امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

نوری که خاموش نمی‌شود

مشاهده ۱۳۹۴
۱۴۰۲/۰۷/۲۰- ۱۶:۴۵

حمله به دفتر شبکه‌های العالم، پرس تی‌وی در غزه در قالب یک اقدام منسجم و برنامه‌ریزی رخ داد و هرگز نباید آن را حمله‌ای کور درنظر گرفت که منجر به آسیب ساختمان دفتر مشترک این دو شبکه شده است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، رسانه‌ها دیروز اعلام کردند سخنگوی ارتش صهیونیستی به خبرنگاران خارجی اعلام کرده نوار غزه را از طریق گذرگاه رفح ترک کنند، آن‌هم پس از آنکه جنگنده‌های رژیم، دفتر العالم و پرس تی‌وی را در محله حی الرمال بمباران کردند و شمار خبرنگاران شهید از ابتدای درگیری‌ها به هفت نفر رسید که سه تن از آنان در 24ساعت گذشته‌اش به شهادت رسیده بودند.

غزه دیروز هم شاهد تشییع شهدای رسانه بود، هم شاهد تخریب دفتر شبکه‌های ایرانی العالم و پرس تی‌وی و حالا در کنار شهدای پیشین رسانه‌ای، نام ابراهیم لافی، محمد جرغون، محمد صالحی، اسعد شملخ، سعید طویل، محمد صبح ابو رزق و هشام النواجحه نیز بر تارک آرمان فلسطین می‌درخشد. ساده‌انگارانه است اگر بیندیشیم این تعداد شهید خبرنگار و به‌ویژه به‌شهادت‌رساندن سه خبرنگار هم‌زمان با هجوم جنگنده‌ها به دفتر معاونت برون‌مرزی- که قطعاً با هدف به‌شهادت‌ رساندن جمع قابل‌توجه دیگری از عوامل رسانه‌ها انجام شد- مقدمه عمدی و سنجیده اعلام سخنگوی رژیم برای خروج رسانه‌ها از غزه نبوده است.

رژیم صهیونیستی تمام تلاش خودش را به کار بسته تا تصویری که از فلسطین مخابره می‌شود، با چند رویکرد و ویژگی مشخص جهت‌دهی شود: نخستین راهبرد جنگ رسانه‌ای اسرائیل آن است که تصاویر حملات به غزه و دیگر مناطق فلسطینی در مقیاسی بزرگ، ویرانگر و زمینگیرکننده بازنمایانده شود و در نقطه مقابل، تاحدامکان هیچ تصویری از حملات حماس، موج پیشروی‌ها و بازپس‌گیری سرزمین، قدرت نظامی مقاومت و شکوه و اقتدار رزمندگان فلسطینی مخابره نشود و از آنجا که رسانه‌های جریان اصلی نیز با راهبردهای رژیم هم‌سو هستند، هم فیدهای خبری بین‌المللی و هم رسانه‌های خود رژیم در این زمینه هماهنگ عمل می‌کنند و نوعی سکوت رسانه‌ای در این باره برقرار شده است.

از سوی دیگر، دستگاه تبلیغاتی اسرائیل مراقب است علاوه بر به‌کارافتادن ماشه فریب و دروغ و تاکتیک‌های جنگ شناختی، هر تصویری از فرار، اسارت یا هلاکت صهیونیست‌ها، با روکشی از مظلوم‌نمایی و نقاب مصنوعی حقوق بشری تحریف شود. نمونه‌هایی از فریبکاری‌های بزرگ صهیونیست‌ها درباره تصویر دختر اسرائیلی که به‌رغم ادعاهای دروغ‌پردازانه رسانه‌ها، مادرش اعلام کرد که زنده است، یا تصویر کودکان داخل قفس که معلوم شد کودکان فلسطینی‌اند نه آنچه کودکان اسرائیلی عنوان شده بود و...، در همین راستا برنامه‌ریزی شده است.    

پرواضح است که خوانش اصیل طوفان الاقصی را تنها رسانه‌های مقاومت و شبکه‌هایی چون العالم و پرس تی‌وی‌اند که در قالب گفتمانی پیشرو و داعیه‌دارانه عهده‌دارند. رسانه‌ها و خبرنگارانی که اگر در میدان بازنمایی رخدادهای این روزهای غزه و اراضی اشغالی و سرزمین‌های بازپس‌گرفته‌شده بمانند، با افشاگری و تاباندن نور به بخش‌های تاریک اخبار و واقعیت‌های میدان نبرد، سکه جنگ رسانه‌ای را برمی‌گردانند.

تروریسم ریشه در ذات و هویت رژیم صهیونیستی دارد؛ چنانچه اگر لحظه‌ای از آن غافل شود، ماهیتی واژگونه از آن منعکس می‌شود. تور این خصیصه در سیاست‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای رژیم هم گسترده شده و هر گونه اقدام و تحرک خلاف آن را برنمی‌تابد و در این میان کدام رسانه‌ها از بیش از همه در معرض آن قرار می‌گیرند؟ رسانه‌ها و خبرنگارانی که بیشترین تأثیرگذاری را در این زمینه داشته باشند.

در واقع، رژیم صهیونیستی به‌خوبی از ضریب نفوذ و قدرت خبری و تحلیلی و اثرگذاری العالم و پرس تی‌وی آگاه است و تصویری را که این شبکه‌های پیشانی خط رسانه‌ای مقاومت به دنیا مخابره می‌کنند، تحمل نمی‌کند و از همین رو دست به بمباران دفتر این شبکه کرد تا بگوید وقتی سر پیکره رسانه‌ای مقاومت را می‌زند و در عرض چهار روز هفت خبرنگار را به شهادت می‌رساند، توان کشتار و آسیب‌رساندن به بقیه اجزای این پیکر را هم دارد. اجزای این پازل را کنار هم بگذاریم، متوجه می‌شویم انتخاب زمان اعلام سخگوی رژیم برای خروج رسانه‌ها از مناطق درگیری کاملاً طبق نقشه بوده است.

رسانه‌ها در همین حال عنوان کرده‌اند صهیونیست‌ها قطع ارتباطات کامل غزه با دنیای بیرون را با قطع تلفن و اینترنت و... از آن رو دنبال می‌کنند که زمینه را برای یک جنایت وسیع و قتل‌عام گسترده مردم غزه آماده کنند. اقدامی‌که با کشتن خبرنگاران و تخریب دفتر العالم و پرس تی‌وی رابطه‌ای طولی دارد و همه در یک راستاست. در واقع، نابودکردن تأسیسات برق، اینترنت، مخابرات و... برای آن است که نه تصویری از غزه به دنیا مخابره شود و نه صدای مردم آن شنیده شود.

این تلاش برنامه‌ریزی‌شده به جایی رسیده که صهیونیست‌ها دست به ردگیری افراد و اماکنی می‌زنند که از اینترنت استفاده می‌کنند تا آنان را موردهدف قرار داده و به قتل برسانند. همچنین علاوه بر موج فشار و تهدیدی که از سوی سازمان‌های امنیتی و نظامی اسرائیل اعمال می‌شود، اخباری می‌رسد که حاکی از تهدید خبرنگاران از سوی شهرک‌نشینان افراطی رژیم است؛ به‌گونه‌ای که اکنون خبرنگاران عرب ازسوی شهرک‌نشینان ‌مسلح تحت‌حمایت وزیر امنیت داخلی رژیم تهدید می‌شوند که «در صورت تهیه گزارش‌های همدلانه با غزه به قتل خواهند رسید.» غافل از آنکه رسانه‌های مقاومت از پا نمی‌نشینند و العالم و العالم‌ها و پرس تی‌وی و پرس تی‌وی‌ها همچنان در این جنگ آشکار رسانه‌ای به ایفای رسالت خودشان ادامه خواهند داد؛ همچنان‌که پس از بمباران دفتر غزه، در بیانیه محکومیت اقدام صراحتاً بر آن تأکید شد و تاریخچه فعالیت این شبکه‌ها نیز بدان گواهی می‌دهد.

شیدا اسلامی

امتیاز شما