امروز يك شنبه  ۵ بهمن ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

نوای رادیو نمایش در آغاز دهمین سالگردش همچنان پرآوازه است

مشاهده ۴۴۷
۱۳۹۹/۰۴/۰۵- ۱۷:۰۰
آغاز دهمین سالگرد رادیو نمایش است، یک سالگرد متفاوت که با وجود شیوع کرونا، اهالی آن نتوانستند برایش جشنی برپا کنند، اما زندگی با ضبط نمایش‌ها و برنامه‌های رادیویی در رادیو نمایش ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، به مناسبت دهمین سالگرد رادیو نمایش، با برخی از هنرمندان محبوب این شبکه رادیویی گفت‌وگو شده که در ادامه می‌خوانید.

حمید رضا افتخاری، مدیر کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش:

خوشحالیم که نزدیک به یک دهه سربلند و پر از موفقیت را پشت‌سر گذاشتیم و امیدواریم امسال، که دهمین سالگرد رادیو نمایش است، اتفاقات خوشایندی رخ دهد.

در سال گذشته با دوستان قراری گذاشتیم که به سمت کیفی‌سازی آثار برویم، الحمدلله گام‌های خوبی برداشتیم، البته در حوزه کیفی‌سازی، آن هم در عرصه نمایش کارها به سرعت انجام نمی‌شود و حتما نیازمند زمینه‌سازی برای یک زیر‌ساخت هست، اما خوشبختانه با لطف خدا همه این‌ها فراهم شده‌است و در دهمین سال کارهای کیفی بیشتری را انجام دادیم، بازخوردش هم این است  که تعداد مخاطبان ما بر طبق آخرین نظرسنجی، چهار برابر بیشتر از قبل شده است  و این نشان می‌دهد آنچه که از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند و امیدوارم سال آینده تعداد مخاطبانمان چهار برابر دیگر نیز افزایش پیدا کند.

ایوب آقاخانی ، نویسنده ، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی:

من ایوب آقاخانی مفتخرم که از نخستین لحظه‌هایی که این نوزاد پا به جهان گذاشت، در کنارش بودم، مفتخرم که اولین برنامه زنده رادیو نمایش را در کنار جشنواره نمایش‌های آیینی-سنتی اجرا کردم، مفتخرم که طولانی‌ترین برنامه رادیو نمایش را به مدت چهار سال به روی آنتن بردم،  مفتخرم که نمایش‌های زیادی برای این رادیو تولید کردم و تمام این افتخارها تنها به این دلیل ساده است که باور دارم رادیو نمایش یک سرمایه ملی و مهم است که می‌شود دوستش داشت و به آتیه‌اش امید بست. امیدوارم کنار مخاطبان وفادار رادیو نمایش، دویستمین سالگرد تولدش را به هم شادباش بگوییم و تا آن زمان برکات بیشتری از طریق این شبکه رادیویی به جامعه رسانده باشیم.

آشا محرابی، بازیگر ، کارگردان و نویسنده نمایش های رادیویی:

رادیو نمایش محل تلاقی هنر و اندیشه و جایگاه تجلی خیال است. سالروز تولد رادیو نمایش مبارک و امیدوارم که مانا، ماندگار، مدام  و مستدام باشد.

جهانشاه آل‌محمود، نویسنده و سردبیر پیشکسوت نمایش‌های رادیویی:

رادیو نمایش همان است که ما اهالی نمایش، سالیان سال منتظر تولدش بودیم. تلاش‌های بسیاری شد تا بتوانیم این رادیو را داشته باشیم ، همین قدر می‌توانم بگویم که رادیو نمایش خانه تمام بچه‌های نمایش است.

فرشاد آذر نیا، تهیه‌کننده و افکتور نمایش های رادیویی:

من از زمانی  که وارد رادیو شدم، کارم را با نمایش‌های رادیویی شروع کردم. رادیو نمایش که حدود ده سال است، افتتاح شده، منتهای آرزوی من بود، منی که در نمایش رادیویی رشد کردم و بزرگ شدم ، دوست داشتم یک شبکه هم برای نمایش داشته باشم، ولی خوب یک سری کاستی‌هایی دارد که باید رفع شود. یکی از این کاستی‌ها به نظرم به‌روز بودن آن است که مستلزم یک سیستم آموزش درست و حسابی است. برای این کار ما می‌توانیم از تجربه پیشکسوت‌ها استفاده کنیم و اینکه ببینیم سایر کشورها چه می‌کنند. یکی از خاصیت‌های بزرگ رادیو این است که یک رمان یا یک قصه‌ای را که ما تبدیل به نمایش می‌کنیم، با سرعت بیشتری نسبت به تلویزیون، تئاتر و سینما تولید می‌شود، بنابراین نباید به رمان‌ها و قصه‌های قدیمی اکتفا کنیم و باید به سمت کارهایی برویم که هنوز کار نشده‌اند. اگر ما بتوانیم یک جای دائمی‌ برای نمایش‌های رادیویی که به رادیو تئاتر معروف شده‌است، داشته باشیم و کارهای فاخر خودمان را جلوی چشم مردم به صورت دائمی اجرا کنیم، باعث می‌شود تا شنونده و علاقه‌مند بیشتری پیدا کنیم.

بهرام ابراهیمی‌، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی:

رادیو نمایش تنها رادیویی تخصصی است که کار اصلی‌اش نمایش است و همچنین جای جذابی است که تئاتر، سینما و تلویزیون بتوانند با آن ارتباط داشته باشند، انشالله برنامه‌های رادیو نمایش و کنداکتور آن آنقدر گستره شود که شامل تئاتر، سینما و تلویزیون شود تا مخاطب بیشتری را جذب کنیم.

 مینو جبارزاده ، نویسنده ، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی

سالگرد رادیو نمایش است و این آرزوی تک تک ما  بازیگران و هنرمندان در رادیو نمایش بود که روزی بتوانیم شبکه تخصصی خودمان را داشته باشیم که در آن فقط نمایش پخش شود. مخاطبان ما هم این رادیو را دوست دارند و آرزوی من این است که بتوانیم نمایش‌های بلند و سریال‌های فاخر تولید کنیم.

 ژاله محمد علی، تهیه کننده نمایش های رادیویی و نویسنده :

تاسیس رادیو نمایش را به همه مخاطبان، دوستان و همکارانم در رادیو نمایش تبریک می‌گویم. درست است که خیلی از آرزوهای ما محقق شد، اما هنوز راه زیادی داریم تا به آنچه که ایده آل همه ما هست، برسیم. امیدوارم روزی برسد که تمام نمایش‌های روز دنیا از شبکه ما پخش شود، با نویسندگان روز دنیا صحبت کنیم و آثار آنها را در رادیو نمایش پخش کنیم و خیلی از نمایش‌نامه‌های  نویسندگان‌مان را مطرح کنیم،  چرا که نویسندگی یکی از دغدغه‌های من و تمام بچه‌های رادیو نمایش است.

 جواد پیشگر، نویسنده ، بازیگر و کارگردان نمایش های رادیویی

سالگرد رادیو نمایش را به تمام همکارانم و مخاطبین گرامی تبریک می‌گویم. سال‌ها پیش که رادیو نمایش بر اساس رویکردهای فرهنگی افتتاح شد، خوشبختانه تلاش‌های بسیار فراوانی شد و در مواقع بسیاری بازتاب‌های خوبی داشت و این مستلزم یک نگاه رویکرد دو سویه است، چه کسانی که برنامه‌ریزی دراز‌مدت و کوتاه‌مدت می‌کنند و چه همکاران دیگر من که تلاشگر رساندن یک چنین آیتم‌های با کیفیتی در ارتباط با مخاطبان هستند. قاعدتا کار دشوار و سختی است که شما بتوانید نیازهای مخاطب را با  آنچه که در بدنه هنر جامعه ، جاری است، بسنجید و یقینا آن چیزی که نیازهای بدنه فرهنگ و هنر جامعه ما را می‌سازد، باید یک ساخت و ساز پویا داشته باشد که رادیو نمایش قاعدتا بر همین اساس به وجود آمد، شکل گرفت و تا امروز کماکان در حال فعالیت است. آن چیزی که برای من بسیار اهمیت دارد، کیفیت ساخت و ساز برنامه‌ها در حوزه متن ، اجرا و مضامین محتوای برنامه‌هاست. البته ما دچار کمی و کاستی‌هایی می‌شویم، ولی تمام تلاشمان این است که با محتوای غنی بتوانیم آن کمی و کاستی‌ها را که گاهی به وجود می‌آید، ترمیم کنیم و با مخاطبین خوب برنامه ارتباط فرهنگی مناسبی برقرار کنیم.  

صفا آقاجانی، بازیگر نمایش های رادیویی

دلم می‌خواهد نمایش‌های رادیویی چنان ارتقاء کمی و کیفی پیدا کنند که ما احساس کنیم در سال های 75 تا 85 هستیم که هم بسیار پر‌شنونده و هم بسیار پرکار بودیم. هم تولیدات فاخر زیاد بودند و هم شنوندگان بسیار فراوانی را جذب می‌کردند، از شنوندگانی که عاشق رمان‌ها یا کارهای اجتماعی بودند تا شنوندگانی که دوست داشتند کارهای فلسفی، سیاسی یا کارهایی که برای تفکر انسان چالش ایجاد می‌کنند، را بشنوند. این روزها مهمترین مساله‌ای که همه با آن درگیر هستند، مساله درآمد است،  امیدوارم درآمدها به جایی برسد که چه کنم چه کنم، نداشته باشیم، شرمنده روی بچه و بدهکار صابحانه نشویم  و امیدوارم این اتفاقا به زودی بیفتد.

بهرام سروری نژاد، بازیگر ، نویسنده و کارگردان نمایش های رادیویی:

سالگرد رادیو نمایش را خدمت همه تبریک می‌گویم ، این رادیو، نوجوانی است که امروز نیاز به بالیدن و توجه بیشتر دارد. آرزو می‌کنم در ماه‌ها و سال‌های آینده، رادیو نمایش شرایط بهتری را طی کند و به یک انسان کاملا بالغ که متفکرانه پیش می‌رود، تبدیل شود.

میکائیل شهرستانی، بازیگر، کارگردان و نویسنده نمایش های رادیویی:

واقعیت این است که چه در شرایط فعلی رادیو نمایش و چه قبل‌تر که اداره‌کل هنرهای نمایشی رادیو بود و پیش از آن که واحد نمایش نام داشت، باعث مباهاتم بود که بهترین سال‌های عمرم را در این حوزه سپری کنم. نمایش، سخت‌ترین نوع برنامه‌سازی در رادیو است و کلا تئاتر پیچیده‌ترین نوع درام هست و طبیعتا باید آدم‌های زیادی در حوزه‌های مختلف تربیت شوند. نباید فراموش کرد که مقوله نمایش با ما شروع نشده و با ما هم تمام نخواهد شد. پیش از ما متقدمینی بودند که سکان‌دار نمایش بودند که متاسفانه بسیاری از آنها پیش ما نیستند، روحشان شاد و کسانی هم که حضور دارند، باید عزت و احترامشان حفظ شود و البته خودشان هم این عزت و احترام را حفظ کنند و باید بدانیم که ما پیچیده‌ترین نوع برنامه‌سازی را در رادیو نمایش انجام می‌دهیم و احتیاج به مطالعه، کنکاش جستجو و فروتنی داریم و در عین حال نظارت درست، نه اینکه بیایم خرده نمایش‌هایی را به عنوان تئاتر به مخاطب ارائه کنیم. آرزو می‌کنم که آنچه که لایق رادیو هست و فراموش شده، دوباره به یاد بیاوریم و در جهت ارتقا کیفی، کسانی را به کار بگماریم که فقط به فکر گرداندن تولیدات پیش‌پا افتاده تحت عنوان نمایش رادیویی نباشند و کیفیت برایشان اهمیت داشته باشد. مخاطبین رادیو لایق برنامه‌سازی‌های متنوع و بسیار پاکیزه هستند و از یاد نبریم کوتاهی ما در آینده موجب قضاوت خواهد‌شد و امیدوارم که آن روز، این داوری، داوری درستی باشد.

شمسی فضل اللهی، بازیگر نمایش های رادیویی:

با کمال خوشحالی سالگرد تاسیس رادیو نمایش را تبریک می‌گویم. خوب یادم هست که چه زمانی برای راه اندازی این شبکه صحبت شد و به آقای ضرغامی‌گفتیم این همه نمایش رادیویی داریم، چرا شبکه نمایش نداریم، وی هم لطف کرد و این شبکه را راه‌اندازی کرد. امیدوارم بچه‌ها هر روز کارهای بهتری انجام بدهند و من هم فرصت کنم در این کارهای قشنگ حضور داشته باشم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما