امروز يك شنبه  ۷ خرداد ۱۴۰۲
در سالگرد افتتاح رادیو فلسطین؛
در سالگرد افتتاح رادیو فلسطین؛

همه با هم به سوی فلسطین

مشاهده ۶۰۸
۱۴۰۱/۱۱/۰۲- ۰۹:۵۳
تعداد بازدید:608

به منظور پیشبرد اهداف و انعکاس شعارهای انقلاب اسلامی و نیز مقابله و مواجهه با اشغالگری رژیم صهیونیستی، در اولین روز از بهمن سال 1359 رادیو فلسطین افتتاح شد. این رادیو یکی از رادیوهای شبکه رادیویی عربی و آفریقایی معاونت برون مرزی است که با شعار«همه با هم به سوی فلسطین» بیش از 40 سال است که جنایات رژیم اشغالگر و حقانیت ملت ستمدیده فلسطین را فریاد می‌کشد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سایر رادیوهای این شبکه عبارتند از: رادیو عربی، سواحیلی و عبری که با خیل عظیمی از شنوندگان و بینندگان در حال فعالیت رسانه‌ای هستند. به مناسبت سالگرد افتتاح رادیو فلسطین با صلاح‌الدین القرا، مدیر رادیو فلسطین همراه هستیم تا شرحی کوتاه از فعالیت‌های این رسانه پویا و فعال معاونت برون مرزی را بشنویم.

 زمینه جدید برای مقاومت فلسطین

 صلاح الدین القرا گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری حضرت امام روح الله الموسوی الخمینی (ره) در سال ۱۳۵۷  معادلات را در خصوص رویارویی با رژیم اشغالگر صهیونیستی بر هم زد و زمینه  جدیدی برای مقاومت فلسطین فراهم آورد. در آن روزها پیروزی انقلاب اسلامی‌باعث شد تا ما بتوانیم قدرت از دست رفته خود را بار دیگر به دست آوریم و‌ این امر با اعلام حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه آرمان فلسطین موضوع محوری جهان اسلام است، شکلى عملى به خود گرفت. حضرت امام (ره) با این اقدام، ضمن زدودن انحرافات و تاکید بر محوریت مبارزه تاریخى با این رژیم غاصب، فلسطین را جزئی لاینفک از جهان اسلام برشمردند.

همچنین می‌توان به تشکیل برخی از گروه‌های اسلامی قبل از انقلاب اسلامی اشاره کرد که برای مبارزه و مواجهه با رژیم اشغالگر در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده بودند. فعالیتی که قبل از این و برای سال‌های زیادی در انحصار تفکر چپ‌گرای سیاسی برای مواجه با دشمن بود و این نوع دیدگاه از سمت قدرت‌های بین‌المللی و سازمان‌های جهانی (غرب و شرق) حاکم شده‌بود. این دیدگاه قائل به پایان دادن تحرکات نظامی‌برای مواجهه با دشمن بود و نظام‌هایی را که درصدد مقابله نظامی‌بودند تبدیل به نظام های حاضر در محافل بین‌المللی جهت اقدامات دیپلماتیک کرده‌ بود.

 ثابت قدم و پایدار

صلاح افزود: بازگردیم به دوران پیروزی انقلاب اسلامی ایران که انگیزه‌ای بسیار زیاد و قابل توجه به مسئله فلسطین اعطا و بار دیگر سمت و سوی مقابله با دشمن را تصحیح کرد و آن را به جایگاه تاریخی خود بازگرداند. این امر با طرح سوالات بنیادین در خصوص اشغال فلسطین و ایجاد رژیم جعلی صهیونیست صورت گرفت. صدای فلسطین و صدای انقلاب اسلامی فلسطین در سال 1359 کار خود را آغاز کرد تا به عنوان رسانه‌ای منسجم و شفاف به انعکاس مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوعات فلسطین و مواجهه با اشغالگر و زمینه‌های استعمار و قدرت‌های سلطه بپردازد.

این نکته را باید اضافه کرد که این رسانه توانسته است در مسیر اهداف جمهوری اسلامی ایران ثابت قدم و پایدار بماند، چراکه همواره با انعکاس مواضع مسئولان جمهوری اسلامی ایران در خصوص فلسطین و در راس آن‌ها بیانات مقام معظم رهبری (حفظه الله) امت اسلام را همواره در مسیر بصیرت و هدایت، راهنمایی و فتنه‌های دشمن و نقشه‌های خبیث آن‌ها را نابود کرده‌است. اهمیت مسئله فلسطین برای جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و بین‌الملل و روشن نگه داشتن آتش مقابله و مواجهه با دشمن همواره مورد توجه گروه‌های مختلف فلسطین بوده‌ است.

 مهم‌ترین برنامه‌ها

صلاح‌الدین القرا، مدیر رادیو فلسطین ادامه داد: این رادیو در دو بخش عصرگاهی و شبانگاهی آغاز به کار کرد و روزانه دو ساعت و ۴۵ دقیقه برنامه پخش می‌کند. مهم ترین برنامه‌های رادیو فلسطین عبارتند از:

«جوله الاسبوع» که مهم‌ترین موضوعات و رویدادهای مربوط به فلسطین را در طول هفته از طریق گزارش خبرنگاران و مصاحبه با کارشناسان بررسی می‌کند.

«حدیث الدار» که به مشکلات فلسطینیان و دشواری‌هایی که در کرانه باختری و غزه و سرزمین‌های اشغالی با آن مواجهند، می‌پردازد.

«کتب یقول» که به مهم‌ترین موضوعات رسانه‌های فلسطینی، اختصاص دارد.

«مع الاسری» که به مشکلات اسیران در زندان‌های حکومت اشغالگر صهیونیستی و خانواده‌های آنان می‌پردازد و گزارش خبرنگاران و مصاحبه با وکیل مدافعان و سازمان‌ها و موسسات مربوط به مسائل اسرا و خانواده‌های آن‌ها و اسیران آزاد شده را در دستور کار دارد. 

«نداء القدس» که در باره تعرض‌ها و تجاوز اشغالگران به قدس و مقدسات اسلامی است.

«صراع البوتقه» که موضوعات داخلی رژیم اشغالگر صهیونیستی را بررسی می‌کند.

« اصدارت» که خلاصه‌ای از مهم‌ترین کتاب‌ها و نشریات مربوط به فلسطین و نبرد با اشغالگران است.

«الفباء فلسطینیه» که به شاعران فلسطینی و غیر فلسطینی که به مسائل فلسطین اهمیت می‌دهند، اشاره می‌کند.

«نداء غزه» که مشکلات اهالی غزه در طول مدت تحریم‌ها را بازگو می‌کند.

«مع الشهداء» که شامل مصاحبه با خانواده‌های شهدا و دوستان شهیدان است.

«الرای الفلسطینی» که شامل بررسی دیدگاه‌های گروه‌های فلسطینی درباره موضوعی واحد، مربوط به فلسطین از طریق مصاحبه با کارشناسان و مسئولان گروه‌هاست.

«فلسطین الارض و الذاکره» که به وضع روستاها و شهرهای فلسطین که در سال ۱۹۴۸ میلادی به اشغال صهیونیست‌ها درآمده‌است، می‌پردازد.

«واحه الصبار» که بر ادبیات، سینما و تئاتر فلسطینی از طریق مصاحبه با کارشناسان مربوطه متمرکز است.

«اهلنا فی الشتات» که سختی‌های آوارگان فلسطینی را در اردوگاه‌های مختلف مطرح می‌کند.

«فلسطین الیوم» که به صورت زنده یکی از موضوعات مهم روز را درباره فلسطین در نظر می‌گیرد و از طریق گزارش خبرنگاران و گفت‌وگو با کارشناسان فلسطینی آن را بررسی می‌کند.

«معا الی فلسطین» نیز که موضوع روز فلسطین و پخش پیام‌های صوتی و نوشتاری مخاطبان و گفت‌وگو با کارشناسان را در خود گنجانده‌ است.

 تبیین آرمان فلسطین

صلاح‌الدین ادامه داد: این رادیو یکی از رادیوهای پر مخاطب شبکه عربی و آفریقایی معاونت برون‌مرزی است. رادیو فلسطین با هدف تبیین آرمان مردم فلسطین و افشای دشمنی‌های صهیونیست‌ها و معرفی گروه‌های مقاومت فلسطین برای مخاطبان کشورهای عربی منطقه به ویژه فلسطین گام بر می‌دارد. ما بازخوردهای بسیار زیادی در رابطه با آنچه پخش می‌شود از شنوندگان دریافت کرده‌ایم. بسیاری از مخاطبان خواستار مطالب مطرح شده در بخش‌ها به صورت کتبی هستند که از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مثل«واتس آپ» برای آن‌ها ارسال می‌شود. شایان ذکر است که مخاطبان این برنامه‌ها از کشورهای مختلف حتی خارج از منطقه هستند.

مدیر رادیو فلسطین در خصوص کمک‌هایی که این رادیو به بخش فرهنگی محور مقاومت در برابر اشغالگری صهیونیسم می‌کند، گفت: اهمیت فراوان این رادیو زمانی نمایان می‌شود که می‌بینیم بسیاری از رسانه‌ها در بمباران تبلیغاتی‌شان سعی در همراه کردن مخاطبان خود از لحاظ فکری و محتوایی دارند، حال آنکه بسیاری از رادیو و تلویزیون‌ها در کنار انعکاس اخبار فلسطین اشغالی و رژیم اشغالگر قدس به صورت گذرا و کم اهمیت عبور می‌کنند. در مقابل ما همواره سعی کرده‌ایم اخبار را به صورت منطقی و همسو با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ارائه دهیم و مخاطب را با این سیاست آشنا و همراه سازیم که این امر با کل محور مقاومت در منطقه نیز همسوست.

صلاح الدین القرا در بخش پایانی گفت‌وگو و در باره افزایش کیفیت برنامه‌های رادیو و نیز ساخت برنامه‌های مورد درخواست مخاطبان گفت: گروه فلسطین همواره در پی پویایی برنامه‌ها و تولیدات خود بر اساس موضوعات روز است، ولی متاسفانه این روزها شاهد عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم اشغالگر هستیم که اهمیت موضوع باعث شد اولویت اول برنامه‌های ما افشای این توطئه بزرگ ضد مردم مظلوم فلسطین باشد و در همین راه با بهره‌گیری از آرا و نظرات کارشناسان و اهل فن، تولید و ساخت برنامه‌هایی پویا و جدید را در دستور کار داریم.

 

امتیاز شما