امروز يك شنبه  ۲۲ تير ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

از هفت کوچه تا هفت اقلیم به رویای کاغذی رادیو فرهنگ سفر کنید

مشاهده ۵۹
۱۳۹۹/۰۴/۰۹- ۰۹:۵۹
شبکه رادیویی فرهنگ دوشنبه 9 تیر در برنامه‌های «هفت کوچه»، «هفت اقلیم»، «پرونده» ، «نقد امروز» و ... به مباحث فرهنگی و هنری می‎پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، لابی‌گری و قانون‌مداری یا قانون‌گریزی، موضوع برنامه «نقد امروز» است که با حضور پروفسور طاهری‌نیا، استاد دانشگاه تهران و کارشناس حقوق خصوصی و دکتر فلاحی، نماینده مجلس بررسی می‌شود. این برنامه با محور بررسی رویدادهای اجتماعی ساعت 10:30 از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

همچنین رادیو فرهنگ امروز در برنامه «وقتی خیال در می‌زند» میزبان مهیار فیروزبخت، نوازنده‏ و آهنگساز است تا با فعالیت‌هایش آشنا شود. مهیار فیروزبخت، نوازنده‌‏اى تواناست که در نوازندگى شیوه خاص خود را دارد. وى پس از انقلاب اسلامى حدود چهل و هشت سرود و آهنگ انقلابى ساخته است. برنامه «وقتی خیال در می‌زند» ساعت 16:30، به تهیه‌کنندگی الهه بیات شنوندگان را همراهی می‌کند.

مخاطبان می‌توانند در برنامه زنده «پرونده» با طرح سوالات و نظرات خود درباره قانون موجر و مستاجر، از مسعود صفری، وکیل پایه یک دادگستری پاسخ بشنوند. این برنامه امروز ساعت 14:30 با حضور وکلا و قضات دادگستری از شبکه رادیویی فرهنگ تقدیم شما می‌شود.

همچنین برنامه «هفت کوچه» دوشنبه 9 تیر، به این موضوع که حنا در فرهنگ مردم چه معنایی دارد، اشاره می‌کند و در بخش کارشناسی نیز درباره هنر «نقش حنا» مطالبی بیان می‌شود. «نقش حنا» یکی از هنرهای سنتی پرطرفدار به ویژه در استان‌های جنوبی است که بیشتر در میان زن‌ها رایج است. برنامه «هفت کوچه» هر روز ساعت 9، به تهیه‌کنندگی سیدهادی موسوی‌نژاد، از گروه جامعه رادیو فرهنگ روی آنتن می‌رود.

در برنامه «شفاخانه» دکتر آرمان زرگران، استادیار دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو آکادمی جهانی تاریخ داروسازی، از خواص بامیه برای پیشگیری از بیماری‌ها و سلامت افراد می‎گوید. این برنامه با موضوع بازشناسی ظرفیت‌ها و میزان کارآمدی طب سنتی در پیش‌گیری بیماری‌ها، دوشنبه‌ها ساعت 16 پخش می‌شود.

همچنین برنامه «مستند فرهنگ» امروز، در آستانه سالروز شهادت شهید هدایت‌الله ملک‌زاده، به زندگی و فعالیت‌های این شهید می‌پردازد. شهید ملک‌زاده فرزند جواد در دیزه یزد از یک خانواده مؤمن و مذهبی چشم به جهان هستی گشود و تحصیلات خود را تا مدرک فوق لیسانس ادامه داد. وی بعد از انقلاب عضو شورای روحانیت، مسئول ستاد نماز جمعه و امام جمعه موقت کرج بود و سرانجام با شروع جنگ تحمیلی از طرف مرکز اعزام روحانی به جبهه‌های جنگ اعزام و در دی 65 در منطقه جنگی مهران توسط بمباران دشمن صهیونیست به فیض شهادت نایل شد. برنامه «مستند فرهنگ» کاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است که ساعت 18:30 روی آنتن می‌رود.

برنامه «هفت اقلیم» دوشنبه، به بررسی وضعیت سرانه مطالعه کشور و نقش فرهنگ اهدای کتاب در ترویج کتاب‌خوانی می‌پردازد. در این برنامه دکتر علی‌اکبر زین‌العابدین از مروجان کتاب و افراد موفق در این زمینه، ضمن توضیحی از وضعیت مطالعه در کشور، به موضوع اهدای کتاب نیز اشاره می‌کند. در بخش دیگری از برنامه«هفت اقلیم» مختارپور، مدیر نهاد کتابخانه‌های عمومی‌ کشور درباره پویش اهدای کتاب صحبت می‌کند. همچنین فاطمه داوودیان، گزارشی با محور اهدای کتاب، بایدها و نبایدها ، چگونگی این اهداء و موضوعات موردنیاز برای اهدای کتاب را تهیه کرده‌است. برنامه«هفت اقلیم» به همت گروه فرهنگ و‌ کتاب، ساعت 19:30 به‎صورت زنده پخش می‌شود.

در برنامه «در جستجوی معنا» ساعت 21 می‌توانید برای سفر به درون با امیرعباس علی‌زمانی، استاد فلسفه دین دانشگاه تهران و یاسر هدایتی، کارشناس مجری این برنامه همراه شوید.

در برنامه «رویای کاغذی» امشب دوشنبه 9 تیر با کتاب «همنام» نوشته جومپا لاهیری آشنا می‌شوید. خانواده‌ای بنگالی به آمریکا مهاجرت می‌کنند و صاحب فرزندانی می‌شوند و رمان «همنام» درباره زندگی آن‌ها در این جامعه‌ بیگانه و مسائل آن‌ها به عنوان افراد خارجی است. برنامه «رویای کاغذی» به تهیه‌کنندگی الهه بیات و نویسندگی مریم بیانی ساعت 23:45 از رادیو فرهنگ شنیده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما