امروز دوشنبه  ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

آشنایی با بانوی زبان‌شناس در «حکایت دل»

مشاهده ۲۹۱
۱۳۹۸/۰۴/۳۰- ۱۰:۳۸
«بانوی سغد» عنوان قسمت جدید مجموعه «حکایت دل» است که امشب از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این برنامه که امشب (30 تیرماه) ساعت 21 پخش می‌شود به معرفی استاد زهره‌ زرشناس زبان‌شناس اختصاص یافته است. زهره زرشناس متولد 1330 در تهران است. پس از دریافت مدرک فوق لیسانس فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران، در سال 1357 با رتبه اول در آزمون ورودی (کنکور) دانشگاه تهران در دوره دکترای فرهنگ و زبان‎های باستانی به تحصیل پرداخت و در سال 1365 موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه تهران شد.

دکتر زرشناس از سال 1357 عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان ایران و پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ به ترتیب استادیار موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی و دانشیار و استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بوده است. وی از سال 1368 تاکنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) و بنیاد ایرانشناسی اشتغال دارد و تاکنون راهنمایی و هدایت بیش از ۱۰۰پایان نامه (تز) کارشناسی ارشد و دکترا را بر عهده داشته است.

دکتر زرشناس با تألیف بیش از ۸۰ مقاله در مجلات علمی ایرانی و خارجی و تألیف ۱۰ کتاب در سال 1380 موفق به کسب درجه استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین انجمن علمی ایرانی و خارجی مانند انجمن ایرانشناسان اروپا (SIE) و انجمن زبانشناسی و انجمن ایران شناسی ایران است. کتاب‌های «زبان و ادبیات ایران باستان» و «میراث ادبی روایی در ایران باستان»، «شش متن سغدی»، «جستارهایی در زبان‌های ایرانی میانه شرقی»، «زن و واژه»، «دستنامه سغدی»، «جشن‌نامه دکتر بدرالزمان قریب» و... از جمله تالیفات اوست.

«حکایت دل» به تهیه‎کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب 20 قسمت مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، یکشنبه‌ها ساعت 21 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. این مجموعه برای اولین بار از شبکه چهار سیما به روی آنتن می رود و روز دوشنبه ساعت 19:30 از شبکه یک سیما بازپخش می‌شود.

ویدئوها

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما