امروز شنبه  ۲۵ شهريور ۱۴۰۲

«ایران دخت»؛ روایتی از رشادت قهرمانان ایرانی؛ از آریو برزن تا حاج قاسم سلیمانی

مشاهده ۳۰۴
۱۴۰۲/۰۳/۱۶- ۱۴:۴۸

«ایران دخت» تازه ترین اثر گروه نماهنگ مرکز بسیج رسانه ملی، روایتی از رشادت های قهرمانان ایرانی در طول تاریخ در دفاع از بانوان ایرانی است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این نماهنگ روایتگر قصه ای است که از دل واقعیت برآمده و با زبان شعر و موسیقی اهمیت دختران ایران را در گذر زمان به تصویر می‌کشید. در این نماهنگ دختر ایران در بستر تاریخ قدم می زند و قهرمانانی می‌بیند که از زمان‌های دور برای آرامش وی مبارزه می‌کنند.

سیدعبدالحسین میرداماد تهیه کننده این «نماهنگ» گفت: برای ساخت این نماهنگ از ابتدا فکر شده بود که این کار یک ساختار سینمایی داشته باشد و به صورت کلیشه و تنها متکی بر موزیک و تصویر نباشد.

وی افزود: از آن جایی که فلسفه نماهنگ این است که باید در زمان کوتاه پیام موجز، خلاصه و گویایی به مخاطب ارائه دهد ما هم برای ساخت این «نماهنگ» سعی کردیم با رعایت این مساله، بالاترین پیام را انتقال دهیم.

تهیه کننده «ایران دخت» ادامه داد: این اثر علاوه بر امتیاز تعدد شخصیت، از فضای استودیو خارج شده است به طوری که در هر دقیقه یک جغرافیا را با قصه ای روایت کردیم. برای روایت این اثر هم از هنرمند توانای کشورمان فرهاد قائمیان دعوت کردیم که خیلی به ما کمک کردند و مشاوره‌های خوبی دادند.

وی با اشاره به این که حدود 30 نفر از اسامی قهرمانان اساطیری ایران از قبل از اسلام تا زمان ورود اسلام به کشورمان را در این موضوع خاص استخراج و 6 قهرمان را انتخاب کردیم قهرمانان ما از آریوبرزن شروع شد تا سورنا، میرازکوچک خان جنگلی، شهیدجهان آرا و در نهایت به حاج قاسم سلیمانی رسیدیم.

میرداماد خاطرنشان کرد: برای انتخاب قهرمانان ما به اقلیم، دوره‌های تاریخی، فواصل زمانی توجه کردیم و هر قهرمان را بر پایه یک مبنایی انتخاب کردیم که اقشار جامعه را دربرگیرد. حتی به این نکته هم توجه داشتیم پیوست های داستان به گونه ای گنجانده شود تا  قصه جغرافیا با هم جوردر آید.

برای موسیقی این اثر هم خیلی تحقیق انجام شد. در ابتدا اصرار داشتیم که از موسیقی بین الملل استفاده کنیم اما در نهایت  تصمیم گرفتیم هر دوره تاریخی از موسیقی دوره خود بهره ببرد.

مثلا برای دوره رئیسعلی دلواری ، سازها به سمت موسیقی جنوبی کشیده شد و برای دوره میرزاکوچک خان جنگلی و مبازرات جنگلی‌ها، موسیقی خطه شمال و گیلان مورد استفاده قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به استقبال خوب از نماهنگ «ایران دخت»، سازمان بسیج رسانه ملی برای ادامه ساخت این اثر و معرفی قهرمانان دیگر کشورمان پیشنهاد داده است و ما آمادگی داریم «نماهنگ» جدیدی از افرادی که در رشته‌های ورزشی ،فرهنگی، علمی و .. که در تاریخ کشورمان قهرمان ملی محسوب می‌شوند، تولید کنیم.

این نماهنگ به تهیه کنندگی سیدعبدالحسین میرداماد و کارگردانی آرش آقاجانی همزمان با روز دختر از شبکه‌های سیما پخش شد.

امتیاز شما