امروز پنج شنبه  ۳۰ فروردين ۱۴۰۳

معرفی یکی از دستاوردهای سازمان فضایی کشور در «افق بیکران»

مشاهده ۱۸۷
۱۴۰۲/۱۱/۰۱- ۱۶:۵۶

«افق بیکران» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احمد کشاورز با نگاهی به ماهواره‌های سنجش‌ از دور ایران، ساخته شده است و سه قسمت آن ۱ تا ۳ بهمن ساعت ۱۹ از شبکه مستند پخش خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، احمد کشاورز درباره این مستند گفت: «افق بیکران» در ۵ قسمت حدود ۳۵ دقیقه‌ای تولید شده و به یکی از ده‌ها دستاورد سازمان فضایی کشور یعنی ماهواره‌های سنجش از دور می‌پردازد. ماهواره‌هایی که ایران در طراحی، ساخت و استفاده از آن موفق بوده است.  

وی افزود: این مستند با همکاری و حمایت وزارت ارتباطات و سازمان فضایی کل کشور ساخته شده است. ماهواره‌های سنجشی به زبان ساده، ابزاری هستند که می‌توانند در حل معظلات محیط زیستی و مدیریت بحران‌های طبیعی مانند سیل، زلزله و... به کمک ما بیایند.

احمد کشاورز ادامه داد: این نوع از ماهواره در مناقشات سیاسی کشور هم کاربردی است، البته دوست نداشتم مستندم رنگ و بوی سیاست بدهد اما برای مثال بخشی از مستند به این موضوع می‌پردازد که در جنگ خلیج‌فارس و آتش سوزی چاههای نفت کویت که دود غلیظ ناشی از آن به استان‌های جنوبی و جنوب غربی کشور آسیب جدی رساند، ایران با استفاده از همین تکنولوژی توانست این آسیب ها را اثبات و طرف مقصر را در سازمان‌های بین المللی محکوم کند. یا در مسئله حق آب ایران در رود هیرمند، سازمان فضایی با استفاده از همین نوع از ماهواره توانست ادعای طالبان مبنی بر اینکه سد کمال خان که در مسیر هیرمند است و آب ندارد را، اثبات کند.

این کارگردان گفت: تولید این مستند حدود ۶ ماه طول کشید، به جهت موضوع امنیتی و حراستی با چالش‌های روبه‌رو بودیم، زیرا با برخی از دانشمندان عرصه فضایی نتوانستیم   مصاحبه داشته باشیم که البته طبیعی است و  نکاتی از این جنس در همه کشورها رعایت میشود. او در ادامه به این‌ موضوع اشاره کرد که این مستند با یک رویکرد علمی ساخته شده و امیدواریم که مستندهایی با این رویکرد و‌ از این جنس در شبکه مستند بیشتر ساخته شود.

امتیاز شما