امروز چهارشنبه  ۲۹ فروردين ۱۴۰۳

«سال‌های سرخ» با روایت شاهدان عینی از پنج بمب‌گذاری هولناک تهران

مشاهده ۱۴۱
۱۴۰۲/۱۰/۰۵- ۱۳:۲۸

مجموعه مستند «سال‌های سرخ» به تهیه کنندگی آزیتا رصافی و کارگردانی میلاد محمدی با نگاهی به سال‌های پر آشوب ابتدای دهه شصت تهیه شده و دو قسمت پایانی سه‌شنبه و چهارشنبه ساعت 22 از شبکه افق سیما پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، «سال‌های سرخ» در ۵ قسمت ۴۵ دقیقه ای به بررسی ۵ واقعه‌ی تروریستی در ابعاد وسیع در ابتدای دهه‌ی ۶۰ می‌پردازد. این پنج بمب‌گذاری در معابر عمومی و با تلفات بالای مردم عادی و غیرنظامی انجام شده و به ترتیب توالی زمانی و قسمت‌های مستند بمب‌گذاری میدان عشرت آباد تهران در اسفندماه سال ۶۰، بمب‌گذاری خیابان خیام در شهریور سال ۶۱، بمب‌گذاری میدان توپخانه در مهرماه سال ۶۱، بمب‌گذاری میدان راه آهن در شهریور سال ۶۳ و بمب‌گذاری خیابان ناصرخسرو در اردیبهشت سال ۶۴ را شامل می‌شود.

در این مجموعه علاوه بر واکاوی شرایط اجتماعی و سیاسی آن زمان و زمینه‌ها و انگیزه‌های این اقدامات، به طور جزئی و دقیق به اصل واقعه و چگونگی آن پرداخته می‌شود. مصاحبه با شاهدان عینی و همچنین مسولین وقت به همراه گفتگوهایی با خبرنگارانی که حوادث را ثبت و ضبط کرده‌اند محور روایت «سال‌های سرخ» است.

در این مستند مخاطب با راوی که پژوهشگری جستجوگر است همراه می‌شود و به کشف جزئیات ماجرا می‌پردازد.

از عوامل این مجموعه مستند می توان به تهیه کننده: آزیتا رصافی، کارگردان: میلاد محمدی، پژوهشگر و نویسنده: فرزانه ابراهیم زاده، تدوین: میلاد محمدی، تصویربردار: امیر صابری، مدیر تولید: مجتبی قربانی اشاره کرد.

مستند «سال‌های سرخ» هر شب ساعت 22 از شبکه افق پخش می‌شود و تکرارش هم روز بعد ساعت 3:30 بامداد و 14:30 خواهد بود.

امتیاز شما