امروز جمعه  ۲ آبان ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

گفت و گو با سید اقبال واحدی درباره همگرایی مردم در روز 22 بهمن
گفت و گو با سید اقبال واحدی درباره همگرایی مردم در روز 22 بهمن

خارجی‌ها شگفت‌زده باقی‌خواهند ماند

مشاهده ۴۲۳
۱۳۹۸/۱۱/۲۳- ۱۱:۵۸
تعداد بازدید:423
اقبال واحدی، مجری معروف تلویزیون سال‌‌های زیادی است که از مراسم 22 بهمن گزارش تهیه می‌کند نه تنها در تهران بلکه در شهرهای کوچک و روستاها. او شاهد زنده‌ای است که این حضور مستمر را دیده، ثبت و آن را گزارش کرده است. خبرنگار رونامه جام جم در شماره امروز 23بهمن چاپ شده با او در این زمینه به گفت‌وگو نشسته است:

برای ما روزنامه‌نگارها این جمله شاید تکراری باشد که معمولا به تیتری تکراری هم تبدیل شده، تیتری تقریبا 40 ساله؛ «همه آمدند».جمله‌ای دو کلمه‌ای، خبری که صادق‌ترین و درست‌ترین جمله 40 ساله اخیر برای یک روز خاص است.برای روز 22 بهمن.

دیروز هم همه آمدند.منظور از همه، پیر، جوان، بچه، زن و مرد بود.نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در شهرهای کوچک و روستاها.نه تنها در جاهایی که هوا خوب بود و خورشید درخشان، حتی در آن‌جاهایی که برف و باران بود.نه کم بلکه زیاد.سرما هم نتوانست مردم را از آمدن به راهپیمایی 22 بهمن بازدارد.اتفاقی که حدود 40 سال است رخ می‌دهد، هر سال و هر سال و هر سال.

 تکلیف دینی

اقبال واحدی، مجری معروف تلویزیون سال‌‌های زیادی است که از مراسم 22 بهمن گزارش تهیه می‌کند نه تنها در تهران بلکه در شهرهای کوچک و روستاها. او شاهد زنده‌ای است که این حضور مستمر را دیده، ثبت و آن را گزارش کرده است.دیروز که به او تلفن کردم که درباره حضور مردم در روز 22 بهمن و این همگرایی که سال‌هاست ادامه دارد و هیچ چیزی نتوانسته آن را کمرنگ کند از او بپرسم، پاسخ متفاوتی داد.واحدی بر این باور است که راهپیمایی روز 22 بهمن و حضور میلیونی مردم فقط جنبه سیاسی ندارد همان‌گونه که شرکت در انتخابات فقط یک حضور سیاسی نیست.

این مجری می‌گوید: مردم ایران بر مبنای دستور اسلامی و تکلیف دینی در مراسمی مانند 22 بهمن حضور پیدا می‌کنند.بدون اغراق می‌گویم چون با چشم خودم دیده‌ام که مردم با وضو به راهپیمایی یا پای صندوق رای می‌روند چون این حضورها را تکلیف دینی می‌دانند و برای آنها حرمت قائلند.

در کشورهای زیادی تاکنون انقلاب و پیروزشده، کشورهایی مانند فرانسه، شیلی، روسیه و ... اما مردم این کشورها در سالگرد پیروزی انقلابشان به صورت خودجوش به خیابان‌‌ها نمی‌آیند و و دولت‌های این کشورها معمولا مراسمی فرمایشی و دولتی برگزار می‌کنند.اما در ایران، مردم حضور در جشن پیروزی انقلاب اسلامی را مثل خواندن نماز واجب می‌دانند برای همین در آن شرکت می‌کنند.برای همین است که این اتفاق تبدیل به یک شوک رسانه‌ای برای رسانه‌های خارجی می‌شود.بیشتر این رسانه‌ها حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن را بازتاب می‌دهند چون شگفت‌زده می‌شوند از این حضور میلیونی.

40 سال است که آنها این سوال را مستقیم یا غیر مستقیم مطرح می‌کنند که چه عاملی باعث می‌شود این ملت 40 سال، بدون وقفه چنین پیروزی انقلابشان را جشن بگیرند؟ آنها شگفت‌زده‌اند و شگفت‌زده خواهند ماند.

