امروز دوشنبه  ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

جمعه تلخ شهادت سردار سلیمانی و رسالت سربازان جنگ نرم
جمعه تلخ شهادت سردار سلیمانی و رسالت سربازان جنگ نرم

سیـاه‌پـوش برای حاج قاسم

مشاهده ۴۸۰
۱۳۹۸/۱۰/۱۴- ۱۰:۴۳
تعداد بازدید:480
دیروز جمعه تلخی بود. خبر تلخ شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانش در عراق، همه‌مان را در بهت و غم فرو برد. فارغ از وضعیتی که برای کشور، منطقه و روابط بین‌الملل رقم خورد، خبر شهادت آن‌ها در جریان حمله تروریستی نیروهای آمریکایی در بغداد، باعث شد تا جمعه‌ای متفاوت برای رسانه ملی هم رقم بخورد.

 تعداد زیادی از کارکنان رسانه ملی، در جای‌جای سازمان، مجاهدانه و مخلصانه، قید تعطیلی آخر هفته را زدند و داوطلبانه خودشان را به سازمان رساندند تا در جهاد رسانه‌ای حضور پیدا کنند. همکاران‌مان درحالی‌که لباس سیاه به تن داشتند، چشمان‌شان به اشک، ‎تر بود و کام تلخی داشتند، به میدان آمدند تا دین خود را به سردار بزرگ ایران ادا کنند. درواقع همکاران‌مان، هم باید بر درد دل خود مرهمی می‌گذاشتند و هم مرهمی‌بر دل مردم داغ‌دیده ایران و جریان مقاومت می‌بودند تا دشمن نتواند از آب گل‌آلود ماهی بگیرد. جمعه، جنگ بزرگ روایت‌ها از شهادت قاسم سلیمانی بود. سازمان دیروز وظیفه سنگین مدیریت بهت‌زدگی، غم، تهییج و امیدآفرینی را بر عهده داشت.

 تغییر هوشمندانه جدول پخش

معاونت‌های پیام (سیما، صدا، سیاسی، برون‌مرزی و استان‌ها) از همان لحظات اولیه انتشار خبر، به اطلاع‌رسانی دقیق و گسترده این واقعه تلخ پرداختند تا دشمنان نتوانند از خلأ کمبود اطلاعات و نیاز مخاطبان، بهره‌برداری کنند. تمام شبکه‎ها به‌صورت زیرنویس، مدام و هماهنگ مخاطبان را در جریان اخبار شهادت سردار سلیمانی قرار می‌دادند. با اعلام سه روز عزای عمومی از سوی رهبر معظم انقلاب، فضای گرافیکی شبکه‎ها هم با همت همکاران بخش گرافیک شبکه‌ها تغییر پیدا کرد. معاونت سیاسی و شبکه خبر به‌عنوان بال مؤثر خبررسانی داخلی، مرجع اصلی خبرها شدند. ارتباط‌های پی‌درپی این شبکه با عراق و گفت‌وگو با سفیرمان در این کشور در اولین دقایق، تلاشی برای شفاف‌سازی ابعاد این جنایت تروریستی آمریکا بود. دعوت از کارشناسان، پخش آیاتی از قرآن و کلیپ‌های حماسی، چیدمان شبکه خبر برای ایجاد تعادل در مسیر اطلاع‌رسانی بود. جدول پخش شبکه‎ها هم هوشمندانه تغییر پیدا کرد. سه ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا یعنی «دیده‌بان»، «بادیگارد» و «به‌وقت شام» روی آنتن رفتند. ضمن اینکه مسئولان پخش و همکاران آرشیو هم با نگاهی هوشمندانه، مستندهایی با موضوعات محور مقاومت را به جدول پخش افزودند. «سلفی با ابومهدی» شاخص‎ترین این مستندها بود که از شبکه‌های مختلف مانند سه، مستند و خبر پخش شد. این مستند روایتی از زندگی شهید «ابومهدی المهندس» از فرمانده‌های حشد الشعبی عراق بود که جمعه همراه با سردار سلیمانی به سوی یار پر کشید؛ اما شبکه‌های مختلف علاوه بر برنامه‌های ضبطی و آرشیوی، برنامه‌های زنده‌ای را هم از صبح روی آنتن بردند که نشان می‌داد همکاران، خودخواسته و کاملاً جهادگونه به میدان آمده‎اند. شبکه یک، دو، سه و پنج، ویژه‌برنامه‌های زنده داشتند. نکته جالب حضور متنوع مهمانان در برنامه‎ها بود که نشان می‌داد آن‌ها داوطلبانه و بدون طی تشریفات مرسوم قبلی و به عشق شهید سلیمانی آمده‎اند. در شبکه یک محمدجواد ظرف وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوترابی‌فر، حمید مقدم‌فر، سردار حسین دهقان و سردار نقدی از جمله مهمانان برنامه‌های زنده این شبکه بودند. در شبکه سه هم دکتر محسن رضایی، سردار وحیدی و سردار فدوی از مهمانان ویژه‌برنامه‌های زنده این شبکه محسوب می‌شدند. در شبکه پنج هم برنامه «دست‌خط» که معمولا به صورت هفتگی، کاملاً تولیدی و به‌صورت تک‌مهمان پخش می‌شد، عصر جمعه به‌صورت زنده و با دو مهمان دارای دو نگاه مختلف سیاسی، روی آنتن رفت.

