امروز يك شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۰

تاثیر کرونا بر آلزایمر سوژه «چرخ»

مشاهده ۵۵
۱۴۰۰/۰۹/۰۳- ۱۲:۰۴
برنامه «چرخ» شبکه چهار سیما در برنامه روز چهارشنبه سوم آذر، به بررسی تاثیر بیماری کووید-۱۹ بر بیماری آلزایمر می پردازد.

 به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در بخش‌ «تازه‌‎ها»ی این قسمت از «چرخ»، سعید سیمرغ، مترجم کتاب‌های علمی-تخیلی و محمدحسین جهان‌پناه، روزنامه‌نگار علم و فناوری، تازه‌ترین کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی را معرفی می‌کنند.
در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» هم پویا پاک‌نژاد، دانش آموخته‌ علوم شناختی با دکتر سارا ذریعه، دکترای روان‌شناسی سلامت درباره‌ این سوال گفت‌وگو می‌کند که: «کرونا چه تاثیری بر بیماری آلزایمر دارد؟».
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد کووید-۱۹ تاثیر مشابه بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون بر مغز دارد. بر اساس نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «استنفورد» در آمریکا انجام شد، مغز بیمارانی که بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ شدید جان خود را از دست دادند، نشانگرهای مولکولی التهاب عمیقی را نشان دادند. این علائم حتی در افرادی که هیچ اختلال عصبی را گزارش نکرده بودند، مشاهده شد. محققان می‌گویند به نظر می‌رسد عفونت ویروسی واکنش‌های التهابی در سراسر بدن ایجاد می‌کند که ممکن است باعث سیگنالینگ التهابی از طریق سد خونی مغزی شود که به نوبه‌ی خود می‌تواند التهاب عصبی مغز را قطع کند.
در بخش دیگری از این قسمت «چرخ» گفت‌وگوی حافظ آهی با دکتر مصطفی طالبی، مدیر امور پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی قم روی آنتن می رود.
فصل هشتم مجله‌ تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.
«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۵۰ دقیقه از شبکه‌ چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» محمدرضا مقدسیان است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما