امروز سه شنبه  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

شاعرانه‌ هایی برای محرم در رادیو فرهنگ

مشاهده ۳۰۷
۱۴۰۰/۰۵/۲۶- ۱۱:۵۹

ویژه برنامه های «عباسیه»، «حسینیه» و «زینبیه» در روزهای ۲۷ تا ۲۹ مرداد به طور زنده راهی آنتن رادیو فرهنگ می شوند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مرتضی صداقت گو‌، مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ درخصوص برنامه‌های ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی این گروه گفت: ویژه برنامه‌های «عباسیه»، «حسینیه» و « زینبه» از تاسوعا تا شام غریبان روی آنتن می رود که در هر روز به اشعاری ویژه همان روز می‌ پردازند.
وی ادامه داد: ماه محرم، وقایع جنگ امام حسین(ع) با سپاه یزید، حکایت‌ های روز تاسوعا و عاشورا و حوادث و پیامدهای این قیام، جریان‌ هایی از شعر را در ادبیات کهن و معاصر فارسی به وجود آورده است که در جایگاه خود قابل‌ تامل و بررسی هستند. در این ویژه برنامه‌ ها که از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۸ پخش می‌ شوند، سعی کردیم از نظر تاریخ ادبی و مضمون شعری، هر یک از آنها را به تفکیک شخصیت محوری بررسی کنیم. ‌
صداقت گو‌ افزود: در برنامه «عباسیه» که چهارشنبه ۲۷ مرداد در تاسوعای حسینی پخش می‌شود، اشعار و‌ تعزیه‌ هایی با محور حضرت عباس علیه السلام معرفی و بررسی می‌شوند. برنامه «حسینیه» نیز ویژه اشعار عاشورایی و با مضمون واقعه کربلا و یاد امام حسین علیه السلام روی آنتن رادیو فرهنگ می رود.
مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ درباره برنامه « زینبیه» گفت: یکی از مهم‌ ترین پرچمداران پیام کربلا، حضرت زینب(س) بود. در آثار شاعران قرون سوم و چهارم هجری، اگر ذکری از اهل بیت(ع) دیده می‌شود، غالباً همراه با کلی‌ گویی و اشاره است و بیشترین تأکید آنان بر پنج تن آل عباست. به تحقیق، قدیمی‌ترین ذکر نام مبارک حضرت زینب(س) در شعر حکیم کسایی مروزی دیده می‌ شود. نگاه شاعران به حضرت زینب(س)، عموماً در هاله‌ ای از رنج و ماتم پوشیده شده و در مواردی همچون اشعار عمان سامانی، رنگی از عرفان به خود می‌گیرد. اگرچه در برخی از اشعار، عنصر حماسه نیز به چشم می‌ آید، اما این عنصر در حد رگه‌ هایی است که در برابر جنبۀ سوگ و عزا چندان پررنگ نیست. نکتۀ قابل ملاحظه در مرور این دوران، توجه تدریجی شاعران به نقش و جایگاه حضرت زینب(س) در قیام عاشوراست که روندی صعودی داشته و بیانگر تکامل درک شاعران در طول زمان نسبت به شخصیت این بانوی گرانمایه است که در ویژه برنامه « زینبیه» به آن می‌پردازد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از شخصیت هایی که پس از امام حسین(ع)، بیشترین قسمت اشعار عاشورایی فارسی و عربی را به خود اختصاص داده، حضرت زینب (س) است. تجلی بانوی بزرگ حماسه عاشورا در عرصۀ شعر معاصر و بررسی مضامین آن و مقایسه تطبیق با اشعار مرتبط با حضرت عباس علیه السلام از جمله محورهای موضوعی این برنامه است.
صداقت گو‌ با اشاره به پخش برنامه «عزای تو حماسه است» نیز گفت: در این برنامه که با اجراکارشناسی مرتضی امیری اسفندقه، ساعت ۱۸:۳۰ روی آنتن می رود، نیز با نگرش تطبیقی، زمینه‌های تاریخی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ادبی در روند شکل گیری شعر حماسی ـ آیینی عاشورایی با زبان ادبی ویژه و مستقل آن، تبیین می‌شود. بررسی اغراض شعری، مضامین و ساختار لفظی و معنوی و پیامدهای ارزشی و ادبی، معرفی شاعران شعر آیینی-عاشورایی و پخش شعرخوانی هرکدام از آنها از دیگر بخش های برنامه «عزای تو حماسه است» است.
وی در خصوص نام این برنامه گفت: این نام برگردان‌ها از شعری از شادروان حسین منزوی است که در مصرعی از شعر ایشان آمده «حد تو رثا نیست، عزای تو حماسه است» که برای برنامه انتخاب شده است. گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ در تاسوعا و عاشورای حسینی، نام برنامه را به «غزل های بارانی» تغییر داده و به طور ویژه به اشعار مرتبط با وقایع این دو روز و شاعرانی که در رثای شهدای کربلا شعر سروده اند، می‌ پردازد.

امتیاز شما