امروز شنبه  ۱ ارديبهشت ۱۴۰۳

تدارک شبکه مستند در چهل و پنجمین فجر انقلاب

مشاهده ۱۹۸
۱۴۰۲/۱۱/۱۴- ۱۰:۰۷

شبکه مستند با پخش مستندهای «نرسیده به انقلاب»، «جعبه سیاه»، «افق بی کران»، «پیمان سعدآباد»، «داستان سفارت» و «تمدن بزرگ» چهل و پنجمین فجر انقلاب اسلامی ایران را جشن می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «نرسیده به انقلاب» به کارگردانی علیرضا خوشنویس و تهیه‌کنندگی مصطفی پورمحمدی در ۲۶ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای آماده پخش شده است که وقایع سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرور می‌کند.
این برنامه بر اساس اسناد محرمانه بریتانیا که به‌تازگی از حالت محرمانه خارج شده، مورد بررسی قرار گرفته و از ۱۴ بهمن شنبه‌ها تا سه‌شنبه‌ها ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

«افق بی کران» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احمد کشاورز در ۵ قسمت حدود ۳۵ دقیقه‌ای تولید شده و به یکی از ده‌ها دستاورد سازمان فضایی کشور یعنی ماهواره‌های سنجش‌ازدور می‌پردازد، ماهواره‌هایی که ایران در طراحی، ساخت و استفاده از آن موفق بوده است. این مستند از شنبه ۱۴ بهمن تا چهارشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۲۰ از شبکه مستند روی آنتن می‌رود.

«داستان سفارت» به کارگردانی احسان شادمانی به موضوع فلسطین و روابط ایران در گذر زمان با این کشور می‌پردازد.
فرازوفرودهایی که پیش از انقلاب اسلامی، حکومت ایران با رژیم صهیونیستی داشته، اقدامات مشترک این دو دولت از قرارداد موشک بالستیک گرفته تا فعالیت اشتراکی در دشت ناز قزوین و اقدامات امنیتی و اطلاعاتی مشترک بین موساد و ساواک موضوعاتی است که در این مستند مورد بررسی قرار گرفته است. این مستند چهارشنبه ۱۸ بهمن ساعت ۱۹ پخش می‌شود.

«پیمان سعدآباد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی یوسف سلیمی نمین هم تولید جدید شبکه مستند سیماست و سه‌شنبه ۱۷ بهمن ساعت ۲۱ پخش می‌شود.
این مستند به موضوع تجزیه ایران به روش پهلوی پرداخته است، به پیمانی موسوم به پیمان سعدآباد که طی آن حق کشتیرانی در اروندرود به‌جز ۵ کیلومتر از آب‌های مقابل آبادان تا خط تالوگ به عراق واگذار شد. در واقع مسیر اروند به‌کلی به عراق واگذار شد و مرزهای ایران به ساحل شرقی اروندرود محدود شد.

مستند ۳ قسمتی «جعبه سیاه» به کارگردانی محمد ثقفی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر هم شنبه ۱۴ تا دوشنبه ۱۶ بهمن ساعت۳۰:۱۹ از شبکه مستند پخش می‌شود.

مستند «تمدن بزرگ» به توهمات پهلوی که عامل سقوط شاه شد، پرداخته است. این مستند، ۵ برگ اصلی از کتاب «به‌سوی تمدن بزرگ» پهلوی را مورد بررسی موشکافانه قرار داده و با استفاده از اسناد و تصاویر آرشیوی موجود، خلاف ادعاهای محمدرضا را بیان کرده است. «تمدن بزرگ» پنجشنبه ۱۹ بهمن ساعت ۲۰ پخش می‌شود.

تصاویر

امتیاز شما