امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
«در عکس های تکان دهنده» از شبکه هیسپان تی وی
«در عکس های تکان دهنده» از شبکه هیسپان تی وی

زندگی آن‌ سوی سیم های‌خاردار

مشاهده ۱۰۳
۱۴۰۲/۱۲/۰۹- ۱۵:۱۲
تعداد بازدید:103

برنامه «عکس های تکان دهنده» شبکه هیسپان تی‌وی در این هفته به عکسی تاثیرگذار از کارول گوزی عکاس آمریکایی در خلال حوادث جنگ کوزوو در یوگسلاوی می‌پردازد.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «عکس‌های تکان‌دهنده» هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ به بررسی و نقد آن می‌پردازد و در این قسمت به عکسی ماندگار از لحظه عبور دادن کودکی خردسال توسط پدر و مادرش از میان سیم های خاردار می‌پردازد.

نسل‌کشی بی‌رحمانه صرب‌ها در «کوزوو» تصاویر غم‌انگیزی را در اذهان ایجاد کرد و عکاسانی نیز بودند که این لحظات غم‌بار را برای همیشه ثبت کنند. این تصویر نیز یکی از مشهورترین تصاویر ثبت‌شده از آن دوران است که توسط «کارول گوزی» عکاس آمریکایی ثبت شده است.

این عکس که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ توسط «واشنگتن پست» انتشار پیدا کرد، برنده جایزه «پولیتزر» شد. این پسربچه «آگیم شلا» نام دارد که در زمان ثبت این عکس فقط دو سال داشت. کودکی که در مرز مورینا روی دست حمل می‌شود تا از سیم‌خاردار‌ها عبور کند و به دست مادربزرگش برسد.

کارول گوزی عکاس آمریکایی این عکس، متولد ۱۹۵۶ یکی از چهار عکاس برنده چهار جایزه پولیتزر است. او در سال ۱۹۷۷ از دانشکده پرستاری فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۸۰ یکی از دوستانش به او دوربینی هدیه داد و روند زندگی اش کاملا تغییر کرد. تنها شش سال بعد گوزی برنده اولین جایزه پولیتزر شد و در سالهای ۱۹۹۵ ، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۱ توانست به سه جایزه پولیتزر دیگر دست یابد.

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است و روزهای پنجشنبه ساعت ۱:۴۵ به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعات ۴:۴۵، ۱۳:۴۵ و ۲۰:۱۵، جمعه ساعت ۱۰:۱۵ و یکشنبه ساعت ۴:۱۵ و ۲۰:۴۵ روی آنتن هیسپان تی‌وی می‌رود.

علاقه‌مندان می توانند با مراجعه به آدرس https://www.hispantv.com/showprogram/fotos-que-sacuden-al-mundo/534 این برنامه را در وب‌سایت شبکه هیسپان تی وی مشاهده کنند.

امتیاز شما