 از کرمان تا آن‌سوی جهان

معاونت برون‌مرزی بال تأثیرگذار جریان خبری خارج از کشور بود. همکاران‌مان در مجموعه سعادت‌آباد باید با اطلاع‌رسانی درست، روایت صادقانه و واژه‌سازی هوشمندانه در برابر موج جریان‌های رسانه‌ای عربی-غربی-عبری می‌ایستادند و محور مقاومت را که از شنیدن خبر شهادت شهید سلیمانی شوکه شده بود، مدیریت رسانه‌ای می‌کردند. ارتباط‌های زنده پی‌درپی با کارشناسان در نقاط مختلف جهان ازجمله اقدامات همکاران‌مان در شبکه‌های العالم، الکوثر و پرس‌تی‌وی بود. حال و هوای تمام شبکه‌های رادیویی هم عوض شد. این شبکه‎ها با پخش موسیقی‌های مرتبط، سخنان کارشناسان، ارتباط‌های مردمی و ... تلاش کردند تا به شنوندگان آرامش بدهند. معاونت امور استان‌ها هم حال و هوای شهرهای مختلف و به‌خصوص شهرهای مختلف استان کرمان، زادگاه شهید سلیمانی را به‌صورت زنده برای پخش از شبکه‌های مختلف ارسال کرد. تجمعات پرشور مردم در تبریز، کرمان و ... را همه مردم ایران دیدند. در فضای مجازی هم چه سایت‌های اطلاع‌رسانی سازمان و چه صفحات‌مان در شبکه‌های مجازی هم با نشر اخبار، تصاویر خاص و کلیپ‌های تأثیرگذار، نقش مهمی در جریان‌سازی رسانه‌ای داشتند.

همت همکاران فنی

اما این پوشش وسیع و اطلاع‌رسانی گسترده و حضور مؤثر همکاران معاونت‌های پیام جز با همراهی همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه امکان نداشت. ده‎ها SNG، وسایل ارسال امواج و ... به بیرون سازمان ارسال شدند تا پوشش گسترده‌ای انجام شود. ارتباطات زمینی و ماهواره‌های هم زمینه فنی را برای ایجاد صدها ارتباط تصویری و تلفنی فراهم کردند. این حجم بالا از حضور همکاران، مهمانان و جابجایی وسایل فنی جز با مساعدت مرکز صیانت و حفاظت سازمان امکان نداشت که سریع ولی با دقت، فضای حفاظتی سازمان را حفظ کردند. نهایتاً باید گفت جهاد رسانه‌ای جمعه جز با هماهنگی میان معاونت‎ها و نظارت شخص رئیس سازمان چنین ابعاد گسترده و متنوعی نمی‌یافت.

حالا همکاران‌مان در بخش‌های مختلف با تمام توان در میدان می‌مانند تا مراسم استقبال، تشییع و به خاک‌سپاری پیکر شهید قاسم سلیمانی و همراهانش را به بهترین نحو پوشش دهند. این هفته، هفته مهمی‌برای همه ماست. امیدواریم همکاران مجاهدمان همان‌گونه که دیروز مخلصانه در میدان جنگ رسانه‌ای بودند، این هفته هم خالصانه، هفته‌ای به‌یادماندنی در تاریخ سازمان بسازند. همکاران‌مان از امروز خود را برای چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی که مقارن با 22 بهمن است، آماده می‌کنند. اولین 22 بهمن گام دوم انقلاب اسلامی‌که با یاد شهید قاسم سلیمانی حال و هوای دیگری خواهد داشت...

احسان ناظم بکایی سردبیر هفته نامه صداوسیما

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما