امروز دوشنبه  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

قدردانی رادیو فرهنگ از سه فرهنگیار

مشاهده ۱۲۸
۱۴۰۰/۰۸/۰۵- ۰۸:۳۵

علی آذری ارغون، محمود اکرامی فر، گلناز شه بخش، فرهنگیارانی بودند که علیرضا حبیبی، مدیر شبکه رادیویی فرهنگ در نشستی صمیمی از تلاش آنها در حفظ و احیای فرهنگ عامه به ویژه در برنامه «هفت کوچه» قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ در این نشست صمیمی‌ که در دفتر این شبکه رادیویی برگزار شد، گفت: برنامه «هفت کوچه» که به فرهنگ عامه تکیه دارد، در این چند سال مرحله به مرحله رشد کرده و از شکل اولیه فاصله گرفته است.

وی افزود: این نشست به پاس قدردانی از فرهنگیارانی، که علاوه بر حضور موثر در این برنامه، برای احیای فرهنگ عامه نقش دارند، برگزار شده است تا از تلاش اهالی فرهنگ، هنر و اطلاع‌رسانی و فرهنگیاران عزیز قدردانی شود.
حبیبی تصریح کرد: فرهنگ عامه جلوه‌ای از تاریخ و ادبیات ملت‌هاست. گاهی فرهنگ تمدن کتبی و سند می‌ شود و گاهی سند نمی‌ شود و سینه به سینه منتقل می‌ شود. فرهنگ عامه جلوه تمدن، باور، بینش و تاریخ است، که سینه به سینه منتقل شده است و رادیو فرهنگ در برنامه «هفت کوچه» تلاش کرده تا در ارتباط با استان‌های مختلف، این آثار، هویت ملی و تاریخی هر قوم را نشان ‌دهد.
مدیر رادیو فرهنگ در پایان گفت: این نشست، قدردانی از بخش کوچکی از تلاش های فرهنگیارانی است که با کلام، قلم و اقدام‌های خود عاشقانه با بهره جستن از توان و ظرفیت فرهنگ، هنر، رسانه و دین از هیچ کوششی برای حفظ میراث ماندگار فرهنگ غنی مردم دریغ نورزیده اند، و این اقدام آنها ستودنی است.

همچنین آذری ارغون، پیشکسوت پژوهش در فرهنگ عامه نیز در این نشست، به دغدغه فرهنگیاران و توقع آنها از رسانه اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد پیشینه فرهنگ عامّه با تاریخ اجتماعی بشر بر روی کره خاکی ملازمت دارد، چرا که انسان از آغاز حیات تاریخی خود، اسیر غم ها، شادی‌ها، خوشی‌ها و ناملایمات و فراز و نشیب های مختلف زندگی بوده و هست. با ملاحظه باورداشت ها و آیین‌هایی که سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر یا از ناحیه ای به ناحیه دیگر انتقال یافته است، به این نتیجه می رسیم که ریشه و هویت تاریخی و اصالت، در گرو شناخت هرچه بیشتر این اعتقادها و باورداشت ها است.
وی افزود: یکی از دغدغه‌های مهم ما فرهنگیاران، یکپارچه شدن تحقیقات رسانه ای است. در حال حاضر شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی در حوزه فرهنگ عامه به شکل های مختلف برنامه دارند و گاه این برنامه‌ها موازی و تکرار است که با یکپارچگی می توان بهتر به ترویج ، معرفی و توسعه فرهنگ عامه پرداخت.
در ادامه این نشست دکتر محمود اکرامی فر، شاعر و پژوهشگر فرهنگ عامه تصریح کرد: در رسانه برای معرفی فرهنگ مردم باید تعریفی نو از مردم داشت، چرا که آنها افرادی هستند که نه تنها یادبودشان برای مردم مهم است، بلکه آنهایی که امروز هم رودر رو با آنها گفت و گو می‌ کنیم، مردمی هستند که باید به فرهنگ و نوع نگرش آنها توجه شود.
وی افزود: عاشق بودن جرم کمی نیست، به هرحال همه فرهنگیاران عاشق هستند و برای حفظ آن، گذشته را پلی برای عبور و رسیدن به آینده می دانند.
اکرامی فر تاکید کرد: فرهنگ باید نقطه ای بررسی شود، نه مقایسه ای و از روش توصیفی به تحلیلی رسید. برای این امر امیدوارم بتوانیم در رادیو فرهنگ گام موثری بردارم.

گلناز شه بخش نیز ضمن تشکر از توجه رادیو فرهنگ به اهمیت فرهنگ مردم تصریح کرد: رادیو رسانه مرجع و الگویی برای مردم و شنوندگان است، پس زمانی که از گویش محلی استفاده می‌ شود، ادای صحیح واژگان اهمیت دارد. از سویی بهره جستن از موسیقی محلی و معرفی هنرمندان هر استان در معرفی فرهنگ عامه نقش به سزایی دارد.
گفتنی است برنامه «هفت کوچه» به تهیه کنندگی سیدهادی موسوی نژاد، هرروز ساعت ۹ صبح با محور فرهنگ عامه از رادیو فرهنگ پخش می‌ شود.
در این نشست علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ به پاس خدمات فرهنگیاران کشورمان، با اهدای لوح از علی آذری ارغون، محمود‌ اکرامی فر و گلناز شه بخش قدردانی کرد.

امتیاز شما