 خنثی شدن رسانه‌های بیگانه

به واحدی می‌گویم معمولا رسانه‌‌های خارجی از اول دهه فجر شروع به تبلیغ می‌کنند که امسال، دهه فجر در ایران سوت و کور است و مردم در راهپیمایی 22 بهمن شرکت نمی‌کنند اما روز 22 بهمن مردم کاملا عکس گفته‌ آنها را به نمایش می‌گذارند به نظرتان چرا رسانه‌های قدرتمند غربی نمی‌توانند این تظاهرات را تحت‌الشعاع قرار دهند؟

این مجری می‌گوید: برای این که رسانه‌های داخلی قوی‌ترند.شما به شمال شهر تهران نگاه نکنید که ساکنانش شاید رادیو ایران گوش نکنند یا تلویزیون تماشا نکنند اما اکثریت مردم، صدا و سیمای کشور خودمان را پیگیری می‌کنند و در جریان اخبار واقعی قرار می‌گیرند.سم‌پاشی رسانه‌‌‌های بیگانه هیچ اثری بر مردم ندارد، بماند مردم نشان داده‌اند که با آنها لجبازی هم می‌کنند.وقتی این رسانه‌ها می‌گویند، مردم در راهپیمایی 22 بهمن شرکت نمی‌کنند اتفاقا مردم به خیابان‌‌ها می‌آیند تا به آنها ثابت کنند که گوشی برای شنیدن حرف‌های آنها ندارند و اجازه نمی‌دهند آنها که در خارج نشسته‌اند برای مردم ایران تعیین تکلیف کنند که چه کاری بکنند و چه کاری نکنند.

مردم ایران رهرو شهدا هستند.هر خانواده ایرانی حداقل یک شهید دارد و همین خانواده‌ها اجازه نمی‌دهند که خون شهدا پایمال شود.خون شهدا انقلاب ما را بیمه کرده است.حتی کسانی که به انقلاب و برخی از راه  و روش‌های آن اعتقاد کمتری دارند برای احترام خون شهدا هم که شده برای حفظ انقلاب آستین بالا می‌زنند و به میدان می‌آیند و دشمن را خلع سلاح می‌کنند.

به واحدی می‌گویم سال‌هاست که شایعاتی می‌شنویم مردم برای ساندیس به راهپیمایی‌ها می‌روند  کارکنان دولت را مجبور می‌کنند یا اضافه‌کار و پاداش می‌دهند، نظرتان درباره این سخنان چیست؟

می‌گوید: من همیشه می‌گویم اگر فکر می‌کنید مردم برای ساندیس و کیک به راهپیمایی‌ها می‌آیند شما به جای یک ساندیس دو تا بده ! مگر راه را بلد نیستید، خب شما بیشتر بدهید تا نیایند.اگر اضافه‌کار و پاداش مردم را به خیابان می‌آورد شما که به دلارهای زیادی دسترسی دارید شما به مردم بیشتر بده تا نیایند ! این چه تز و تفکری است؟ سال‌هاست این تفکر به بن بست رسیده اما جالب است که باز هم تکرار می‌کنند. انگار نمی‌خواهند باور کنند که مردم خود‌جوش به راهپیمایی می‌آیند.من از روستایی گزارش تهیه کرده‌ام که 200 نفر جمعیت دارد و کوچک است اما روز 22 بهمن بیشتر مردم روستا در کوچه‌های باریک این روستا راهپیمایی کرده  و در میدان روستا جمع می‌شوند.مردم روستاهای دورافتاده و محروم.اگر خبری از پول و ساندیس و این‌جور چیزها بود که مردم این روستاها محروم نمی‌ماندند. واحدی می‌گوید: مردم شریف ایران لایق بهترین‌ها هستند.اما ما مدت‌هاست که درگیر تحریم  هستیم که آن‌هم به عدم برنامه‌ریزی دولتمردان برمی‌گردد که زمینه را برای استقلال کشور فراهم نکرده‌‌اند که اگر می‌‌کردند ما الان در خیلی از حوزه‌ها و تولیدات مستقل بودیم و نیاز به کشورهای دیگر نداشتیم.به‌خصوص در زمینه کشاورزی و دامداری  که هر دوی این‌ها سفره مردم را از واردات بی‌نیاز می‌کند و مردم دیگر دغدغه معیشت نخواهند داشت.کشاورزی و دامداری اگر توسعه پیدا کند و رونق بگیرد، روستاییان در روستاهای خود می‌مانند و آنها که مهاجرت کرده‌اند به روستاهایشان برخواهند گشت .

باران باستانی

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما