امروز شنبه  ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

فرستنده تلویزیونی دیجیتال آبشار بیشه لرستان چگونه نصب و راه اندازی شد
فرستنده تلویزیونی دیجیتال آبشار بیشه لرستان چگونه نصب و راه اندازی شد

رام کردن کوه سرکش

مشاهده ۳۶۴
۱۳۹۸/۱۰/۲۸- ۱۳:۴۱
تعداد بازدید:364
فرستنده تلویزیونی دیجیتال در منطقه آبشار بیشه در استان لرستان نصب و راه‌اندازی شد. با این اتفاق، اهالی حدود 40 روستای استان می‌توانند تمام شبکه‌های تلویزیونی سازمان را با قالب دیجیتال ببینند.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، جمع زیادی از اهالی این روستاها در نامه ای از دکتر علی عسکری، رئیس سازمان و رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه بابت این اقدام تشکر کردند. پس از این سیگنال‌رسانی موفق که به واسطه آن بیش از 18 ایستگاه در این محل راه‌اندازی شد، جمعیتی بالغ بر20 هزار نفر از اهالی روستاهای منطقه موفق به دریافت سیگنال پایدار شدند. این کار پس از یک سال تلاش بی‌وقفه، برگ زرین دیگری بر افتخارات حوزه فنی رسانه‌ملی بود. این رویداد مهم، انگیزه‌ای شد تا محمدرضا تیموری، مدیر فرستنده‌های کم و متوسط قدرت اداره‌کل فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی FM و همچنین نصیر جوکار، معاون فنی مرکز لرستان از ویژگی‌های آن بگویند.

سیگنال‌هایی که با تجهیزات تولید داخل ارسال شدند

محمدرضا تیموری، مدیر فرستنده‌های کم و متوسط قدرت اداره‌کل فرستنده‌های تلویزیونی و رادیویی FM گفت: جغرافیای کشورمان به‌دلیل مناطق صعب‌العبوری که گاهی دسترسی به آن‌ها با خودرو و وسایل نقلیه غیرممکن است نیازمند نگاه متفاوت‌تری نسبت به دیگر مناطق است. به این دلیل باید تعداد ایستگاه‌ها و نوع فرستنده‌ها به شکلی طراحی شود تا امکان ارسال سیگنال ثابت و پایدار و همچنین برخورداری مناسب هم‌وطنان از این سیگنال‌ها امکان‌پذیر شود. برای همین، تعداد ایستگاه‌هایی که باید برای این استان در نظر گرفته می‌شد از حالت معمولی بیش‌تر بود و کار دشوارتری می‌طلبید. تیموری ادامه داد: هم‌اکنون با توجه به تلاش فراوان و تأکید معاون توسعه و فناوری رسانه برای انتقال سیگنال به مناطق محروم، موفق به راه‌اندازی بیش از 140 ایستگاه دیجیتال شده‌ایم و برای رسیدن به سقف پوشش حداکثری نیازمند حدود 130 ایستگاه دیگر هستیم. وی گفت: بیش از 50 ایستگاه برای پوشش مناطق بالای 200 نفر و 79 ایستگاه برای زیر این رقم به‌کار گرفته شده است تا استان لرستان به میانگین سقف کشوری در پوشش دیجیتال یعنی رقم 96 درصد برسد. او همچنین به مناطق فاقد پوشش نیز اشاره کرد و گفت: برای این مناطق نیز برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ از جمله توسعه TS1 و TS2 و توسعه بیش از 15 ایستگاه که امیدواریم تا پایان سال محقق شود.

تیموری به رشد فزاینده پوشش بالای 90  درصد از سال 1395 تاکنون اشاره کرد و افزود: اکنون با فعال شدن دو  TS1و TS2 برای شهرهای کوچک، موجب شده تا 18 شبکه تلویزیونی و 18 شبکه رادیویی برای مخاطبان این مناطق قابل‌دریافت باشد. وی همچنین به موضوع به‌کارگیری تجهیزات فنی برای این فرستنده نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به بومی‌سازی و کیفیت قابل قبول تجهیزات ساخت داخل، تمام تلاش معطوف بر آن شد تا در این طرح‌ها ضمن به‌کارگیری نمونه ایرانی، از موضوع آموزش نیز غافل نشویم و هنگام نصب تجهیزات با کمک گرفتن از آموزش معاونت، در حوزه‌های راه‌اندازی، نگهداری و تعمیرات، آموزش‌های لازم به همکاران داده شود.

 ضرورت سیگنال‌رسانی برای عدالت رسانه‌ای

 نصیر جوکار، معاون فنی مرکز لرستان نیز گفت: لرستان یکی از کوهستانی‌ترین استان‌های کشور است . رادیو در این استان سابقه‌ای دیرینه دارد، ولی سیمای استانی از سال 79 شروع به‌کار کرده و هم‌اکنون 24 ساعته شده است.

جوکار به سختی کار همکاران فرستنده‌های تلویزیونی اشاره کرد و افزود: سرمای چندین درجه زیر صفر یا گرمای بالای 50 درجه، کار در فرستنده‌ها را دشوار می‌کند، اما همکاران تلاش می‌کنند با وجود تمام مشکلات، رضایت مخاطبان را تأمین کنند. موضوعی که در این میان همیشه برای همکاران حوزه فنی مغفول باقی می‌ماند، گمنامی همکارانی است که گاهی با وجود برف و سرمای فراوان، مجبورند وسایل  را با پای پیاده حمل کنند، در حالی که خطرهای جانی آنان را تهدید می‌کند، اما همیشه گمنام هستند.

وی افزود: در استان لرستان با احداث 280 ایستگاه تلویزیونی در نقاط مختلف سعی کرده‌ایم که پوشش تقریبی 99/99 درصدی را اعمال کنیم که 4 درصد آن آنالوگ و باقی دیجیتال است و این آمار موجب شده تا 96 درصد مردم استان از 18 شبکه تلویزیونی دیجیتال بهره‌مند شوند و امیدوارم با توجه به وضعیت بودجه‌ کشور، امکان پوشش باقی‌مانده استان نیز محقق شود.

معاون فنی مرکز لرستان گفت: روستاهای بالای 25 خانوار را تحت پوشش قرار داده‌ایم، اما پراکندگی جمعیت و وجود روستاهای پراکنده با جمعیت اندک موجب شده تا نیاز به فرستنده‌های بیش‌تری پیدا کنیم. برای ما موضوع تعداد جمعیت اهمیت ندارد، بلکه آنچه وظیفه ما را چند برابر می‌کند، عدالت رسانه‌ای و ضرورت ارسال سیگنال و مطالبه‌گری مردم برای دریافت تصاویر تلویزیون ملی است.

جوکار با اشاره به انجام دادن کارهای فنی موفق، بزرگ و مهمی همچون تجهیز و راه‌اندازی 80 ایستگاه دیجیتال و فرستنده سیار SNG HD  ظرف یکی دو سال گذشته در مرکز لرستان افزود: طرح‌های دیگری همچون تکمیل ساختمان پنج طبقه مرکز که در شرف تکمیل است یا بازسازی و نوسازی کامل پخش سیما، نودال، حوزه‌های ساختمانی و تأسیساتی، نصب و بازسازی سامانه سانترال تلفن مرکز، تغییر موقعیت ساختمان  STM1، بازسازی بیش از 20 ایستگاه، احداث ساختمان دیتاسنتر و نصب تجهیزات انجام شده است.

وی افزود: در این استان، یک فرستنده پرقدرت و 32 فرستنده متوسط قدرت تلویزیونی وجود دارد که علاوه بر ایستگاه‌های کم‌قدرتی که پیش از این اشاره شد نیازمند مراقبت‌های همیشگی و مداوم و رفع خرابی‌هاست که همکاران فنی آن‌ها را پیوسته زیر نظر دارند. جوکار ادامه داد: از سال پیش، بنا را برآن نهادیم که با نصب سامانه دیجیتال در ایستگاه‌های بیشه، خان‌آباد، سنگر و... بیش از 14 روستا از توابع بخش سپیددشت یا پاپی از توابع خرم‌آباد که منطقه‌ای بسیار محروم است، امکان دریافت سیگنال را برای بیش از 40 روستای این مناطق محروم که نزدیک به 20 هزار نفر جمعیت دارند، مهیا سازیم. برای این جمعیت، بیش از 18 ایستگاه تلویزیونی نصب، تجهیز و راه‌اندازی شد. این موضوع نیازمند مطالعه‌ای دقیق در حوزه ایستگاه‌های منطقه بود که پس از آن، این طرح‌ها با موفقیت اجرا و عملی شد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما