امروز چهارشنبه  ۲ فروردين ۱۴۰۲
در دستور کار باشگاه رشد دفتر فیلم‌نامه رسانه ملی قرار گرفت
در دستور کار باشگاه رشد دفتر فیلم‌نامه رسانه ملی قرار گرفت

تدوین «اطلس فیلم‌نامه نویسان ایران اسلامی»

مشاهده ۵۱۹
۱۴۰۱/۱۲/۰۱- ۱۰:۵۸
تعداد بازدید:519

«مدیریت باشگاه رشد» پایه‌ای‌ترین و اثرگذارترین مدیریت دفتر فیلم‌نامه رسانه ملی است که وظیفه جذب، آموزش و رشد نویسندگان جوان در سطح ملی و نیز نگارش فیلم‌نامه گروهی را بر عهده دارد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سیدابوالقاسم صالحی‌زاده، سرپرست مدیریت تولید تامین و بررسی فیلم‌نامه دفتر فیلم‌نامه رسانه ملی گفت: در باشگاه رشد این اداره کل، از نویسندگان و فیلم‌نامه‌نویسان سراسر کشور دعوت می‌کنیم تا در قالب کارگروه‌های خلاقیت و نگارش، ایده‌ها و طرح‌های خود را ارسال کنند. این آثار بررسی و سطح بندی می‌شوند و سپس طرح‌های مصوب وارد مرحله نگارش فیلم‌نامه خواهند شد. کارگروه‌های استان تهران از شهر تهران و کارگروه‌های شهرستان هم از همان شهرستان‌ها انتخاب می‌شوند.

در برخی موارد، کارگروه‌هایی هم به صورت برخط و مجازی برگزار می‌شود. فرآیند کارگروه‌ها به این گونه است که در ابتدا محورهای دوازده‌گانه سند تحول را به این عزیزان ارائه می‌دهیم و اولویت‌بندی می‌کنیم. پس از اولویت‌بندی مثلا کارگروهی بر اساس تخصص خود، موضوع ایثار و مقاومت و کارگروه دیگر، موضوع پیشرفت را انتخاب می‌کند و بر این ‌اساس، تقسیم‌بندی جدیدی در کارگروه‌ها صورت می‌گیرد.

صالحی‌زاده خاطرنشان کرد: پس از اینکه تقسیم بندی استانی و موضوعی شکل گرفت، رده سنی و مخاطب و نیز قالب و ساختار کارگروه‌ها دسته بندی تکمیلی می‌شوند. مثلا برخی از کارگروه‌ها علاقه‎مند هستند کار پژوهشی انجام دهند، برخی سریال، فیلم کوتاه، تله فیلم، پویانمایی و ... برخی از کارگروه‌ها هم می‌توانند دو یا چند قالب را انتخاب کنند. بعد از تقسیم‌بندی‌ها و تعیین مسئول هر کارگروه، نویسندگان کارگروه‌ها طرح ارائه می‏‌دهند که از سوی داوران ارزیابی و پالایش می‌شود.

در این بخش برخی طرح‌ها ممکن است نکات اصلاحی داشته‌باشند که ارزیاب‌ها نکات اصلاحی را در جلسات حضوری مطرح می‌کنند. طرح‌های پذیرفته شده و طرح‌هایی که قرار است اصلاح شوند به کارگروه‌های دوازده‌گانه قرارگاه تحول داده می‌شود تا بر اساس سند راهبردی محتوایی، نهایی شوند.

گفتنی است این طرح ها باید براساس نیازها و واقعیات روز جامعه نگارش شود و پس از طی این مراحل، با سرپرست کارگروه‌ها قرارداد منعقد خواهدشد.

وی با اشاره به اینکه در مدت دو ماهی که از راه‌اندازی باشگاه رشد دفتر فیلم‌نامه رسانه ملی گذشته‌است، ۲۳ کارگاه فعال تشکیل و ۸۶ طرح به باشگاه رشد دفتر فیلم‌نامه ارسال شده‌است که از این تعداد، 12 طرح تصویب نهایی شده و برای نگارش فیلم‌نامه در فرآیند نگارش قرار گرفته‌است.

برخی طرح‌هایی هم که قبلا در سازمان صداوسیما تصویب شده‌است توسط کارگروه‌ها در دستور نگارش فیلم‌نامه قرار خواهندگرفت.

سرپرست مدیریت تولید تامین و بررسی فیلم‌نامه دفتر فیلم‌نامه رسانه ملی گفت: سازوکار نگارش فیلم‌نامه‌ها در کارگروه‌های باشگاه رشد تنها به صورت نگارش کارگاهی است و پس از تقسیم کار اعضای کارگروه توسط مسئول کارگاه، طرح‌های مصوب به نگارش در خواهندآمد. ضمنا در مدیریت باشگاه رشد برای نخستین بار در حال تدوین«اطلس فیلم‌نامه‌نویسان ایران اسلامی» هستیم که در ابتدای سال ۱۴۰۲ ویرایش اول این اطلس منتشر خواهدشد. در بخش آموزش نیز برگزاری دوره‌های پودمانی حضوری و مجازی و نیز اردوهای علمی-هنری ملی و منطقه‌ای در حال برنامه‌ریزی است.

صالحی‌زاده ادامه داد: تمام فعالیت‌های این مدیریت مبتنی بر توسعه فضای عادلانه و حرفه‌ای برای همه علاقه‌مندان به فیلم‌نامه‌نویسی است و از تمام استادان، هنرمندان و نویسندگان دعوت می‌کنیم برای تحقق این هدف ما را یاری کنند.

 

امتیاز شما