امروز شنبه  ۲ مهر ۱۴۰۱

«از آسمان» روایتگر شهدا و ایثار ؛ 22سال ادای دین به شهداء

مشاهده ۴۲۹
۱۴۰۰/۰۷/۲۶- ۱۳:۳۹

برنامه «از آسمان» شبکه دو سیما بیش از دو دهه است که به طور مستمر به موضوعاتی چون شهادت، ایثار و فرهنگ دفاع مقدس می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بیش از یک دهه است که برنامه «از آسمان» روایتی از زندگی شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران را به نمایش می‌گذارد و به سیره شهدا می‌پردازد ؛   از شهدای دفاع مقدس گرفته تا مدافعان حرم.

 این برنامه مدت ها جمعه‌ها ساعت 16:30 دقیقه به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امیر خورشیدی‌فرد از شبکه دو پخش می‌شد و به مناسبت‌های مختلف از جمله ایامی چون نوروز ، هفته دفاع مقدس و مناسبت های خاص نیز به صورت ویژه برنامه  به مخاطبان ارائه شده است.

 «از آسمان» بیش از دو دهه است که به موضوعاتی همچون «شهادت» با تمرکز بر سیره رفتاری شهدای جنگ، شهدای بعد از جنگ و شهدای مدافع حرم، پرداختن به «خانواده شهدا» و به تصویر کشیدن حال و هوای خانواده‌ها بعد از شهادت عزیزانشان، «جانبازی» و بررسی وضع فعلی جانبازان، نحوه جانبازی، «آزادگی»  خاطرات، همایش ها، زندگی در اسارت، « ایثارگری» مروری بر حال و هوای روزهای دفاع مقدس، یادها، بازتاب حماسه در زندگی امروز، «راهیان نور» تشویق مردم به حضور در یادمان‌های دفاع مقدس، ‌نشر فرهنگ جهاد و حماسه، «تاریخ دفاع مقدس» ثبت دقیق و مستند رویدادها و وقایع دفاع مقدس، «بسیج» پوشش اختصاصی فعالیت های بسیج به عنوان مهم ترین میراث فرهنگ دفاع مقدس، «امتداد حماسه» پیشرفت های بعد از جنگ، جبهه‌های امروز و دفاع از اسلام به ویژه محور مقاومت را پرداخته است.

 خورشیدی فرد با اشاره به این که امسال در آستانه بیست و دومین سالگرد پخش برنامه هستیم، گفت: این روزها همچنین به سالگرد پرواز دو تن از نیروهای خوب برنامه «از آسمان» محمد فراهانی و عباس گودرزی که تصویربردار و کارگردان برنامه بودند و در سال 1388 همراه سردار شهید شوشتری در شهرستان «سرباز» استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند، نزدیک می‌شویم.

 وی با تاکید بر این که «از آسمان» از یک گروه منسجمی‌بهره مند است که در تمام این سال ها با عشق و اشتیاق  کار خود را انجام می دهد ، افزود : این برنامه تنها برنامه دفاع مقدس است که از سال 1378 به طور مستمر هر هفته از سیما پخش می‌شود و  به زندگی و نحوه شهادت شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس  می‌پردازد.

 خورشیدی فرد اظهار داشت:  از سال 1378 که پخش این برنامه آغاز شد تاکنون بیش از 1600 برنامه تولید شده است که بی شک به عنوان اسناد تاریخی در گنجینه دفاع مقدس و صداوسیما به یادگار خواهد ماند.

  تاکنون بالغ بر 260 برنامه از شهدای مدافع حرم اعزامی از اقصی نقاط کشور تولید و حدود 30 برنامه هم مختص  شهدای فاطمیون (شهدای افغانستان) را تهیه کردیم که بسیار مورد توجه و استقبال بینندگان قرار گرفت.

 وی افزود: بیشتر انتخاب گروه برای تولیدات خود، ترکیبی از قابلیت های پذیرفته شده در مستند حقیقت، شیوه‌های موفق مستند گفت و گو محور و شگردهای باز سازی وقایع با تاکید بر گفتار و استفاده از نورپردازی موضعی و جذابیت های تصویری است و بخشی از برنامه‌های ما درخصوص موضوع «مقاومت» در قالب نریشن محور است.

 تهیه کننده برنامه « از آسمان» تصریح کرد: میزان قابل توجهی از برنامه‌های تولیدی این گروه در خارج از پایتخت تهیه شده که این رویکرد همواره مورد استقبال مردم قرار گرفته است و  توجه به تحقیق و پژوهش برای تولیدات دانش محور و دقیق، تکیه بر پیشرفت و به روز کردن امکانات و اطلاعات و استفاده از نیروهای متخصص یکی دیگر از شاخصه‌های این گروه به شمار می رود.

 خورشیدی فرد خاطرنشان کرد: « از آسمان»  برای تولید برنامه‌های خود به سراسر ایران سفر می‌کند و تاکنون دوربین این برنامه از دهستان «بم پشت» در منطقه سراوان در جنوبی ترین نقطه مرزهای شرقی گرفته تا بجنورد و ارومیه و بهبهان و کرمان و اصفهان و سایر شهرها و روستاهای کشور رفته است.

 وی افزود: اخیرا برنامه ای مستندگونه را با موضوع تشکیل داعش تا شهادت حاج قاسم سلیمانی تهیه و تولید کردیم.

 خورشیدی فرد همچنین گفت: در سفرهایی که مقام معظم رهبری داشتند به  طور  ویژه هر روز یک برنامه داشتیم و به  مناسبت پخش برنامه‌هایی همچون «راهیان نور» و مشرف شدن جانبازان به کربلای معلی هم ویژه برنامه‌هایی تهیه کردیم .

 خورشیدی فرد با اشاره به استقبال بینندگان تلویزیون از برنامه «از آسمان» گفت:  بعضی برنامه‌ها به صورت کوتاه در فضای مجازی و به صورت کامل در تلوبیون  منتشر می‌شود به طوری که در تلوبیون یکی از برنامه‌های ما بیش از 1200 بار دیده شد که این  استقبال خوب مخاطبان ، یعنی ما به هدف خود که ادای دین به شهداء و خانواده معززشان بوده ، رسیده ایم.

 وی با قدردانی از زحمات و حمایت های مدیران سابق و فعلی شبکه دو گفت: حمایت ها و پشتیبانی این بزرگواران ما را بیش از پیش به ادامه کار دلگرم و امیدوار کرده است.

 «از آسمان» به شکل فعلی از سال 1385 در شبکه دو آغاز به کار کرده، اما قبل از آن هفت سال با همین نگاه و رویکرد از شبکه یک به نمایش در می‌آمد.

 امیر خورشیدی فرد تهیه کننده «از آسمان» پیش از این در  سال های 1373 تا 1378  با شبکه یک سیما همکاری می‌کرده و  برنامه‌هایی همچون  «شاهد»  ، «سپاه» و «رهیافتگان وصال» را تهیه کرده است.

 «ازآسمان»  کاری از گروه اجتماعی فرهنگی شبکه دو و  تنها برنامه مستمر سیما در حوزه حماسه و جهاد است که  بارها به عنوان برنامه برتر در سیما انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گرفته است. او  طی 22 سال بیش از ۱6۰۰ برنامه را با موضوع مقاومت و جهاد و دفاع از حرم و وطن تولید و پخش کرده است. این برنامه هر اکنون پنج شنبه‌ها ساعت 13:30 از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

امتیاز شما