امروز شنبه  ۴ بهمن ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

کتاب «یک اسب توی فنجانتان افتاده است» پشت ویترین کتابفروشی‌ ها

مشاهده ۳۱۱
۱۳۹۹/۰۷/۱۶- ۱۵:۰۰
مجموعه داستان «یک اسب توی فنجانتان افتاده است» نوشته مژگان بابامرندی، در انتشارات سروش برای گروه سنی نوجوان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «یک اسب توی فنجانتان افتاده است»، I am not a snail، out of service و «شیشه عمر مادربزرگ شکست»، عنوان چهار داستان این مجموعه را تشکیل می‌ دهد. به واسطه انتشار این کتاب با مژگان بابامرندی گفت و گو شده که در ادامه می خوانید.

 قرار است این چهار تا داستان این کتاب، چه پیامی داشته باشد؟

هیچ داستانی از قبل قرار نیست پیامی‌ به خودی خود داشته باشد. داستان‌ های من هم خب قرار نیست که پیامی داشته باشند. اما از آن جا که من 17 سال مربی کودک و نوجوان بودم و کار و مخاطبینم را دوست داشتم، با مشکلات و دغدغه‌ های آن‌ها زندگی کرده‌ ام. تمام  این داستان‌ ها را از زندگی آن‌ ها برگرفته‌ ام و فکر کردم شاید نوجوان بتواند جایی دغدغه‌ های خودش را بخواند و ببیند. نوجوانانی که امروزه با هزار و یک مشکل رو به‌ رو هستند. نوجوانانی که درگیر تنهایی خودشان، مشکلات اقتصادی و اجتماعی خانواده از جمله تنهایی والدینشان هستند. نوجوانانی که آن قدر بزرگ شده‌ اند تا نقص شخصیت والدینشان را ببینند اما کاری نمی‌توانند بکنند.

در داستان دوم "I am not a" آوردن جملات انگلیسی در متن داستان کوتاه فارسی برای چیست؟

یکی از مشکلات تحصیلی کودک و نوجوان امروز ما، فراگیری زبان دوم است. زبان دومی‌ که نه در آموزش و پرورش ما و نه در کلاس‌ های خصوصی و نیمه خصوصی، درست آموزش داده نمی‌ شود. اصلا یادگیری زبان دوم پروسۀ خاصی می‌ طلبد که در سیستم رسمی ما و نه در غیر رسمی‌ اش جاری نیست. در این داستان نوجوان در این بین دچار استرس پرسش و پاسخ معلم سختگیر کلاس غیررسمی‌ اش هم هست که تنهایی پدر و ماجراهایی که پیش می‌ آید، مزید بر علت می‌شود.

قرار است چطور با خواننده ارتباط برقرار کند؟

فکر نمی‌کنم این داستان‌ها با بقیه داستان‌ها تفاوتی داشته باشد که نوع برقراری ارتباطش فرق داشته باشد. خوانده می‌ شود و یا نوجوان خوشش می‌ آید و ارتباط برقرار می‌ کند و یا نصف و نیمه خوانده می‌ شود. اما خب من سعی کرده‌ ام تا به کمک دوستانم که مربیان کتابخانه هستند، داستان‌ ها در کتابخانه‌ ها خوانده شود و دیدم که استقبال خوبی از آن‌ ها شد.

موضوعات و نیاز کودکان چطور سوژۀ شما می‌ شوند؟

همانطور که عرض کردم من مربی کودک و نوجوان بوده‌ ام و هنوز هم ارتباطم را با آن‌ها حفظ کرده‌ ام. هر چند که همه‌ شان الان دیگر بزرگ شده‌ اند. اما سعی کرده‌ ام که ارتباطم با کتابخانه‌ ها حفظ شود و در این میان به روز باشم. باید توجه داشت که مسائل اجتماعی و اقتصادی، کودک و نوجوان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، و شاید زیاد بروز نمی‌ دهد.

دغدغه‌ تان در دنیای داستان برای بچه‌ ها چیست؟

و اما دغدغۀ من این که دلم می‌ خواهد در دنیای واقعی آرشی وجود داشت تا چاره‌ای برای تمام کودکان می‌ اندیشید. کودکان کار، کودکان بی‌ سرپرست و بد سرپرست، وضعیت بد کودکان فقر مثلا در نقاطی مثل مرتضی گرد... وضعیت کودکانی که تعرض جسمی و روحی دیده‌ اند و...، اما فکر نکنم هیچ آرشی وجود داشته باشد.

چاپ نخست این اثر در 50 صفحۀ رقعی، شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 25000 تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقه مندان این حوزه قرار گرفته است.

علاقه‌ مندان برای تهیه این کتاب می‌ توانند از طریق فروشگاه با شمارۀ 88310610 و یا فروشگاه اینترنتی با شمارۀ 66415401 تماس بگیرند. همچنین از طریق اینستاگرام انتشارات سروش به نشانی@soroushpub_com، واتساپ به شماره 09301949130 و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

 

تصاویر

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما