امروز چهارشنبه  ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

به «خانه خیابان سیروس» در رادیو تهران دعوتید

مشاهده ۱۵۳
۱۳۹۹/۱۱/۰۴- ۱۰:۱۱
برنامه «سنگلج» از رادیو تهران از امروز تا ۱۴ بهمن، نمایش رادیویی«خانه خیابان سیروس» را پخش می‌کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه«سنگلج» که به بازخوانی کتاب های گویا اختصاص یافته است، از 4 تا 14 بهمن نمایش رادیویی «خانه خیابان سیروس» را پخش می‌کند.

داستان این نمایش رادیویی از این قرار است که تعدادی خانواده در«خانه‌ خیابان سیروس» در کنار یکدیگر زندگی می‌ کنند. خرداد ماه سال ۱۳۴۲ است و تحولات سیاسی مربوط به انقلاب سفید، مردم را درگیر خود کرده است.

خانواده‌ های خانه خیابان سیروس، همگی به نوعی درگیر لوایح شش‌گانه و درگیری دولت و مردم شده بودند. از طرفی رضا طوقه که تا قبل از این همسایه قابل اعتمادی به حساب می‌ آمد، به خاطر شک اهالی خانه به وی، مجبور به ترک خانه شد. همه اهالی خانه شک کرده بودند که رضا به خاطر پول، سید مرتضی را که درگیر فعالیت‌ های ضددولتی شده، را لو داده است. هرچند بعد از آزادی سید، دیگر کسی خبری از سید نداشت و کسی هم از اهل خانه خیلی به فکر این نبود که رضا کجاست و چه می‌کند. اما رحیم لبویی هنوز عذاب وجدان داشت تا این که روز پانزده خرداد چهل و دو شد و درگیر و دار تظاهرات چند نفر از مردهای خانه، شب برنگشتند.

«خانه خیابان سیروس» نمادی از جامعه ایرانی سال‌های41 و 42 خورشیدی و تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی «انقلاب سفید» یا «انقلاب شاه و مردم» است. شنیدن این کتاب گویا شما را با پاره‌ ای از تاریخ معاصر این سرزمین آشنا می‌ کند. نویسندگی این اثر نمایشی بر عهده فرهاد امینی و کارگردانی آن با خسرو فرخزادی بوده است.

برنامه«سنگلج» هر بامداد ساعت 1:30 از رادیو تهران روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می‌رود.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما