه‌هایی که توسط دولت آمریکا تحریم شده اند، خدمات «پریمیوم» و پولی ارائه می‌کند.

در گزارش مذکور، ارائه خدمات پریمیوم از سوی شبکه اجتماعی ایکس به کاربرانی که از سوی دولت آمریکا تحریم شده اند، به مثابه جلوه ای از قانون‌شکنی مطرح شده بود. حساب کاربری شبکه پرس تی وی در ایکس با چیزی در حدود 329 هزار دنبال کننده، در سپتامبر سال 2010 راه اندازی و در آگوست 2016 تایید شد. این اکانت دارای نشان طلایی سازمانی بود. از این رو، می توان به دو پیام در اقدام اخیر شبکه اجتماعی ایکس علیه حساب کاربری شبکه پرس تی وی، اشاره کرد. اولا، این اقدام را باید در ادامه تلاش های لابی‌ها و جریان‌های حامی رژیم اشغالگر قدس در جنگ غزه جهت به دست گرفتن کنترل جریان روایت ها و اخبار تولید شده و حذف یا تضعیف رقبایشان در این رابطه در نظر گرفت. جنگ غزه از جمله رویدادهایی بوده که صهیونیست ها و لابی‌ها و جریان‌های رسانه ای متحد آن‌ها هر آنچه توانسته اند انجام داده اند با این حال قادر نبوده اند تا از تولید اخبار و روایت هایی که در نقطه مقابلِ منافعشان است و چهره حقیقی آن‌ها را به جهانیان نشان می دهند، جلوگیری کنند. در جریان این جنگ، رژیم اشغالگر قدس، عملا کنترل میدان تولید روایت ها را از دست داده است. اتفاقی که سبب شده تا افشاگری‌های مختلف و فراوانی از جنایات صهیونیست ها در بحبوحه جنگ غزه علیه مردم فلسطین انجام گیرد و افکار عمومی‌بین‌المللی از رویه‌ها و اقدامات میدانی رژیم اشغالگر قدس در ارتکاب به نسل کشی از سوی صهیونیست ها در نوار غزه، آگاه شوند.

در این میان، شبکه پرس تی وی نیز از جمله رسانه‌هایی بوده که از ابتدای جنگ غزه جدای از اینکه به افشای جنایات صهیونیست ها در نوار غزه پرداخته، تریبون خود را نیز در اختیار کنشگران فعال در محور مقاومت قرار داده و با انعکاس دیدگاه‌های آن‌ها، به افشاگری از مواضع تحمیلی و تحریف شده غرب به این دسته از بازیگران پرداخته است.دوم اینکه حتی قبل از جنگ غزه نیز گزارش های مختلفی در مورد پیوندهای نزدیک بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس و البته شرکت های فناوری با ایلان ماسک مدیر شبکه اجتماعی ایکس منتشر شده بود. پس از آغاز جنگ غزه نیز شاهد بودیم که ایلان ماسک جزو نخستین افرادی بود که در قالب پروژه مظلوم نمایی جهانی رژیم صهیونیستی، عازم اراضی اشغالی شد و در بازی تبلیغاتی صهیونیست ها علیه مقاومت و ملت فلسطین شرکت کرد.

از این منظر، اینکه شاهدیم شبکه اجتماعی ایکس اقدام به حذف تیک آبی و طلایی حساب کاربری شبکه پرس تی وی در شبکه اجتماعی ایکس می‌کند و یا محدودیت های مختلفی را در روند فعالیت آن و دیگر رسانه‌های برون‌مرزی کشورمان اعمال می‌کند، تا حد زیادی ناشی از پیوندهای نزدیک ایلان ماسک با مقام های ارشد صهیونیست است.از طرفی، بهانه شبکه اجتماعی ایکس در اقدام اخیرش علیه شبکه پرس تی وی و شماری از رسانه‌های برون مرزی و داخلی کشورمان و البته برخی رسانه‌های روسی این بوده که آن‌ها از سوی دولت های غربی به ویژه دولت آمریکا تحریم شده اند و شبکه اجتماعی ایکس نباید با آن‌ها مراوده ای داشته باشد.حال در این نقطه این سوال مطرح می‌شود که تنوع و تکثر آرا و دیدگاه‌ها چه می‌شود؟ چرا دموکراسی غربی، عملکرد درست و مطلوبِ خود را در حذف و سرکوب دیدگاه‌های دیگران می‌بیند؟ آیا این جلوه ای عینی از اِعمال دیکتاتوری و استبداد نیست؟

امتیاز شما