امروز جمعه  ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

هفدهمین اجلاس فناوری رسانه متفاوت برگزار می‌شود
هفدهمین اجلاس فناوری رسانه متفاوت برگزار می‌شود

سه روز روی موج مجازی

مشاهده ۳۷۹
۱۳۹۹/۰۸/۲۴- ۱۳:۴۹
تعداد بازدید:379
اهمیت اجلاس سراسری فناوری رسانه به منظور معرفی دستاوردهای جدید رسانه و ارائه توانمندی‌های همکاران فنی سازمان در بهره برداری حداکثری از این ظرفیت تردید ناپذیر است. از طرفی در هنگامه همه‌گیری کرونا در کشور، تصمیم بر این شد که اجلاس هفدهم به‌صورت مجازی برگزار شود. بنابراین از نظر کیفیت برگزاری و شرایط فنی، تجربه جدیدی پیش روی معاونت توسعه و فناوری رسانه قرار گرفته‌است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی،  آنچه اجلاس هفدهم را با اجلاس‌های گذشته متفاوت می‌کند، اجرای سه روزه آن در فضای مجازی است که طبیعتاً تمام فرآیندهای بیرونی و درونی و همه سطوح اجرایی آن، به‌صورت مجازی اعمال می‌شود. به همین منظور و برای آشنایی با روند اجلاس و نیز اطلاع از برنامه‌های سه روز برگزاری این رویداد مهم فنی سازمان، در ادامه، گزارش برخی کارگروه‌ها و کمیته‌های اجلاس را  می‌خوانیم.

رونمایی از 99 طرح مهم HD سازی

 محمدباقر درویش امیری، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت معاونت توسعه و فناوری رسانه که مسئولیت کمیته اجرایی هفدهمین اجلاس فناوری رسانه را عهده دار است در خصوص برنامه‌های صورت گرفته و در دست اقدام اجلاس اظهار داشت: پس از اینکه اداره کل برنامه ریزی و نظارت به عنوان دبیر کمیته اجرایی هفدهمین اجلاس فناوری رسانه تعیین شد، بر اساس برنامه‌ها، جدول اجرای آن‌ها چیده شد و نهایتا با توجه به شیوع بیماری کرونا و به منظور رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و همچنین محروم نشدن از برگزاری این رویداد مهم، تصمیم به برگزاری مجازی اجلاس هفدهم گرفته شد. بدین صورت که مدعوین ما در مراکز استان‌ها مستقر خواهند شد و با ارتباط مستقیم و به صورت ارتباط دو طرفه صدا و تصویر با سالن همایش‌ها در برنامه‌های اجلاس حضور مجازی خواهند داشت.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت معاونت توسعه و فناوری رسانه، نهم تا یازدهم آذر را تاریخ برگزاری برنامه‌های اجلاس اعلام کرد و افزود: در روز نخست علاوه بر آغاز نشست‌های تخصصی به صورت مجازی، اجرای طرح متفاوتی را برای اولین بار در قالب افتتاح طرح‌های عمرانی، فرستنده‌های تلویزیونی، ساختمان و تاسیسات، سیگنال‌رسانی در حوزه فناوری اطلاعات خواهیم داشت.

 وی از برگزاری آیین افتتاح رسمی اجلاس در بعدازظهر روز نهم آذر خبر داد و گفت: نشست‌های تخصصی و علمی را در طول سه روز برگزاری اجلاس به صورت صبح و بعدازظهر و در حوزه‌های تخصصی صدا و تصویر، ساختمان و تاسیسات، سیگنال‌رسانی زمینی و ماهواره‌ای، فناوری اطلاعات و... خواهیم داشت.

دبیر کمیته اجرایی اجلاس هفدهم ادامه داد: بیست و هشتمین گردهمایی معاونان فنی مراکز و همچنین نشست ویژه معاون توسعه و فناوری رسانه با مدیران کل مراکز و معاونان و مدیران فنی در مراکز و ستاد از دیگر برنامه‌های اجلاس خواهد بود.

درویش امیری با بیان اینکه بعدازظهر یازدهم آذر روز پایانی اجلاس، از 14 طرح نو و خلاق رونمایی می‌شود، تصریح کرد: در این روز و از ساعت 15 آیین اختتامیه هفدهمین اجلاس فناوری رسانه نیز با حضور رئیس محترم سازمان و همچنین حضور مجازی معاونان فنی و مدیران کل مراکز برگزار خواهد شد که در این مراسم از منتخبان بخش‌های مختلف نیز قدردانی خواهد شد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت با بیان اینکه این معاونت فضای کنونی ناشی از شیوع بیماری کرونا و نیز حجم برنامه‌های دیده شده را مورد توجه قرار داد، افزود: به همین منظور به صورت ویژه ارتباطات مستقیم صدا و تصویر را به صورت مجازی بر دو بستر فیبر نوری و اینترنت با مراکز برقرار خواهیم کرد تا تمام ‌برنامه‌های اجلاس از افتتاحیه و اختتامیه و رونمایی‌ها و نشست‌ها برای تمام علاقه‌مندان و همکاران در سراسر کشور قابل مشاهده و بهره برداری باشد. این نوع برقراری ارتباط، اتفاق و حرکتی نوین در سازمان است که می‌تواند در ادامه فعالیت‌های دیگر واحدهای مختلف از آن الگوبرداری شود. وی از راه‌اندازی دبیرخانه دائم اجلاس بنا به دستور معاون توسعه و فناوری رسانه خبر داد و اضافه کرد: دبیرخانه اجلاس که در اداره کل برنامه‌ریزی و نظارت راه اندازی شده، موظف است در طول سال هماهنگی‌ها و اطلاع رسانی‌های لازم و مربوط به اجلاس را پیگیری کند.

 تجربه‌ای بزرگ و راهگشا برای فعالیت‌های آتی

 محمد عسکری، رئیس مرکز فناوری فضای مجازی و دبیر کمیته علمی و فناوری هفدهمین اجلاس فناوری رسانه که مدیریت چهار کارگروه فناوری اطلاعات، مقالات، نشست‌های تخصصی و ارزیابی نشست‌ها را در ذیل کمیته علمی و فناوری عهده‌دار است نیز در سخنانی به تشریح فعالیت‌های این کارگروه‌ها پرداخت و گفت: سال به سال بر کیفیت علمی مقالات افزوده می‌شود و محققان آشنا با روش‌های نوشتن مقالات علمی‌ که اختصاصا مشغول فعالیت‌های علمی و پژوهشی هستند اقدام به شرکت در بخش مقالات اجلاس می‌کنند.

وی ادامه داد: داورانی از حوزه وزارت علوم و دانشگاه‌های معتبر کشور همچون صنعتی شریف، علم و صنعت، دانشگاه تهران و دانشگاه صدا و سیما و دیگر دانشگاه‌ها، ما را در بخش داوری، همراهی می‌کنند.

عسکری از پیگیری تاییدیه علمی‌بودن آثار و مقالات اجلاس توسط مجامع علمی مطرح جهان خبر داد و افزود: از سال گذشته تلاش کردیم از امکانات مجامع علمی دنیا مانند ISC  و انجمن مهندسان برق و الکترونیک(IEEE) که مهر اعتباری از لحاظ علمی‌بودن بر مقالات خواهد بود استفاده کنیم.

دبیر کمیته علمی و فناوری اجلاس هفدهم با بیان این مطلب که بیماری کرونا و حضور نداشتن دانشجویان در دانشگاه‌ها، بر تعداد مقالات اثر گذاشته‌است، تصریح کرد: با توجه به درخواست تعدادی از علاقه‌مندان، زمان ارسال مقالات که تا 10 مهر بود تا پایان مهر تمدید کردیم تا شاهد حضور حداکثری آثار در این بخش باشیم.

وی از ارائه مقالات به شکل مجازی و ویدئو کنفرانس از طریق سایت مربوط به اجلاس خبر داد و گفت: نهایتا ارائه‌ها هم از نظر علمی و هم کیفیت ارائه، داوری می‌شود و سه مقاله برتر معرفی خواهند شد.

رئیس مرکز فناوری فضای مجازی در ادامه و در تشریح روند کارگروه نشست‌ها اظهار داشت: با توجه به اینکه سال‌های گذشته نشست‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شد برای هماهنگی‌های بیش‌تر و پیاده‌سازی مطلوب این بخش از اجلاس به شکل مجازی، از مدت‌ها قبل کار ثبت نام را شروع کردیم که حدود 60 نشست به دبیرخانه ارائه شد و پس از داوری این عناوین، بیش از 40 نشست که قابلیت ارائه دارند، انتخاب شد.

وی در خصوص چگونگی ارائه مقالات در فضای مجازی توضیح داد و گفت: فایل تصویری ارائه‌ها با کیفیت 4K توسط همکارانمان در حال ضبط است تا در زمان بندی مشخص بر روی سایت قرار داده شود که این نشست‌ها، مجددا، هم از سوی کارگروه مربوطه و هم از سوی شرکت کنندگان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا ارائه‌های برتر معرفی شود و علاوه بر این، به شرکت کنندگان نیز گواهینامه حضور اعطا خواهد شد.

عسکری وظیفه اصلی کارگروه فناوری اطلاعات را پشتیبانی و فراهم آوردن سایت اجلاس دانست و افزود: بر خلاف سال‌های گذشته که فعالیت‌های سایت جنبه اطلاع رسانی داشت در اجلاس هفدهم شکل عملیاتی و بسیار کاربردی گرفته‌است.  به این معنا که وضعیت‌های عملیاتی این اجلاس از ثبت نام تا ارائه‌ نشست‌ها و حضور مجازی شرکت‌کنندگان و ارزیابی‌ها و حتی نمایشگاه، همگی درون سایت دیده شده است. همکاران بنده از ماه‌های گذشته در تلاش هستند تا به بهترین شکل بتوانند این اتفاق مهم را به سرانجام برسانند.

دبیر کمیته علمی و فناوری هفدهمین اجلاس فناوری رسانه با بیان اینکه این تجربه‌ای مهم و بزرگ برای معاونت محسوب می‌شود و با رفع مشکلات احتمالی،  می‌توان در دیگر برنامه‌های آینده معاونت نیز از فضای مجازی بهره گرفت، اذعان داشت: با توجه به برگزاری کامل اجلاس به صورت مجازی، انتظار می‌رود به دلیل محدودیت فیزیکی، نسبت به سال‌های گذشته حجم مخاطبان بیش‌تری را شاهد باشیم.

دسترسی اجلاس هفدهم بر بستر وب سایت و اپلیکیشن موبایل

 ناصر شرفی، مدیرکل فناوری اطلاعات معاونت توسعه و فناوری رسانه و دبیر کارگروه فناوری اطلاعات اجلاس نیز در سخنانی، طراحی، پیاده سازی و اجرای پلتفرم‌های نرم‌افزاری اجلاس هفدهم را وظیفه این کارگروه عنوان کرد و افزود: به همین منظور کمیته اجرایی فناوری اطلاعات شامل 10 کارشناس خبره از مرداد امسال در اداره کل فناوری اطلاعات تشکیل شد که هر کدام از این افراد مسئولیت فنی وظایف کارگروه فناوری اطلاعات را برعهده گرفتند که علاوه بر این کمیته، به علت حساسیت وظایف این کارگروه، مخصوصاً در زمان برگزاری اجلاس، 10 کارشناس فنی نیز به‌صورت جایگزین و پشتیبان این افراد تعیین شدند.

وی با بیان اینکه اجلاس هفدهم بر بستر وب برگزار می‌شود و اپلیکیشن موبایلی نیز آن را پشتیبانی می‌کند، اضافه کرد: وب سایت اجلاس که از سال‌های قبل نیز دو زبانه بود، در بخش زبان انگلیسی توسعه پیدا کرده تا به‌راحتی برای همه افراد قابل استفاده باشد. از نظر رابط کاربری، تغییرات مثبتی در سایت انجام شد و اضافه شدن بخش‌هایی مانند تقویم اجلاس، روزشمار، تلویزیون اجلاس و غیره، باعث ارتقای استاندارد سایت شد.

 شرفی در ادامه تصریح کرد: سایر کارگروه‌های اجرایی مثل مقالات، نشست‌های تخصصی، ایده‌ها و طرح‌ها و نمایشگاه‌ها، هر کدام باید به شکل اختصاصی نقش خود را در اجلاس هفدهم ایفا کنند.

دبیر کارگروه فناوری اطلاعات، اجلاس هفدهم را با اجلاس سال‌های گذشته مقایسه کرد و گفت: کارگروه مقالات از سال‌های گذشته بخش زیادی از وظایف خود را به‌صورت مجازی ارائه  می‌داد، ثبت نام کاربران، ارسال مقاله و اجرای فرآیند داوری به‌صورت مجازی برگزار می‌شد، ولی در سال جاری، اجرای مقالات برگزیده به‌صورت برخط است و توانایی صدور گواهینامه به‌صورت مجازی نیز توسط کارگروه فناوری اطلاعات محقق شده‌است.

وی همچنین با بیان این مطلب که کارگروه نشست‌های تخصصی در سال‌های گذشته فقط در بخش ثبت نام و ثبت نشست به‌صورت مجازی انجام می‌شد، تصریح کرد: در اجلاس هفدهم همه فرآیندهای مربوط به نشست‌های تخصصی به‌صورت مجازی اعمال می‌شود. بدین صورت که بستری برای ثبت نام یا حتی پیش ثبت نام، فرآیند داوری و تایید نشست، انتقال کاربران به نرم افزار Adobe Connect برای شرکت در نشست، پخش استریم نشست در وب سایت، رعایت محدودیت در تعداد شرکت‌کنندگان و ارزیابی نشست‌ها به‌صورت مجازی آماده و تمام این موارد توسط همکارانم در اداره کل فناوری اطلاعات پیگیری می‌شود.

مدیرکل فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه علاوه بر بخش ایده‌ها و طرح‌ها، در بخش نمایشگاه‌ها نیز شاهد تغییرات بسیار زیادی بودیم، افزود: برخلاف سال‌های قبل که نمایشگاه‌ها و غرفه‌ها به‌صورت فیزیکی برگزار می‌شد، در سال جاری تمام آن فرآیندها، حتی غرفه‌ها و نمایشگاه‌ها به‌صورت مجازی برگزار می‌شود و همه مراحل این فرآیند، از ثبت نام شرکت‌ها تا داوری و تایید آن‌ها، اختصاص پروفایل و غرفه مجازی به آن‌ها و ایجاد بستری برای آپلود تصویر، فیلم، محتوا، معرفی و کاتالوگ شرکت، دسته‌بندی محصولات، اطلاعات تماس و... در سامانه‌ای جداگانه توسط همکاران اداره کل فناوری اطلاعات پیاده سازی شده‌است.

وی از کوشش همکاران این اداره کل در کارگروه فناوری اطلاعات در توسعه و پیاده سازی وب سرویس‌های مربوط به اپلیکیشن اجلاس سخن گفت و ادامه داد: همه خدمات وب‌سایت، در اپلیکیشن موبایلی نیز قابل ارائه است و همچنین به‌منظور بهینه شدن و سهولت استفاده از اپلیکیشن موبایلی، امکاناتی مانند نداشتن نیاز به هر بار لاگین به اپ، دریافت نوتیفیکیشن‌های اجلاس در زمان برگزاری و بازشدن فایل‌ها به‌صورت pdf نیز به این اپلیکیشن اضافه شد.

شرفی در ادامه تصریح کرد: در مجموع، تاکنون بیش از شش سرور با فعالیت‌هایی مانند وب سرویس سایت، وب سرویس موبایل، بانک‌های اطلاعاتی، سرور ذخیره فایل‌ها (Storage) و... توسط کارگروه فناوری اطلاعات مورد پیکربندی و استفاده قرار گرفته‌اند.

دبیر کارگروه فناوری اطلاعات همچنین یادآور شد: علاوه بر فعالیت‌های ذکر شده، پشتیبانی و نگهداری از سامانه‌هایی که در برگزاری اجلاس فعال هستند همچون رایانه‌ها، سخت‌افزار و تجهیزات رایانه‌ای نیز ذاتاً از وظایف اداره کل فناوری اطلاعات است و همکاران پرتلاشی در این بخش‌ها به‌صورت فعال در برگزاری اجلاس حضور خواهند داشت.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما