امروز چهارشنبه  ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

نمایشی از زندگینامه شهید علی صیاد شیرازی در رادیو تهران

مشاهده ۱۴۹
۱۳۹۹/۰۹/۲۶- ۰۸:۳۷
شبکه رادیویی تهران در برنامه «سنگلج» به مدت یک هفته، زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را مرور می‌ کند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه«سنگلج» برای تکریم و ارج نهادن به شهدای گرانقدر ترور و خانواده بزرگوارشان، به بازخوانی زندگی شهدای ترور می‌پردازد.

برنامه «سنگلج» از 26 آذر زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران را مرور می‌ کند.

فردی به نام زیاد صیاد شیرازی، که یک نظامی است به دلیل درگیری با دو سرباز جوان بازداشت می‌ شود. او نامه‌ای به شاه می‌ نویسد و ارتش شاه را به سخره می‌گیرد. با این کار او تا آخر عمر خانه‌ نشین می‌ شود و علی مجبور به ترک تحصیل و رفتن به سرکار به جای پدر می‌ شود.

بعد از مدتی علی در آزمون ورودی ارتش، با کسب نمره‌ ممتاز، پذیرفته می‌شود؛ اما برای قبولی کامل باید در مصاحبه شرکت کند. علی در مصاحبه نیز پذیرفته می‌ شود و روز به روز در کارش پیشرفت می‌کند، اما به خاطر متدین بودن، مدام زیر ذره بین مسؤلان قرار می‌گیرد. در این زمان، عراق در حال دست اندازی به مرزهای ایران است و فرماندهان تصمیم می‌ گیرند برای محافظت و بررسی حدود مرزی، نیروهایشان را به آن جا اعزام کنند. علی همان افسر خبره‌ ای است که برای رسم نقشه‌ دقیق نظامی‌ به این مأموریت اعزام می‌ شود.

در سال های شکل گیری انقلاب، علی برای گذراندن دوره‌ های نظامی، راهیِ آمریکا شده و پس از بازگشت، به سنندج اعزام می‌ شود. در آن سال ها ساواک به خاطر حساسیت هایی او را دستگیر می‌ کند که با فرارشاه و پیروزی انقلاب، آزاد می‌ شود. علی صیاد شیرازی برای پیشرفت انقلاب با جان و دل تلاش می‌ کند تا این که با شروع جنگ تحمیلی، در یکی از مأموریت ها زخمی و به دستور بنی صدر از فرماندهی قرارگاه برکنار می‌ شود.

او که از خانه نشینی خسته شده، مانند یک سرباز وظیفه، برای دفاع به جنگ می‌ رود. بعد از برکناری بنی صدر، امام خمینی(ره) او را به مقام فرماندهی نیروهای زمینی منصوب می‌ کند. در این سال ها، ضد انقلاب‌ها بارها برای ترور علی صیاد شیرازی تلاش کردند، اما موفق نشدند؛ تا این که در سال ۱۳۷۸ او را در مقابل خانه اش به شهادت رساندند.

 این مجموعه در 7 قسمت از روز چهارشنبه 26 آذر ساعت 01:30 بامداد در برنامه «سنگلج» رادیو تهران با تهیه و تنظیم اسماعیل عابدیان روی آنتن می رود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما