امروز دوشنبه  ۲۷ شهريور ۱۴۰۲

کاهش عرضه یکی از عوامل افزایش تورم است

مشاهده ۲۶۷
۱۴۰۲/۰۱/۱۲- ۲۲:۱۲

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در خصوص شعار سال ۱۴۰۲ در برنامه «تازه شو» رادیو جوان گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مجلس شورای اسلامی درباره شعار سال مهار تورم، رشد تولید اظهار کرد: امسال نیز شعار سال مانند سال های گذشته یک شعار اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، انتخاب شده و این یک نوع شعار راهبردی است. حل معضلات، مشکلات اقتصادی و مهار تورم  یکی از مسائل اصلی مسئولان است و که سبب حمایت از رشد تولید نیز خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اقتصاد ما متأسفانه مشکلاتی دارد، یکی از این مشکلات تورم است.تورم باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است و زمانی که تورم به وجود می آید، کسانی که حقوقشان ثابت است، قدرت خریدشان نیز کاهش پیدا می‌کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو خاطر نشان کرد: در سال جاری مهار تورم، به عنوان یک موضوع راهبردی و اساسی در مسائل اقتصادی باید مدنظر همه مسئولین باشد. تولید هر چه رونق پیدا کند موجب کنترل تورم خواهد شد. لذا مسئله تورم، عوامل مختلفی دارد که یکی از این عوامل، عرضه و تقاضاست هر چه عرضه کمتر باشد، قطعا موجب بالا رفتن تورم خواهد شد.

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات عنوان کرد: اگر  تولید رشد پیدا کند و در داخل نیز عرضه بیشتری برای بازار انجام بگیرد موجب پایین آمدن یا حداقل ثابت بودن قیمت ها می‌شود، لذا رشد تولید منتهی به مهار تورم خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما در مجلس نسبت به کالاهای اساسی یک مصوبه داریم که دولت نیز اواخر ماه‌های سال ۱۴۰۱ این را شروع کرده بود، ما اجازه بیشتری به دولت دادیم و در رابطه با کالاهای اساسی که حدود ۱۲ قلم می‌شود و مایحتاج عمومی همه خانه‌هاست، مخصوصا خانواده‌های کم درآمد، بیشتر از این کالاها استفاده می‌کنند که قیمت این ۱۲ قلم ثابت بماند. این اقلام شامل  لبنیات، برنج، شکر، روغن و… می‌باشد.

حجت اسلام و المسلمین سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر قیمت این کالاهای اساسی افزایش پیدا کرد، از طریق کارت یارانه‌ها به دولت اجازه داده شد که یارانه یعنی مابه التفاوت قیمت را بدهد و  اجازه ندهد که قیمت ها افزایش پیدا کند و این هم به عنوان یکی از راههای مهار تورم  است و به مردم کمک خواهد کرد.

امتیاز شما