امروز پنج شنبه  ۳۰ دی ۱۴۰۰

زندگی زنده‌یاد دکتر عباس ماهیار مستند رادیویی شد

مشاهده ۶۲
۱۴۰۰/۰۹/۱۵- ۰۸:۴۱

بهروز رضوی امروز در برنامه «چراغداران» رادیو فرهنگ، زندگی و آثار یکی از خاقانی پژوهان بزرگ معاصر، دکتر عباس ماهیار را مرور می کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه «چراغداران» مستندی رادیویی است که به روایت زندگی و آثار مفتخر فرهنگی، هنری و‌ ادبی کشورمان اختصاص دارد. در برنامه امروز دوشنبه ۱۵ آذر، یکی از بزرگ‌ترین خاقانی پژوهان کشورمان معرفی می‌شود.
دکتر عباس ماهیار، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی و یکی از مهم‌ترین و پرکارترین خاقانی پژوهان معاصر در هشتم دی ماه سال ۱۳۱۶در شهر عجب شیر داستان آذربایجان شرقی دیده به جهان گشود. ماهیار پس از گذراندن دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی در دانشسرای عالی تبریز، موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد و دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شد. دکتر ماهیار از سال ۱۳۵۶ با سمت مدیریت پژوهشگاه واژه‌های فارسی فرهنگستان زبان فارسی مشغول به کار شد و در زمره چهره‌های فعال و علمی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به شمار می‌آمد.
از دکتر ماهیار آثار و تالیفات متعددی برجای مانده که بسیاری از آن‌ها نیز در زمینه خاقانی‌شناسی نگارش شده است. وی را به حق می توان یکی از بهترین استادان زبان پارسی دانست که آثارش در تمام دانشکده‌های زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شده و یکی از بهترین منابع در حوزه خاقانی شناسی بوده است.
برنامه «چراغداران» را به تهیه کنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی، ساعت ۱۲:۱۵ روی موج‌اف ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ دریافت کنید.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما