امروز چهارشنبه  ۲۹ دی ۱۴۰۰
تاکید مشاور عالی معاون سیما ؛
تاکید مشاور عالی معاون سیما ؛

تولید مستنداتی بر پایه گفتمان انقلابی و تاریخ شفاهی

مشاهده ۳۲۶
۱۳۹۹/۰۴/۲۹- ۱۵:۰۰
تعداد بازدید:326

جلسه تودیع و معارفه شبکه مستند و افق با حضور مشاور عالی معاون سیما و جمعی از مدیران، یکشنبه 29 تیر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، دکتر رضا پورحسین مشاور عالی معاون سیما در جلسه تودیع و معارفه مدیران جدید شبکه مستند و افق ضمن قدردانی از زحمات و خدمات ارزنده سیدسلیم غفوری در مدت تصدی مسئولیت در شبکه مستند گفت: در مدت زمان مدیریت سلیم غفوری شاهد ارتقای برنامه‌های این شبکه از لحاظ کمی و کیفی بودیم و پویایی که این شبکه در سال‎های اخیر داشت، موجب شد حضور مستندسازان در  شبکه مستند برای همکاری با این شبکه وزین بیش از گذشته احساس شود.
مشاور عالی معاون سیما افزود: در سال‎های اخیر موضوعات متنوعی به تولیدات مستند اضافه شده است و این امر به موفقیت بیشتر این شبکه در ارائه گفتمان‌های مورد نظر رسانه ملی، کمک بسزایی کرد.
پورحسین همچنین برگزاری سه دوره جشنواره مستند را از اقدامات بسیار ارزنده و سازنده شبکه مستند در دوران مدیریت سلیم غفوری برشمرد که اعتبار خاصی به رسانه ملی اضافه کرد و هر سال هم به اعتبار این شبکه افزوده است.
تاکید بر تولید مستندهای انقلابی و ویژه دفاع مقدس
مشاور عالی معاون سیما افزود: همان طور که در حکم معاون محترم سیما به آن تاکید شده است، مستندسازی باید در گفتمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، از این رو افزایش سهم تولیداتی از این دست، در ارائه تصویری حقیقی از نظام مقدس اسلامی‌ به جهانیان، بسیار تاثیرگذار است.
دکتر رضا پورحسین با اشاره به اینکه تولید مستند با محتوای متنوع و با گفتمان انقلابی همواره دغدغه مدیرشبکه مستند بوده است، گفت: با توجه به شناختی که از آقای یزدی مدیر جدید شبکه مستند وجود دارد این دغدغه هم بی‎شک برای او وجود دارد و پیشنهاد من این است که باید در کارهای جدید به تاریخ شفاهی توجه بیشتری شود و کارهای سلبی و ایجابی نیز در این خصوص انجام دهیم.
او خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هم اکنون در زمان جنگ روایت‎ها هستیم و این عرصه، روایت محکم‎تری را می‎طلبد گفت: اگر آرمان‌ها و دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی خود را به خوبی روایت نکنیم رسانه‌های معاند با غرض‎ورزی و با جعل واقعیت، اخباری را علیه نظام مقدس اسلامی روایت می‌کنند که این می‎تواند در برخی موارد افکارعمومی جهان را دچار آسیب کند.
تولیدات شبکه مستند، مرجعی معتبر
مشاور عالی معاونت سیما تاکید کرد: ما باید واقعیت‎های ایران اسلامی را به خوبی روایت کنیم تا دشمنان اسلام، تاریخ انقلاب و کشورمان را جعل نکنند. این که رسانه‌های معاند سال‎هاست بودجه‌های هنگفتی برای تبلیغات منفی علیه کشورمان صرف می‎کنند، واقعیتی است که باید با هوشیاری به آن توجه داشت و رسانه ملی و در بخش تخصصی‎تر شبکه مستند سیما با تولیدات خود واقعیت‎های ایران را روایت کند و حتی در این مسیر باید به عنوان مرجعی معتبر برای اندیشمندان در سطح جهان باشد.
وی با بیان یکی از فرمایشات امام راحل (ره) گفت: حضرت امام جمله‌ای بسیار گرانبها دارند و آن این بود که ایران با رفتار خود، آمریکا را تحقیر کرده و این تازه آغاز راه است. از این قبیل سخنان را مقام معظم رهبری هم بیان کردند که ما به عنوان اصحاب رسانه باید با عزت به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم.
مشاورعالی معاونت سیما افزود: اگر در برخی مواقع در اجرای اصول انقلاب کم کاری کردیم و یا به درستی دستاوردهای خود را بیان نکردیم دیگران با روایتی دروغ، ما را منفعل کردند.
شبکه مستند، خانه مستندسازان با ظرفیتی عظیم از طرح ها و ایده‌های خلاقانه
پورحسین با اشاره به اینکه شبکه مستند مناسبت‎ترین بستر برای این منظور است و خانه مستندسازان عزیز هم همین شبکه مستند سیماست گفت: حوزه مستند از عمق و گستره وسیعی برخوردار است و ما با تحقیق و پژوهش و بهره‎مندی از مستندسازان می‎توانیم روایت جامعی برای نسل‎های آینده به یادگار بگذاریم و راوی زحمات و رشادت‎های سربازان کشورمان باشیم.
مشاورعالی معاون سیما با تاکید بر این که شبکه مستند در دوران مسئولیت سلیم غفوری در رده‌های دوم و سوم، قرار گرفت افزود: سلیم غفوری با کسب چنین موفقیت‎هایی نشان داد که هم فیلم مستند را می‌شناسد و هم از نیاز مخاطب باخبر است و انشالله این تجربه را در شبکه افق هم به کار می‎گیرد و شاهد اوج‎گیری شبکه افق خواهیم بود. همچنین می‎دانم که آقای یزدی نیز جوان خوشنام، خوش فکر و با دغدغه‌های فرهنگی و انقلابی است، از این رو نوید کارهای بهتر و پرشتاب‎تر در شبکه مستند را خواهیم داشت.
سیدسلیم غفوری با قدردانی از حمایت‌های معاونت سیما در مدت تصدی مدیریت شبکه مستند گفت: معتقدم کار رسانه کاری جمعی و گروهی است و قطعا اگر شبکه مستند هم در این چند سال توفیقی داشته نتیجه زحمت تک‌تک همکاران و مدیران شبکه بوده است.
وی افزود: از مهم‌ترین کارهایی که در این سال‌ها صورت گرفت نظم و ترتیب درست جدول پخش شبکه بود، اینکه برنامه‌ها سر ساعت شروع شود و از تنوع لازم برخوردار باشند و این اتفاق نتیجه زحمت همکاران ما در تأمین و پخش شبکه بود. همچنین در بحث تولید، ما در این چند سال چند «برند» جدید مثل «به‌اضافه مستند»، «دوران» «360 درجه»، «همسفر»، «پرونده مستند» و.. تولید کردیم، این اتفاق به‌تنهایی از عهده ما خارج بود و کمکی بود که جامعه خوب مستندسازان ما در آن دخیل بودند، ما فقط تلاش کردیم بستری را فراهم کنیم که شبکه مستند خانه مستندسازان باشد اما زحمت اصلی حتما بر دوش دوستان مستندساز و تولید خود شبکه بوده است که انصافا دوستان مستندساز بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند.
غفوری با اشاره به آمار ٣٠ درصدی مخاطبان این شبکه گفت: شبکه مستند اکنون در رده‌بندی شبکه‌های سیما، رتبه پنجم را دارد و در بین کل شبکه‌های داخلی رسانه ملی هم شبکه هفتم است، فکر می‌کنم این جایگاه مناسبی برای شبکه مستند باشد.
غفوری ادامه داد: مستندهای حیات‌وحش این شبکه هم در یک سال و نیم اخیر از 5 برنامه پرمخاطب غیر نمایشی سیما بود. وی درباره مدیر جدید شبکه مستند هم گفت: محسن یزدی را قریب به 20 سال است که می‌شناسم و در هر جا حضور دارد از خبرگزاری فارس گرفته تا حوزه هنری و شبکه سه، حضور مؤثری داشته است. او جوان خوش‌فکر و پرتوانی است و حتما با حضورش در شبکه مستند بهتر به کار خود ادامه می‎دهد.
مستندسازانی که معتقد به منافع ملی هستند، در دایره همکاری با شبکه مستند قرار می‌گیرند
در این مراسم، محسن یزدی مدیر جدید شبکه مستند هم گفت: شبکه مستند، امروز شبکه آبروداری است و همه درباره آن صحبت می‌کنند، از این‌ رو تحویل گرفتن این شبکه و قوی‌تر کردن آن کار سخت‌تری است و انشالله این اتفاق بیفتد.
وی افزود: با استناد به گفته سلیم غفوری، موفقیت شبکه، کاری گروهی و موفقیتی جمعی است، اگرچه راهبری و رهبری شبکه هم بسیار اهمیت دارد و از این بابت باید به غفوری برای وجود چنین همکارانی تبریک گفت.
محسن یزدی افزود: معتقدم شبکه تلویزیونی متعلق به همه مردم است و همه باید بتوانند تماشاگر آن باشند. الگویی که شبکه مستند امروز دارد برای من هم ادامه خواهد داشت.
مدیر شبکه مستند گفت: گاهی این بحث مطرح می‌شود که قصد داریم برای قشر خاصی فیلم بسازیم، اما من این بحث را از اساس غلط می‌دانم. ما طبعا یک فرم و یک محتوا داریم و این فرم است که تعیین می‌کند مخاطب چقدر گسترده باشد و آیا بیننده مایل است کار را ببیند یا خیر.
یزدی گفت: اگر ما مدعی هستیم که حرف‌های مناسبی داریم باید همه مردم مخاطب آن باشند. وی تصریح کرد: همه‌کسانی که معتقد به منافع ملی هستند، کشور و پیشرفت کشور را دوست دارند، ولو اینکه سلایق سیاسی آن‌ها با ما متفاوت باشد، در دایره همکاری با شبکه مستند قرار می‌گیرند.
یزدی ادامه داد: من معتقدم، مستندسازان ما شریف و معتقد به منافع کشور هستند و می‌شود در موضوعات موردتفاهم دو طرف همکاری داشت.
وی در پایان خطاب به همکاران شبکه مستند گفت: خوشحالم که امروز در خدمت شما هستم و صمیمانه از همه دوستان استدعا دارم به همان شکل که به آقای غفوری کمک کردند، به ما هم کمک کنند تا این افتخار جمعی که ایجادشده، ادامه پیدا کند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما