امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳
معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان؛
معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان سمنان؛

سفر به سرزمین عارفان در شبکه مستند

مشاهده ۱۴۴
۱۴۰۲/۱۰/۳۰- ۱۲:۰۸
تعداد بازدید:144

شبکه مستند به مناسبت 30 دی روز سمنان با پخش مستندهایی ویژه بینندگان خود را به تماشای ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، گردشگری، تاریخی و مردم شناسی سرزمین عارفان می‌برد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بسته تصویری «سمنان» جشنواره‌ای از بهترین مستندهای تولید شده درباره این استان است که  از شنبه 30 دی تا پنجشنبه 5 بهمن ساعت 20 پخش می‌شود و تکرارش روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

مستند «دالان بهشت» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدحسن عابدی نژاد به معرفی بسطام و مجموعه تاریخی بایزید بسطامی در سمنان پرداخته و شنبه و یکشنبه (30 دی و 1 بهمن) ساعت 20 از شبکه مستند پخش می‌شود.
این مستند در دو قسمت 50 دقیقه‌ای تهیه شده و با استفاده از جلوه‌های ویژه دیجیتالی، تاریخ چند هزارساله شهر بسطام و زندگی عرفای نامدار این شهر را بررسی می‌کند.

“گلیچ” هنر دست زنان روستا
مستند «پریزاد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مهدی ایمانی شهمیری، محصول سیمای استان سمنان با نگاهی داستانی به معرفی “گلیچ ” از هنرهای دستی زنان روستای چاشم می‌پردازد. “گلیچ” نوعی گلیم است که تنها در منطقه چاشم بافته می‌شود. افسانه‌ها و قصه‌های زیبایی از مادران و مادربزرگ‌های چاشمی در این باره روایت می‌شود.
پریزاد بهترین مستند چهل و نهمین جشنواره ملل اتریش (Fon) شناخته شد و نشان lenz award لنزینگ اتریش را دریافت کرده است. این مستند دوشنبه 2 بهمن ساعت 20 پخش می‌شود.
مستند «به رنگ پسته» هم به شهر دامغان و پسته، محصول زراعی و مراحل تولید آن پرداخته و دوشنبه 2 بهمن ساعت 20:30 پخش می‌شود.

نمک درمانی در «شور شیرین»
«شور شیرین» به کارگردانی محمد جلیل اسکندرزاده، فیلمساز شاهرودی، تولید سیمای استان سمنان با نگاهی ویژه به منابع نمک استان سمنان و کاربردهای آن ساخته شده و راوی قصه نمک است. این مستند سه‌شنبه 3 بهمن ساعت 20 روی آنتن می‌رود.

تصویر زندگی عشایر ایل سنگسر
مستند «رد پای ایل» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی حسین بالویی اقتصاد مقاومتی را در زندگانی عشایر ایل سنگسر بررسی می‌کند. این مستند چهارشنبه 4 بهمن ساعت 20 پخش می‌شود.

روایت زندگی عاشقانه مرید و مراد 
مستند «مراد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی روح‌الله فخرو، برنده تندیس برنز  پنجاه و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی" ورد فست هیوستون" آمریکا، قصه زندگی عاشقانه مرید و مراد است، زندگی‌ای که حقیقتش با معجزه پیوند خورده است.
این فیلم پیش‌تر نیز توانسته بود با کنارزدن فیلم‌هایی از کشورهای کانادا، آمریکا و ایتالیا جایزه بهترین کارگردانی جشنواره "وسویوس"  ایتالیا و جایزه بهترین مستند کوتاه پنجاه و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی "ورد فست هیوستون" آمریکا در سال  ۲۰۲۲ را دریافت کند. این مستند پنجشنبه 5 بهمن ساعت 20 پخش می‌شود و تکرارش روز بعد ساعت 10 است.

امتیاز شما