امروز دوشنبه  ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

به همت اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی معاونت توسعه و فناوری رسانه صورت گرفت:
به همت اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی معاونت توسعه و فناوری رسانه صورت گرفت:

طراحی و تکمیل سامانه ارزشمند و بومی Narration Slow Motion

مشاهده ۸۰
۱۴۰۰/۰۲/۱۲- ۱۳:۲۳
سامانه ارزشمند و بومی Slow motion توسط اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی در معاونت توسعه و فناوری رسانه طراحی و تکمیل شد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، بخش مهمی از تولیدات سازمان صداوسیما به مسابقات ورزشی اختصاص دارد و کیفیت بالای این برنامه‌ها در جذب مخاطب به‌شدت تأثیرگذار خواهد بود لذا بهبود بستر فنی مناسب برای تولید هرچه بهتر این برنامه‌ها حائز اهمیت است.

یکی از تجهیزاتی که در تمامی مسابقات ورزشی جزء جدانشدنی واحد سیار محسوب می‌شود سامانه‌ی اسلوموشن است که تأثیر به سزایی در زیبایی و کیفیت خروجی برنامه دارد. ضبط صحنه‌های حساس و پخش آن‌ها در زمان مناسب، پخش ورودی‌ها با سرعت دلخواه و سوییچ بین منابع دلخواه از جمله موارد کاربرد سامانه‌ی اسلوموشن است.

در گذشته از سامانه‌های خارجی در این بخش استفاده می‌شد که هم مبالغ بالایی را به سازمان تحمیل می‌کرد و هم کاربری آن مطابق با خواسته‌های کارگردان یا اپراتور نبود و هم به دلایل مختلف از جمله تحریم‌ها امکان بهره‌مندی از پشتیبانی مناسب وجود نداشت. با بومی‌سازی این سامانه موارد فوق برطرف می‌شود و خروجی این پروژه می‌تواند در معاونت سیما، واحد رپورتاژ و اداره کل صدا و تصویر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. همچنین به دلیل مقرون به‌صرفه بودن این محصول امکان استفاده از آن در مراکز شهرستان نیز وجود دارد.

از آنجایی‌که سامانه‌های موجود برای slow motion در برخی از موارد خواسته‌های بهره‌بردار را برآورده نمی‌کرد لذا در سامانه‌ی Slow motion که توسط اداره کل تحقیقات و جهاد خودکفایی در معاونت توسعه و فناوری رسانه طراحی و تکمیل‌شده است حداکثر سعی بر این بوده که سامانه‌ای مطابق با نیازهای موجود باشد.

در این خصوص نمونه‌ی اولیه در اختیار بهره‌بردار قرار داده شد تا در شرایط بهره‌برداری واقعی آزمایش شود و درصورتی‌که بهره‌بردار نیازهایی علاوه بر کاربر عادی سامانه داشته باشد سامانه اصلاح شود. همچنین سعی شد با بررسی سامانه‌های مشابه نقاط قوت و ضعف هریک مشخص شود تا سامانه‌ی طراحی‌شده تا حد امکان نقاط قوت تمامی سامانه‌های موجود را داشته باشد.

در فاز اول این پروژه چند محصول مشابه خارجی با دقت مورد بررسی قرار گرفت و نقاط قوت و ضعف موجود در هر یک از محصولات استخراج شد. با مشورت از بهره‌برداران این پروژه از جمله اداره کل صدا و تصویر و واحد رپورتاژ،  نیازهای بهره‌برداران با دقت مورد بررسی قرار گرفت تا سامانه‌ی تولیدشده نقاط قوت محصولات خارجی را پوشش دهد و در عین‌حال تمامی نیازهای بهره‌برداران را برطرف کند.

در فاز دوم پروژه نمونه‌ی آزمایشگاهی این محصول تولید شد و انواع آزمایش‌ها ازلحاظ نوع عملکرد، کیفیت سیگنال خروجی، پایداری و مطابقت با نیازهای بهره‌برداران مورد سنجش و آزمایش قرار گرفت در این حین بعضی از ایرادات در سامانه مشاهده شد که با همکاری شرکت مجری، این اشکالات برطرف شد و نمونه‌ی آزمایشگاهی به محصول قابل استفاده در کاربرد‌های واقعی نزدیک شد.

در فاز بعدی این پروژه نمونه‌ی آزمایشگاهی به نمونه‌ی صنعتی که توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد تبدیل شد. در این فاز تمرکز روی رابط کاربری سامانه و هماهنگی سامانه با نیازهای اپراتور بود. برای تحقق بهتر این فاز، پنل کاربری اختصاصی این سامانه طراحی و ساخته شد که مطابق با نیازهای اپراتوری این سامانه طراحی شده بود با این توضیح که پنل بر اساس دستگاه نیوتک پیاده سازی شده است.

در فاز نهایی سعی شد تمامی ایرادات کوچک و بزرگ باقی‌مانده برطرف شود و نهایتاً تمام سیستم که شامل سرور کلاینت و پنل کاربری بود از طریق شبکه به یکدیگر متصل شوند و امکان آپدیت پنل و سرور از طریق شبکه محیا شود و همچنین امکان import, export با استفاده از نرم‌افزاری که روی کلاینت نصب می‌شود فراهم شد همچنین امکانات سخت‌افزاری روی سرور سوم ارتقا پیدا کرد تا این سیستم برای ارتقا به 4K هم آمادگی لازم را داشته باشد. در نهایت راهنمای جامع استفاده از سیستم تهیه و تنظیم شد.

این دستگاه شامل چهار ورودی مجزا و دو خروجی مجزا است. چهار ورودی ۱۰۸۰ p پوشش می دهد و دو خروجی مستقل دارد که یکی به عنوان PGM و دیگری به عنوان P.W محسوب می‌شود. در P.W این دستگاه می تواند دو خروجی و ۴ ورودی را همزمان نمایش دهد. قابلیت تغییر سرعت تصویر خروجی و همچنین نمایش با سرعت منفی(به عقب برگرداندن ) را در PGM دارد. از ۴ کانال ورودی به صورت همزمان داخل یک چرخه تا زمانی که‌هارد دستگاه ظرفیت دارد می ‌تواند ضبط کرده و امکان اکسپورت با بیت ریت ها و فرمت ها و انکدینگ های مختلف آن را می دهد. همچنین از هر ورودی می‌توانیم یک استریم دارای نقاط زیادی علامت گذاری تهیه کنیم و از هر علامت کلیپی نمایش داده شود. امکان ایجاد کلیپ از هر کانال ورودی و ذخیره در بانک کلیپ ها وجود دارد. امکان تغییر تنظیمات کنترل پنل در سرور، همچنین امکان ریموت کردن از طریق کلاینت های خارجی که توسط کابل شبکه با سرور در ارتباط است وجود دارد. این دستگاه از دستگاه مشابه خارجی مشخصات قوی تری دارد و مبنای مقایسه دستگاه   NEWTECاست.

گفتنی است، در این پروژه برای خرید معادل خارجی آن 75 درصد صرفه جویی ارزی انجام شده است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما