امروز چهارشنبه  ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

نسخه آزمایشی

«شوتبال»؛ مسابقه‎ای مثل زندگی!

مشاهده ۱۴۷
۱۳۹۹/۰۴/۳۱- ۱۲:۵۴
«شوتبال» عنوان مسابقه‎ای با محور هوش هیجانی و مشارکت قهرمانان ورزشی و نخبگان علمی و روایت سرگذشت متفاوت و پندآموز آن‌هاست، این مسابقه ارمغان جدید سیما برای پر کردن این جای خالی و پاسخ به نیاز این روزهای مخاطب است که از شبکه نسیم پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مدت‎ها بود که جای مسابقات میدانی و مهیج در تلویزیون خالی بود؛ مسابقاتی که هم تحرک داشته و پرهیجان باشند و هم فرهنگ‎سازی کنند، این درحالی است که آغاز فصل تابستان و اوقات فراغت طولانی مدت گروه‌های سنی جوان و نوجوان، نمایش این نوع برنامه‌ها را ایجاب می‌کند.
فصل اول این مسابقه، سال قبل پخش شده بود، اما فصل جدید آن با تغییراتی در حال پخش است و ضمن افزایش تنوع و نوآوری، رویکرد محتوایی و فرهنگی هم یافته است.
فصل دوم مسابقه «شوتبال»، برخلاف نام و ظاهر ساده و سرگرم کننده‎اش، مسابقه‎ای با جزئیات و محتوایی منحصر به فرد است. حتی تولید آن هم پیچیدگی‌های خاصی دارد و در شرایط شیوع کرونا، این پیچیدگی بیشتر شده است. چون مسابقاتی که محور اصلی آن‌ها تحرک و هیجان است، با حضور پرشور تماشاگران و تشویق و هیاهوی آن‌ها معنا پیدا می‌کند. خوشبختانه و باوجود خطرات موجود اما با تمهیدات به کار رفته، این مسابقه با حضور این تماشاچی‌ها همراه شده است.
اغلب مسابقات بر اطلاعات عمومی یا قدرت جسمانی تکیه دارند، اما «شوتبال» مسابقه‌ای است که هوش هیجانی شرکت‎کنندگانش را محک می‎زند. اولین اتفاق ویژه‎ای که در فصل جدید مسابقه «شوتبال» رخ داده است، شرکت بانوان در این مسابقه است. این نخستین مسابقه میدانی بانوان در تلویزیون است. یعنی یک قسمت، با حضور شرکت‎کنندگان خانم و یک قسمت هم با حضور شرکت کنندگان آقا تولید و پخش می‌شود.
«شوتبال» با این تمهید، زنان کشورمان را به ورزش تشویق و ترغیب می‌کند. برخی از مسابقه‎دهندگان زن نیز خطاب به بانوانی که این مسابقه را می‌بینند، می‌گویند که هیچ محدودیتی برای تحرک جسمی و ورزش بانوان وجود ندارد و خود آن‌ها نیز توانسته‎اند در رشته‌های ورزشی مختلف، به قهرمانی یا موفقیت‌هایی برسند. اتفاق جدید دیگری که در فصل جدید «شوتبال» به چشم می‌خورد، استفاده از ظرفیت قهرمانان و شخصیت‎های خاص و موفق است؛ هم ورزشکاران نامی و دارای عناوین قهرمانی می‎آیند و هم نخبگان دانشگاهی و علمی و هم افرادی که در زندگی خودشان توفیقات بزرگی را به دست آورده‎اند و می‎توانند الگوی جوانان و نوجوانان باشند. از دانشجویان و رتبه‌های برتر دانشگاه‌های شریف و امیر کبیر گرفته تا برنده مدال طلای المپیک و ...
یکی از جاذبه‌های ویژه «شوتبال» این است که میدان رقابتی سالم و مهیجی را با حضور چنین چهره‌های پرفروغی فراهم کرده است.
«شوتبال» در همان قسمت اول از فصل جدیدش، نشان داد که در پی اهداف فرهنگی و اجتماعی هم، هست. همچنان که در آن قسمت، گروهی از رهاشدگان از بند اعتیاد نیز در این مسابقه حضور یافتند. حضور آن‌ها وقتی جذاب‌تر شد که گروه رقیبشان، تحصیل کردگان یک مدرسه تیزهوشان بودند. رقابتی که نشان داد، هوش هیجانی همه افراد، اگر میدان و فضایی برای بروز پیدا کند، شکوفاتر می‌شود.
اتفاق ویژه دیگر در فصل دوم مسابقه «شوتبال» این است که این مسابقه در این فصل، زندگی محور است و در واقع، راوی دو رقابت موازی است؛ هم زندگی دشوار و پرتلاش شخصیت‌های خاص حضور یافته در مسابقه را روایت می‌کند و هم مبارزه آن‌ها برای موفقیت در این مسابقه را به نمایش می‎گذارد. طوری که هر گروه و هر فردی که در رقابت «شوتبال» حضور پیدا می‌کند، دارای یک قصه زندگی است و مخاطب می‎تواند با دیدن این مسابقه و در طول مسابقه، با یک تجربه جدید در عبور از سختی‌ها و رسیدن به موفقیت آشنا شود و به درک تازه‌تری از زندگی برسد.
باز هم افراد موفقی که پا به این میدان می‌گذارند، طیف متنوعی را در بر می‌گیرند؛ از افرادی که در علم و تحصیل موفق شده‎اند، تا قهرمانان ورزشی و حتی افرادی که در زندگی شخصی خودشان، پیروز شده‎اند؛ مثل جوان خلافکاری که متحول شده یا معتادی که نه تنها از بند اعتیاد رها شده که امروز به یک فرد مثبت تبدیل شده است و زندگی موفقیت آمیزی دارد و ...
به همین علت هم در «شوتبال» سرگرمی و هیجان، یک ظرفیت هستند، نه هدف.
هدف اصلی از تولید و پخش این مسابقه، فرهنگ سازی و الگوسازی در زندگی و موفقیت است. افراد شرکت‌کننده در این مسابقه در کنار هم یک جامعه کوچک را تشکیل می‎دهند، اجتماعی که در آن هر فردی، مثل زندگی روزمره، در یک رقابت قرار دارد که فرصت دستیابی به موفقیت را دارد اما به شرط اینکه همه تلاش خود را به کار ببرد.
این فصل از مسابقه تلویزیونی «شوتبال» تا آغاز ماه محرم، هر شب روی آنتن شبکه نسیم سیما می‎رود. پس از پایان ایام عزاداری محرم و صفر، فصل بعدی مسابقه «شوتبال» در 60 قسمت تولید و پخش می‎شود.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما