امروز دوشنبه  ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

عیدانه شبکه های استانی برای جشن بزرگ رستگاران

مشاهده ۱۱۵
۱۴۰۰/۰۲/۲۱- ۱۱:۱۰
همزمان با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و حلول ماه شوال و عید سعید فطر، صدا و سیمای مراکز استان ها برای این عید فرخنده، تدارک وسیعی دیده و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی گوناگونی را روانه آنتن می‌کنند که به صورت تولیدی یا زنده پخش خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بر این اساس و در سیمای هر مرکز، برنامه‌های ترکیبی متنوعی با عناوین گوناگون به صورت ویژه روی آنتن می‌رود.
مرکز خوزستان دو ویژه برنامه فارسی و عربی را برای این روز در نظر گرفته که «عیدتون گرم» و «افراح العید» نام دارند و شامل گفت‌وگو، موسیقی محلی، نمایش طنز و گزارش‌های مردمی هستند.
«عید عاشقان» عنوان ویژه برنامه عید فطر مرکز کیش است که به مدت 100 دقیقه روی آنتن می‌رود. سیمای مهاباد هم برنامه «چراخان» را ویژه عید فطر در نظر گرفته است. مرکز گیلان هم برنامه‌ای را با عنوان «عیدانه» پخش خواهد کرد. در خراسان شمالی ویژه برنامه «شکرانه» در دو بخش و در روزهای 23 و 24 اردیبهشت ماه روی آنتن می‌رود و  در خراسان رضوی، برنامه «عید بندگی» در سه روز از 22 تا 24 اردیبهشت ماه پخش خواهد شد.
«عید بندگی» هم عنوان ویژه برنامه  مرکز بوشهر برای عید فطر امسال است که طی دو روز پخش می‌شود. همچنین پوشش زنده اقامه نماز عید هم در دستور کار این مرکز قرار دارد.
در استان قم، سیمای این مرکز برنامه «عید بندگی» را به صورت ویژه روی آنتن می‌برد و علاوه بر آن اقامه نماز عید سعید فطر هم به صورت زنده پوشش داده می‌شود.
در مرکز سمنان برنامه‌ای با عنوان «لطیف مثل عشق» همزمان با 24 اردیبهشت ماه پخش خواهد شد و مرکز کرمان هم عید فطر را با برنامه‌های روتین «ماه ماه» و «شب‌های کرمان» جشن می‌گیرد.
«وایک» عنوان یکی از برنامه‌های مشهور مرکز  لرستان است که به مناسبت عید فطر به صورت ویژه تولید و پخش خواهد شد و علاوه بر این برنامه نمایشی «شادیانه» هم به مناسبت این عید فرخنده از سیمای استانی لرستان به تصویر در می آید.
سیمای کرمانشاه، برنامه «عیدانه» را در دو نوبت روزهای 22 و 23 اردیبهشت ماه پخش می‌کند و صدا و سیمای استان مرکزی هم ویژه برنامه‌های «شکرانه» و «ترنم» (برنامه موسیقایی) را برای روزهای 22 تا 24 اردیبهشت ماه امسال در نظر گرفته است.
«عید بندگی» عنوان ویژه برنامه عید فطر شبکه استانی گلستان است که در دو روز پخش می‌شود. مرکز کردستان هم برنامه‌های زنده «صاحبدلان» و «عید بندگی» را روی آنتن می‌برد. همچنین ویژه برنامه «ژین و ئه وین» که جزو برنامه‌های روتین سیمای کردستان است به صورت زنده پخش خواهد شد. پخش مستقیم نماز عید فطر از دو مکان هم در دستور کار سیمای این مرکز قرار دارد.
«ماه بهشت» و «عید رستگاران» عناوین ویژه برنامه‌های عید فطر مرکز مازندران هستند که روزهای 23 و 24 اردیبهشت ماه روی آنتن می‌روند. همچنین مرکز اصفهان هم با ویژه برنامه‌های «زنده‌ رود»، «یک شهر ضیافت» و «اصفهان امروز» در روزهای 23 و 24 اردیبهشت ماه، جشن عید فطر را برگزار می‌کند.
سیمای استانی خراسان جنوبی «عید مهربانی» را در همین روزها روی آنتن می‌برد و شبکه استانی اردبیل هم با ویژه برنامه‌های «بایراملیق»، «فطر بایرامی» و «دعوت» به استقبال جشن بندگی می‌رود.
