امروز دوشنبه  ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

تدارک رادیو فرهنگ‌ برای چهل و‌چهارمین جشن انقلاب

مشاهده ۳۰۳
۱۴۰۱/۱۱/۱۲- ۱۰:۰۶

رادیو فرهنگ ویژه برنامه‌های متنوعی را در ایام دهه فجر تدارک دیده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بازخوانی فرهنگ مردم ایران در انقلاب اسلامی و پرداخت به دیوار نوشته‌ها و شعارهای مردم و گفتگو با انقلابیون استان‌های مختلف از بخش‌های برنامه «هفت کوچه انقلاب» است که ساعت ۹:۰۰ صبح پخش می‌شود. دو برنامه «پویش» ساعت ۸ صبح و «در مسیر پیشرفت» دوشنبه‌ها ساعت۱۰:۳۰ به بررسی و معرفی دستاوردهای فرهنگی هنری انقلاب اسلامی‌پرداخته و برنامه «بازتاب» نیز چهارشنبه‌ها ساعت ۱۸:۳۰ با موضوعات گفتگو درباره به بازنمایی‌ انقلاب اسلامی از نگاه غرب، آنچه خاندان پهلوی در ایران انجام داد و فساد این خاندان ‌همچنین چهره واقعی غرب در برابر ایران روی آنتن می رود.

در برنامه «ایراندخت» که یکشنبه ساعت ۱۸:۳۰ پخش می‌شود زنان موفق و‌نجبه انقلاب اسلامی معرفی می‌شوند. برنامه‌های تماشاخانه فجر، شعر فجر ، طوبی زرین و نیستان جشنواره‌های تئاتر، شعر، هنرهای تجسمی و موسیقی فجر و برداشت ۴۱ هم با موضوع پوشش جشنواره فیلم فجر برنامه‌های همراه با جشنواره‌های فجر هستند. ویژه برنامه ۴۴ فصل عاشقانه هم به بنیانگذاران شعرهای انقلابی و شعر انقلاب اسلامی در فرامرزهای کشور می‌پردازد. 

برنامه «سرزمین من» هر روز ساعت ۱۳:۰۰ به مدت یک ساعت روی آنتن می‌رود و به موضوع روایت تاریخی انقلاب و شنیدنی‌های تاریخ انقلاب اسلامی، روزشمار دهه فجر و خاطرات انقلاب از زبان انقلابیون می‌پردازد. همچنین برنامه‌ «کتاب فرهنگ» از ساعت ۲۰:۰۰ با موضوع کتابشناسی انقلاب اسلامی‌به کارشناسی محمدرسول تبیک پخش می‌شود و برنامه «چاپخانه»یکشنبه ساعت ۲۱ به معرفی کتاب های حوزه انقلاب اسلامی، گفتگو با نویسندگان و معرفی آثار نشر مربوط به انقلاب اسلامی‌ برای نوجوانان و  «کتاب هفته» ساعت ۲۳:۳۰ هر شب به خوانش یک اثر از روایت انقلاب اسلامی اختصاص یافته است. بخش های کوتاه فواصل پخش، بخش ایران به روایت ۵۷ و در گذر زمان به مناسبت ایام دهه فجر در بسته‌های کوتاه با موضوع دهه فجر و انقلاب اسلامی‌ پخش می‌شوند. 

همچنین برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» ساعت ۱۲:۲۰ به پخش ترانه‌ها و سرودهای خاطره انگیز انقلابی اختصاص دارد و ویژه برنامه «قلب فرهنگی» جمعه ساعت ۱۲ نیز در ارتباط تلفنی با مراکز استان و ستاد اقامه نماز جمعه استان‌ها با موضوع انعکاس حضور مردم در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ‌پخش می‌شود. برنامه صبحگاهی «صبح به وقت فرهنگ» نیز روزشمار دهه فجر است و هرروز از ساعت ۶:۳۰یکی از موضوعات و اخبار مرتبط با جشن انقلاب را پوشش می دهد .

«سرگذشت» عنوان ویژه برنامه ای است که پنجشنبه و‌جمعه از ساعت ۱۷:۳۰ با «عبدخدایی» درباره اثرگذاران در پیروزی انقلاب اسلامی‌گفتگو می‌شود. ویژه برنامه «همیشه محرمانه» که گفتگو با چهره‌های فرهنگی سیاسی کشور که در زندان ساواک بودند نیز در این ایام پخش می‌شود و در «همدلی تا همزبانی» شنوندگان رادیو فرهنگ یا سخنان و ‌رهنمون‌های امام خمینی ره و رهبر همراه می‌شوند.

در بخش شبانگاهی نیز مجله رادیویی «چهارباغ» در این ایام از ساعت ۲۴ هرشب با پخش و ترانه‌های انقلابی و مشارکت مردم در برنامه، این دهه را گرامی می دارد. ویژه برنامه «شکفتن در مه» ویژه برنامه گفتگو محور است که به روز شمار دهه فجر می‌پردازد. این برنامه هرشب ساعت ۲۳:۱۵ پخش می‌شود ‌و در «شنیدنی‌های انقلاب» نیز مروری بر تاریخ شکل گیری انقلاب اسلامی و پس از آن داریم، «رستاخیز کلمات» نیز عنوان ویژه‌ برنامه‌ای است که به ریشه شناسی شعر انقلاب نقد و بررسی زندگی و آثار شاعران برجسته و تاثیرگذار انقلابی اختصاص دارد و ساعت۱:۳۰ بامداد پخش می‌شود . همچنین در برنامه مستند «بازیگران عصر پهلوی» که پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۰:۳۰ روس آنتن می رود به روایتی از صحنه گردانان آن دوره چون اعلم و هویدا و...اختصاص دارد.
رادیو فرهنگ در فجر چهل و چهارم با عنوان «ایـران اسـتـوار، ۴۴ سـال افـتـخـار» پویش «قاب انقلاب» را در قالب عکس و نقاشی را نیز برگزار می‌کند و عموم‌ علاقه مندان می توانند آثار عکس و‌نقاشی خود را با موضوع دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تا تاریخ ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ با قید نام و نام‌ خانوادگی و شماره تماس از طریق فضای مجازی به شماره 0910820604 در پیام رسان‌های بله و سروش برای رادیو فرهنگ ارسال نمایند. به رسم یادبود به برگزیدگان نهایی به قید قرعه جوایز نفیسی اهدا خواهدشد.

رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز و ای ام ردیف۵۸۵ کیلوهرتز دنبال کنید.

 

امتیاز شما