امروز شنبه  ۱۸ آذر ۱۴۰۲

«شهروند و مافیا» مسابقه ای بر مبنای تقویت قدرت تحلیل مخاطبان

مشاهده ۳۸۴
۱۴۰۱/۱۱/۳۰- ۱۲:۵۵

مسابقه «شهروند و مافیا» به تهیه کنندگی علیرضا سلطانی و با اجرای علیرام نورایی از اول بهمن ماه از شبکه نسیم در حال پخش است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «شهروند و مافیا» مسابقه‌ای است که در آن شخص، با آزمون و خطا برای شناسایی نقش اشخاص دیگر تلاش می‌کند. در این مسابقه اشخاص به صورت پنهانی میان دو گروه آگاه و ناآگاه و دو دسته مافیا و شهروندان تعیین نقش می‌شوند و اکثریت شهروند این فرصت را پیدا می‌کنند تا اشخاص مافیا را شناسایی و برای حذف آن‌ها رأی دهند.

محمدرضا خوشرو مدیر شبکه نسیم در بازدید از پشت صحنه مسابقه «شهروند و مافیا» گفت : «شهروند و مافیا» در قالب یک مسابقه توانسته اتفاقات جدیدی را رقم بزند و از جمله بازی‌هایی است که در سطح جامعه رایج شده است و تلویزیونی کردن آن یک اتفاق خوشایند بود.

مدیر شبکه نسیم افزود : با توجه به گسترش منابع خبری و شبکه‌های اجتماعی، افکار عمومی همواره با حجم وسیعی از اطلاعات روبه رو است و این امر خود منجر به قرار گرفتن اطلاعات درست در کنار داده‌های نادرست و اشتباه می‌شود که  رسانه‌ها ، ارتباطات میان فردی و میان گروهی نقش بسزایی در تشخیص اخبار سره از ناسره دارد.

وی ادامه داد: مخاطبان تلویزیون انتظار دارند که رسانه ملی که همچون یک آموزشگاه بزرگ است نیازهای آموزشی را برطرف کند که اطلاعات و سواد ارتباطی و رسانه ای از جمله نیازهای مخاطبان امروز در هیاهوی بزرگ و بمباران اطلاعات رسانه و شبکه‌های اجتماعی است و صد البته در این میان شبکه‌های معاندی هستند که می خواهند مخاطبان را درگیر احساسات و عواطفی کنند که بر مبنای اخبار نادرستی شکل گرفته است.

مدیر شبکه نسیم ادامه داد: این که مخاطبان بتوانند در مواجهه با اخبار، درست و غلط را تشخیص دهند به سواد ارتباطی مربوط است که «شهروند و مافیا»  از آن جمله مسابقه‌هاست که به دنبال تقویت استدلال و قدرت تحلیل مخاطبان خود است.

علیرضا سلطانی تهیه کننده مسابقه «شهروند و مافیا» نیز در حاشیه این بازدید گفت: در این مسابقه10 نفر گردهم جمع می‌شوند. 3 نفر از این 10 تن مافیا هستند که همدیگر را می‌شناسند و 7 نفر دیگر باید این افراد که نقش مافیا را بازی می‌کنند ، شناسایی کنند که البته این 3 نفر شخصیت خود را مخفی می‌کنند و همین مساله چالشی برای آن 7 نفر ایجاد می‌کند.

وی افزود: از سال 97 تاکنون بالغ بر 1000 کلاکت مسابقه «شهروند و مافیا» تولید کردیم که یک رکورد در تهیه مسابقه تلویزیونی محسوب می‌شود و از نظر میزان مخاطب هم آمار تماشگران این برنامه قابل توجه است.

سلطانی ادامه داد: اصلی ترین ویژگی این مسابقه ، قابل فهم بودن آن است و روابط و چالش ها پیچیده نیست.

تهیه کننده مسابقه «شهروند و مافیا» تصریح کرد: یک سری اتفاقات هم پشت صحنه رخ می دهد و در این سری آیتم های نمایشی را با حضور مهمانان برنامه به مسابقه اضافه کردیم که جنبه طنز و اجتماعی دارد تا برای مخاطب جذابیت بیش تری داشته باشد .

علیرام نورایی راوی مسابقه «شهروند و مافیا» هم گفت: در این مسابقه به نوعی پل ارتباطی برای انتقال و روند بازی هستم و اطلاعات بازی را به بینندگان و شرکت کنندگان منتقل می‌کنم و فضای بازی را هم از لحاظ زمان بندی، اتفاقات رای گیری ، نوبت و نحوه صحبت بازیگران مدیریت می‌کنم.

نورایی خاطرنشان کرد: در این مسابقه شرکت کنندگان از سراسر کشور و از رده سنی 12 سال تا 70 ساله شرکت کرده اند .

مسابقه «شهروند و مافیا» روزهای زوج ساعت 21:30 به روی آنتن شبکه نسیم می رود.

امتیاز شما