در سیستان و بلوچستان، سیمای این مرکز برنامه «روچگ» را پخش خواهد کرد و مرکز آذربایجان شرقی هم برنامه‌ای با عنوان «فطر بایرامی» را در نظر گرفته است.
«قرار فیروزه‌ای» عنوان ویژه برنامه عید فطر سیمای همدان است و مرکز زنجان هم «فطر بایرامی» را در روزهای 22 تا 24 اردیبهشت  پخش می‌کند.
در مرکز ایلام ویژه برنامه «شکرانه» و برنامه روتین «بنه مال» به مناسبت عید فطر روی آنتن می‌روند. «گل بارون» و «نسیم بهشت» هم عناوین ویژه برنامه‌های مرکز کهگیلویه و بویراحمد برای روزهای 22 و 23 اردیبهشت هستند.
سیمای البرز  هم برای عید فطر امسال، ویژه برنامه «جشن بندگی» را در نظر گرفته و «عیدانه» هم عنوان برنامه مرکز یزد است.
«عید ماه» و «ساعه خیر»،  دو برنامه ویژه عید فطر در مرکز آبادان هستند که هر دو 23 اردیبهشت ماه پخش می‌شوند، همچنین مرکز خلیج فارس برای روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته، برنامه‌های «ماه رویایی» و «نوای شرجی» را در نظر گرفته و برنامه روتین «سرپناه» هم با حال و هوای عید روی آنتن می‌رود.
  سیمای چهارمحال و بختیاری با دو ویژه برنامه «عید عاشقی» و «عطر فطر» به استقبال جشن بندگی می‌رود و «رمضان» و «ائویمیز »هم عناوین ویژه برنامه‌های عید فطر مرکز آذربایجان غربی هستند.
در مجموع 88 برنامه به همت سیمای مراکز برای عید فطر امسال تدارک دیده شده که با مدت زمان 7 هزار و 370 دقیقه روی آنتن می‌روند.
40 شبکه رادیویی استانی و شهری نیز همزمان با عید سعید فطر به مدت دو روز ویژه برنامه‌هایی را با درون مایه‌های شاد و مفرح پخش خواهند کرد که مدت زمان کلی آن‌ها به 400 ساعت می‌رسد.
«عید رستگاری»، «عید بندگی»، «عیدانه»، «ماه نو»، «کاروان شادی»، «عید عاشقان»، «عید بندگی» و «پاداش بندگی» از جمله برنامه‌هایی هستند که طی این دو روز از صدای استان‌ها شنیده می‌شوند.
این ویژه برنامه‌ها در ساختارهای مختلف ترکیبی، مجله‌ای، کارشناسی، مسابقه، مستند، میزگرد، گزارش مردمی، موسیقی و ترانه، نمایش‌های شنیدنی، تولیدات مردمی، تلفن و پیامک و گزارش‌های متنوع از آداب و رسوم عید فطر در بین اقوام در استان‌ها تولید شده‌اند.
بسته‌های صوتی از فعالیت گروه‌های کمک‌رسان مردمی در قالب پویش همدلی، بسته‌های صوتی از کادر درمان، پشت صحنه برنامه‌های افطار و سحرگاهی، گفت‌وگو با کارشناسان مذهبی در خصوص اهمیت عید فطر، زکات فطره و نحوه پرداخت آن، ارتباط با مراکز مختلف استانی، پخش گزارش از اقامه نماز عید فطر، عید بندگی در احادیث و روایات، تبیین موضوعاتی مانند نحوه استهلال و احراز عید فطر، تفاوت میان افق کشورها و تفاوت احکام مذاهب مختلف اسلامی در خصوص رویت هلال،  تبیین وظایف بندگان پس از فراغت از ماه مبارک رمضان، بررسی جلوه‌های رحمت خداوند براساس دعای وداع ( دعای 45 صحیفه سجادیه)، ترویج سنت حسنه صله رحم به شیوه مجازی، تکریم سالمندان، تمرین عفو و بخشودگی، گفت‌وگو با مسئولان ستاد دیه و خیرینی که به آزادی زندانیان کمک می‌کنند و نمایش احادیث و روایات مرتبط با عید سعید فطر در رادیو نما، رویکرد اصلی برنامه‌سازی در صدای استان‌هاست.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما