امروز يك شنبه  ۵ بهمن ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

«فرشتگان شهید» به سیما می آیند

مشاهده ۱۶۸
۱۳۹۹/۰۹/۰۴- ۰۸:۰۵
سازنده مستند «فرشتگان شهید» که به زودی قرار است از شبکه‌های سیما پخش شود، گفت: در این مستند 170 شهید مدافع سلامت که به دلیل ابتلا به «کووید19» به شهادت رسیدند، معرفی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی«علیرضا محمدی»، سازنده مستند جدید «فرشتگان شهید» که به تازگی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید شده و قرار است از شبکه‌های سیما پخش شود، در گفت وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: مجموعه مستند فرشتگان شهید مجموعه ای است که شامل حال همه شهدای مدافع سلامت می‌شود.

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلاتی که ما همیشه پیرامون تولید اثر در زمینه شهدای جنگ تحمیلی، مدافعان حرم و شهدای سایر مقاطع داشتیم این بوده که همیشه یک تعدادی شهید به عنوان سرآمد از کسانی که مسئولیتی داشتند، فرمانده بودند یا شاخصه علمی و اجرایی خاصی داشتند، انتخاب و پیرامون این افراد کار می‌شد، مثلا فیلم و کتاب تولید می‌شد.

محمدی در این باره توضیح داد: ویژگی مجموعه مستند فرشتگان شهید نسبت به سایر کارهای مشابه تولیدی، دربرداشتن تمام شهدای مدافع سلامت است. ما اصرار داریم به آن عزیزی که نظافت چی بیمارستان بوده یا دربان است، بپردازیم و اتفاقا اینها در اولویت ما هم هستند وگرنه شهدای شاخص را بالاخره هم مطبوعات و هم رسانه‌ها به آنها می‌پردازند. پزشکی که فوق تخصص داشته، خمیرمایه پردازش رسانه ای دارد و همه به او توجه می‌کنند، اما کسی که سواد سوم راهنمایی دارد و مثلا بیست سال خدمت کرده و از یک خانواده فقیر است، برای ما برجسته تر است، ضمن اینکه همه پزشکان برای ما عزیز هستند و ما به همه آنها هم پرداختیم.

کارگردان مستند «جهل مرکب» با اشاره به اینکه ویژگی دوم ساختار موشن گرافیک کار است، توضیح داد: کار ما اینطور نبوده که مثلا یک دوربین بگذاریم و از خانواده و دوستان شهدا فقط فیلم بگیریم، چنین شمایلی نداریم بلکه یک نریشن فاخر ادبی دلنواز کار کردیم که البته خودم نریشن را نوشتم این تعاریف را بنا به گفته دوستان مطرح می‌کنم.

این مستندساز اظهار داشت: ساختار شخصیت این شهدا از نظر انتخاب مسیر شهادت با تمام شهدا و مقاطع تاریخی ما متفاوت است ، الان شما در نظر بگیرید که به ما مردم ایران هشدار می دهند که از حضور در تجمعات برای احتمال گرفتن ویروس پرهیز کنیم درحالیکه مدافعان سلامت احتمال درگیری بیشتری با ویروس و بیماری و در نهایت هم شهادتشان وجود دارد. در واقع نقطه دراماتیک مجموعه فرشتگان شهید همین انتخاب است وقتی که پای جان وسط می آید، ما شاید تا سر کوچه هم نرویم که دچار خطر بشویم.

وی با بیان اینکه نزدیک به سه ماه است که کار شروع شده و بیست قسمت آماده و صداگذاری شده است، گفت: کار خیلی سنگینی است اما این حجم زیاد اصلا باعث خستگی ما نشده و از کیفیت کم نکرده است. کار در مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی زیرنظر آقای دکتر جهانپور در حال تولید است و هر یک از برنامه‌ها هفت تا ده دقیقه در ارتباط با یک شهید خواهد بود. متأسفانه ما تا به حال حدود 170 شهید مدافع سلامت داشیم و تعدادشان هم رو به افزایش است با اینکه تمایل داشتیم مستند قسمت هایش کم باشد، اما اینطور نشد. پخش کار از یک هفته تا ده روز آینده شروع خواهد شد.

محمدی اظهار داشت: به لحاظ ساختار هم بعد از اینکه زندگی هر شهید را در هر مقام و جایگاه بررسی کردیم ، بستر خوبی برای این شد تا به مردم یادآوری کنیم موارد بهداشتی را رعایت کنند، در نقطه فرود دراماتیک مستندها هم بعد از گذشت چند دقیقه این نتیجه گیری را به عمل می آوریم که مردم حال ما باید چه کار کنیم آیا این راه باید ادامه پیدا کند؟ در خلال متن هم به مبحث تحریم اشاره می‌کنیم که چقدر تحریم ها کار را تشدید کرده و این محتواها همه در قالب متن ادبی، موشن گرافی و نریشن است.

کارگردان مستند «جغد جنگ» درباره پخش این مستند از شبکه‌های سیما گفت: در این زمینه معاونت امور استان‌ها برای پخش در همه شبکه‌های استانی و معاونت سیما برای پخش کار در همه شبکه‌ها از مستند موافقت کرده اند. محمدی درباره همکاری محمدرضا علیمرادی در قالب نریشن گویی در این مستند گفت: معمولا در کارهای من صدای محمدرضا علیمردانی هست، او هم علی رغم همه گرفتاری‌ها و سریال، باز هم انصافا هر زمان که خواستم کارهایش را جابه جا کرد و سر کار ما حاضر شد، معمولا هم ساعت های آخر شب می آید و تا بامداد نریشن می‌گوییم، چون کار سخت است و متن دیر پیش می رود اما تلاش  کردیم بهترین قاب را برای کار آماده کنیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما