امروز چهارشنبه  ۹ مهر ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر کرد
مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر کرد

۶۰٫۷ درصد مخاطب شبکه‌های استانی / صدرنشینی سیمای گرگان و رادیو سنندج در جذب مخاطب / خبر؛ پرمخاطب‌ترین قالب برنامه‌های رادیو و تلویزیونی

مشاهده ۴۹۸
۱۳۹۹/۰۵/۲۰- ۱۶:۵۰
تعداد بازدید:498
نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی درباره میزان مخاطبان شبکه‌های استانی و محلی صداوسیما و رضایت آنان از این شبکه‌ها در بهار ۱۳۹۹ نشان می‌دهد ۶۰٫۷ درصد از مردم پای این شبکه‌ها نشسته‌اند و خبر تلویزیون با ۷۸٫۳ درصد بیننده و خبر رادیو با ۵۰٫۳ درصد شنونده، پرمخاطب‌‎ترین قالب برنامه‌ای پخش شده در این شبکه‌ها بوده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بر اساس این نظرسنجی برنامه‌های سیمای گرگان توانسته با جذب ۷۷ درصد مخاطب، این شبکه را به پربیننده‌ترین شبکه استانی تبدیل کند و رادیو سنندج هم با ۴۴٫۵ درصد مخاطب در جایگاه پرشنونده‌ترین رادیوی استانی ایستاده است.

بر این اساس، ۷۰٫۵ درصد بینندگان شبکه‌های استانی و محلی از برنامه‌های این شبکه‌ها راضی بوده‌اند و در همین حال، شبکه مهاباد با جلب رضایت ۸۶ درصدی، توانسته بیشترین میزان رضایت مخاطب را از آن خود کند.

مقایسه این نظرسنجی با مدت زمان مشابه پارسال حکایت از آن دارد که میزان بیننده شبکه‌های استانی و محلی در مقایسه با آمار ۵۹ درصدی بهار سال گذشته ۱٫۷ درصد رشد داشته است.

اخبار شبکه‌های استانی و محلی سیما هم ۵۶٫۷ درصد از مخاطبان را مشتری تلویزیون کرده است و در این میان زنجان با ۷۱٫۸ درصد مخاطب، بیشترین میزان بیننده خبر را در میان شبکه‌های استانی داشته است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد در میان قالب‌های مختلف، بینندگان شبکه‌های استانی بیشتر خبر (۷۸٫۳ درصد) را تماشا کرده‌اند. فیلم‌های سینمایی (۲۹٫۳ درصد)، سریال‌ها (۲۱٫۷ درصد) و برنامه‌های ترکیبی (۲۰٫۸ درصد) دیگر برنامه‌ها و قالب‌هایی بوده‌اند که بینندگان شبکه‌های استانی تماشا کرده‌اند. در جدول زیر، میزان تماشای قالب‌های مختلف برنامه را ملاحظه می‌کنید.

در میان جنبه‌های مختلف عملکرد سیمای استانی، بینندگان شبکه‌های استانی در خصوص «استفاده از فرهنگ، آداب و رسوم بومی» با اعلام رضایت ۷۳٫۴ درصدی، بیشتر از دیگر جنبه‌ها همچون استفاده از مجریان محلی و بومی (۷۱ درصد)، استفاده از گویش و لهجه محلی (۷۰٫۲ درصد)، استفاده از پوشش‌های محلی (۶۷ درصد)، استفاده از بازیگران محلی و بومی (۶۶٫۹ درصد) و پرداختن به مسائل محلی و استانی (۶۵٫۶ درصد) رضایت داشته‌اند.

در مقایسه میان شبکه‌های استانی و محلی، میزان بیننده برنامه‌های شبکه‌های استانی سیما در گرگان (۷۷ درصد) بیشترین و در بوشهر (۴۲٫۵ درصد) کمترین است. در جدول زیر، میزان بیننده برنامه‌های شبکه‌های استانی سیما را ملاحظه می‌کنید:

نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما نشان می‌دهد ۲۰٫۷ درصد از بینندگان شبکه‌های استانی گفته‌اند «بیان مشکلات مردم شهر و استان» سبب بهتر شدن برنامه‌های این شبکه‌ها خواهد شد.

بر اساس این نظرسنجی، رادیوهای استانی هم در بهار امسال ۲۸٫۵ درصد شنونده داشته‌اند و در میان این شبکه‌ها رادیو سنندج با ۴۴٫۵ درصد مخاطب بیشترین شنونده را داشته است. در مقایسه میان شبکه‌های رادیویی استانی و محلی، میزان شنونده برنامه‌های شبکه‌های استانی سیما در سنندج (۴۴٫۵ درصد) بیشترین و در قم (۱۳٫۲ درصد) کمترین است. در جدول زیر، میزان بیننده برنامه‌های شبکه‌های استانی صدا را ملاحظه می‌کنید:

مقایسه این نظرسنجی با مدت زمان مشابه پارسال حکایت از آن دارد که میزان شنونده شبکه‌های استانی و محلی در مقایسه با آمار ۲۷٫۲ درصدی بهار سال گذشته ۱٫۳ درصد رشد داشته است. این نظرسنجی نشان می‌دهد میانگین مدت زمان گوش دادن به رادیوهای استانی و محلی یک ساعت و ۴۵ دقیقه در شبانه‌روز بوده است. پرشنونده‌ترین ساعت‌های گوش دادن به رادیوهای استانی و محلی هم ۱۰ تا ۱۱ (۳۱٫۷ درصد)، ۱۷ تا ۱۸ (۳۱٫۷ درصد)، ۹ تا ۱۰ (۳۱٫۲ درصد) و ۱۸ تا ۱۹ (۳۰٫۵ درصد) بوده است.

۷۹٫۹ درصد از شنوندگان برنامه‌های رادیویی استانی و محلی هم از برنامه این شبکه‌ها راضی بوده‌اند و در اینجا هم رادیو سنندج با کسب رضایت ۹۳٫۳ درصد در صدر جلب رضایت شنوندگان قرار گرفته است.

این نظرسنجی نشان می‌دهد ۱۹٫۲ درصد مخاطبان شنونده اخبار شبکه‌های استانی و محلی بوده‌اند و رادیو سنندج اینجا هم با کسب ۳۲٫۵ درصد مخاطب، مقام اول جذب مخاطب را از آن خود کرده است.

 این نظرسنجی نشان می‌دهد در میان قالب‌های مختلف برنامه‌ای اخبار (۵۰٫۳ درصد) پرشنونده‌ترین قالب بوده است. در جدول زیر، میزان شنوندگان قالب‌های مختلف برنامه را ملاحظه می‌کنید.

مرکز تحقیقات صداوسیما اعلام کرد حدود ۷۰ درصد بینندگان و شنوندگان به اخبار شبکه‌های استانی و محلی رسانه ملی اعتماد داشته‌اند و در این میان پاسخگویان در بیرجند با آمار ۸۲ درصدی، بیشترین میزان اعتماد را به اخبار شبکه‌های استانی و محلی داشته‌اند.

در فصل بهار ۱۷٫۲ درصد از مخاطبان بیننده شبکه‌های رادیونما بوده‌اند و در این میان، شهر رشت با ۲۳٫۵ درصد مخاطب، بیشترین میزان بیننده را در میان شبکه‌های رادیونما به خود جلب کرده است.

به طور میانگین، مخاطبان شبکه‌های تلویزیونی استانی و محلی یک ساعت و ۳۴ دقیقه در شبانه‌روز وقت صرف دیدن این شبکه‌ها کرده‌اند. پربیننده‌ترین ساعت‌های تماشای برنامه‌های شبکه‌های استانی و محلی هم ساعت‌های ۲۱ تا ۲۲ (۴۵٫۶ درصد)، ۲۰ تا ۲۱ (۴۴٫۴ درصد) و ۲۲ تا ۲۳ (۴۴ درصد) بوده است. در آبادان (دو ساعت و ۱۷ دقیقه) مردم بیشترین وقت را صرف تماشای سیمای استانی و محلی کرده‌اند و در کرج (یک ساعت و ۲ دقیقه) کمترین وقت پای این شبکه‌ها گذاشته شده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما