امروز دوشنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۲

خانه ی پدری رسانه ی ملی

مشاهده ۱۱۳۵
۱۴۰۱/۱۲/۲۴- ۱۲:۲۱

ارگ کهن سال رادیو، پیر پرنیان اندیش هنرمندی است که حدود هشتاد سال پیش در قلب تهران و جوار کاخ گلستان سکنی گزید تا در مقام رسانه ای گرم و صمیمی صدای شیوای هویت ملی و نبض تحولات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... ایران زمین باشد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، گرچه تاسیس رسمی رادیو در ایران، ۴ اردیبهشت ۱۳۱۹ و در محل بیسیم قصر (حوالی سیدخندان) که برای کاربرد مخابرات نظامی راه اندازی شده بود اتفاق افتاد، اما سنگ‌ بنای ارگ رادیو سال ۱۳۱۷ و زمانی گذاشته شد که با تخریب بخش هایی از میراث فرهنگی کاخ گلستان به بهانه نوسازی در زمان پهلوی اول، قسمتی نیز به احداث ساختمانی برای اداره کل انتشارات و تبلیغات وزارت اطلاعات وقت، که آن زمان مسئولیت تاسیس و اداره ی رادیو(به عنوان یک فناوری و رسانه ی نوظهور و بسیار مهم که از ۲ مهر ۱۳۱۳ به تصویب هیات وزیران رسیده بود) را برعهده داشت، توسط شرکت پیمانکار آلمانی "هوختیف"(HOCHTIEF)اختصاص یافت.
اما فرآیند ساخت و ساز بر اثر وقایع مختلف سیاسی چون ماجرای ۱۳۲۰، اشغال ایران توسط متفقین و حواشی اش سال ها به طول انجامید. در نهایت این مجموعه در سال ۱۳۲۷ به بهره برداری رسید تا پذیرای تشکیلات تولید و پخش رادیو از عمارات کلاه فرنگی واقع در بی سیم قصر باشد.
حالیا پس از پشت سر گذاشتن دهه‌ها، بر اثر جفای روزگار، هویت بناهای این پردیس تاریخی و موزه زنده که حکم خانه ی پدری رسانه ی ملی را دارد و یاد و خاطر بسیاری از بزرگان و نامداران فرهنگ و هنر ایران زمین را در قلب و خاطر خویش ثبت کرده، رو به افول و فراموشی بود. بنابر این به لطف حمایت های بی دریغ معاون محترم رسانه ی ملی دستی بر سر و رویش کشیدیم و ضمن تغییر سردرها، بر سینه ی هر ساختمان یک تابلوی شناسنامه شامل تاریخچه و هویت میراث فرهنگی اش نصب کردیم: از ساختمان مدیریت با معماری و پیشانی خاص و ویژه اش و ساختمان خبرگزاری پارس که زمانی نقش خبرگزاری صدا و سیما را ایفا می‌کرد گرفته تا استدیو هشت یکه و بی بدیل.

این قدیمی ترین استدیوی فعال رسانه ملی که با ظرفیت ۳۰۰ نفر-صندلی طراحی شده بود، از همان ابتدا برای تولید نمایش های رادیویی و کنسرت های موسیقی مورد استفاده قرار گرفت و برنامه‌های شاخص و خاطره‌های ماندگاری چون: داستان شب (یکی بود، یکی نبود)، مسابقه بیست سوالی، سلسله برنامه‌های موسیقی گل ها(با اجرای بزرگانی چون زنده یاد غلامحسین بنان)، صبح جمعه با شما و...، همچنین اذان استاد موذن زاده اردبیلی در آن ضبط شد. بسیاری از هنرمندان، موسیقیدانان و چهره‌های ماندگار هنرهای نمایشی کشور در دل این بنا هنرنمایی کرده اند و برای نسل های مختلف مردم ایران خاطره ساخته اند.
نام های بلند و پر آوازه ای که سال ها و دهه‌ها عاشقانه به اداره کل هنرهای نمایشی رادیو هویت بخشیده اند، پس به نشان افتخار بر روی پلاک هایی بر سینه ی این استدیوی پر قدمت و خاطره ساز نصبشان کردیم تا یاد و خاطرشان ماندگار شود.
یکی از مهم‌ترین ارکان هویت محوری، پاسداشت سرمایه‌های انسانی و یاد و خاطر گذشته ایست که چراغ راه آینده است...

🖊محسن سوهانی
مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش

امتیاز شما