امروز يك شنبه  ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

نسخه آزمایشی

عیدی ایرانگرد و شبکه یک سیما به مردم

مشاهده ۴۷۶
۱۴۰۰/۰۱/۰۷- ۱۲:۲۸
جواد قارایی گفت :بسیاری از هم وطنانمان از ایرانگردی لذت بردند و به آن اشتیاق نشان دادند و این برای من خیلی ارزشمند است

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی چندسالی می‌شود که در ایام نوروز میهمان خانه‌های مردم است، صحبت از برنامه‌ای است که مردم را به دوردست‌ترین و بکرترین نقاط دیدنی ایران می‌برد، جاذبه‌هایی که شاید اسم آن‌ها هم هرگز به گوشمان نرسیده باشد، اما ایرانگرد راه را نزدیک‌تر کرده و هر ساله روح و طراوت طبیعت ایران را به خانه‌هایمان می‌آورد. نوروز ۱۴۰۰ هم مثل سال‌های قبل، میزبان ایرانگرد است، ایرانگرد ۴ به دل طبیعت رفته و در این روز‌ها که محدودیت سفر وجود دارد، ما را به مسافرت می‌برد.

باشگاه خبرنگاران به همین خاطر گفت و گویی با جواد قارایی سازنده این مستند داشته است که در ادامه آن را می‌خوانید:

چه چیزی باعث شد  مستند ایرانگرد را بسازید؟

من به طور کلی علاقه بسیار زیادی به ایران و تنوع‌ اقلیمی، جانوری، حیوانی، مردم شناسی و اقوام شناسی دارم. همچنین شناخت مردم ایران نسبت به تاریخ، اقوام و... بسیار بسیار کم بود. به همین خاطر تصمیم گرفتم در راه معرفی و شناساندن ایران  به مردم سرزمینم خدمت کنم و قدمی‌بردارم.

تا به امروز مشغول تولید چه کار‌هایی بودید؟

من در طی این ۱۲ سال که مشغول ساخت ایرانگرد ۱، ۲، ۳ و ۴ بودم، وقت این را نداشتم که به دنبال تولید و ساخت کار دیگری باشم، زیرا تمام وقت من را گرفت و این طور باید بگویم که یکی از دلایل مختلف موفقیت ایرانگرد این است که با تمام وجود در اختیار مستند ایرانگرد بودم تا خدمتی به کشور و سرزمینم بکنم.

چقدر با محیط زیست ارتباط می‌گیرید؟

محیط زیست، طبیعت و هر آنچه که ما در آن زندگی می‌کنیم، مظهر زیبایی خداوند است. زمانی که می‌بینم انسان‌ها چه در داخل و چه در خارج از کشور موجب تخریب و آلودگی آن می‌شوند، دل من  به درد می‌آید. همه انسان‌ها دوستدار طبیعت، پاکی و محیط زیست هستند و این یعنی دوستدار خداوند بودن که سعی کردم در این زمینه قدمی‌بردارم.

چقدر سعی کردید که جاذبه‌های ناشناخته و بکر ایران را به تصویر بکشید؟

طبیعت و محیط زیست، هم از لحاظ مادی و هم معنوی باعث آرامش و تعالی انسان می‌شود. به نظر من اگر محیط زیست نباشد، تقریبا هیچ چیز وجود ندارد؛ بنابراین وقتی که به محیط زیست نگاه مثبت داشته و برای آن ارزش قائل باشیم، گویا به خداوند و همه الطافش توجه می‌کنیم. به همین خاطر محیط زیست و مردم و فرهنگ هایشان همواره با ارزش بودند. اما باید این طور بگویم که فکر می‌کنم مردم به امید، پویایی، معرفت و شناخت نیاز دارند. از همین رو سعی کردم در ایرانگرد به هم وطنان خوبم امید بدهم و باعث شناخت و معرفت آن‌ها نسبت به جهان پیرامون و خصوصا ایران چه در حوزه فرهنگی، تاریخی، گردشگری و محیط زیست شوم.

در ایرانگرد چقدر سعی کردید که ایران و جاذبه‌های آن را معرفی کنید؟

من در ایرانگرد، قصد نداشتم که نقاط گردشگری ایران را معرفی کنم، بلکه بیشتر به دنبال این بودم که به مردم نشان دهم که ایران در کجای جهان واقع شده و در حقیقت کشور ما در رتبه بندی جاذبه‌های جهانی در کجا قرار گرفته است. احساس می‌کنم که مردم شناخت کافی نسبت به دارایی‌ها و منابع طبیعی ایران ندارند و در عوض برخی از هم وطنان خوبمان، شناخت بیشتری نسبت به کشور‌های دیگر دارند در صورتی که ایران کشوری با ارزش و جاذبه‌های بی شمار است که اگر از هر زاویه به آن نگاه کنیم، متوجه این مهم خواهیم شد. اما با این وجود شوربختانه مردم ما شناخت کافی نسبت به کشورمان ندارند و به همین خاطر سعی کردیم دارایی و ارزش‌های ایران جانمان را هویدا کنیم و زیبایی‌های آن را به تصویر بکشیم.

قطعا با معرفی جاذبه‌های بکر ایران، بسیاری از هم وطنانمان را به سمت آن کشاندید، درست است؟

طبیعتا با معرفی برخی از استان‌ها و نمایش جاذبه‌های آن‌ها، جمعیت بسیار زیادی از گردشگران به آن مناطق می‌روند و در عین حال تلاش کردیم که در این زمینه فرهنگ سازی کنیم تا از جوامع محلی و ارزش‌ها حفاظت کنیم.

در این چند سال با کدام یک از قومیت‌ها بیشتر ارتباط گرفتید؟

در نقاطی که ما سفر داشتیم، هموطنان بسیار خوب برخورد می‌کردند و برای ما عزیز بودند، اما باید بگویم که در ایرانگرد، باتمام اقوام ایران ارتباط گرفتیم و آن‌ها هم در این مسیر دست یاری به ما دادند. همه اقوام ایرانی از لرها، کردها، تالش ها، ترک ها، بلوچ‌ها و فارس ها، واقعا میهمان نوازان عزیزی بودند و من نمی‌توانم بگویم کدام یک از این‌ها بیشتر عزیز بودند.

از سختی‌های ایرانگرد برای ما بگویید؟

اگر از سختی‌ها بخواهم حرفی بزنم، باید از تمام ایرانگرد بگویم، به این دلیل که ما از روز اول سختی کشیدیم تا همین امروز که من با شما صحبت می‌کنم و قطعا سختی‌های بسیاری خواهیم کشید. اما این طور بگویم تا زمانی که مردم دوستم دارند و پذیرا هستند، این سختی برایم شیرین خواهد بود و پای آن می‌ایستم چرا که خون من رنگین‌تر از هزاران هزار انسان شریف ایرانی و هم وطنم نیست که جانشان را در راه ایران و ایرانی دادند. پس من هم با همه وجود سختی‌ها را به جان می‌خرم و در راه کشورم با افتخار قدم بر می‌دارم. اما اگر از سختی‌ها بخواهم بگویم، سختی‌های این راه زیاد است؛ سرما و گرمای زیاد، مسافت‌های طولانی، گرسنگی، خطر بهمن، طوفان، برف و کولاک، خطر سقوط در دره و کوهستان‌ها و... دائما با این خطرات دست و پنجه نرم می‌کنیم. به جرات می‌توان گفت که هیچ کدام از تولیدات صداوسیما، به اندازه ایرانگرد و عوامل آن سختی نکشیده اند.

البته باید از مدیران سازمان صداوسیما، ریاست محترم، معاون سیما، مدیر شبکه یک سیما و مدیر گروه اجتماعی آقای شریعت پناهی که جانانه کنار ما بودند تشکر کنم، چون همین حمایت‌ها و بودن‌ها سختی‌ها را آسان می‌کند.

امسال نقش ایرانگرد به دلیل وجود ویروس کرونا و ممنوعیت سفر پررنگ‌تر شده چرا که شوربختانه ویروس منحوس کرونا هم چنان وجود دارد و همه هم وطنان عزیزم و مردم جهان را درگیر کرده است. خوشبختانه با وجود فراز و نشیب‌های بسیار، توانستیم بخشی از ایرانگرد۴ را به نوروز ۱۴۰۰ برسانیم. من فکر می‌کنم که این باعث شد تا حال خیلی از مردمی‌که پای تلویزیون نشستند و نمی‌توانند به سفر بروند خوب شود و اتفاقا پیام‌های بسیار زیاد مردم به خوبی گواه این موضوع است.

با خانواده‌هایی که در این مستند آشنا شدید، هنوز هم ارتباط دارید؟

بله، تقریبا با همه آن عزیزان در ارتباط هستم و حداقل با ۴، ۵ تا از آن خانواده‌هایی که در مناطق بکر ایران زندگی می‌کنند، به دلایل مختلف به تهران آمدند و دعوتشان کردم و در خدمت آن‌ها بودم. این رابطه‌ها خاطرات شیرینی است که برای من به جا مانده است.

چندین سال است که با طبیعت زندگی می‌کنید، چه چیز‌هایی شما را آزار می‌دهد؟

یه چیز‌هایی وجود دارد که دل آدم را می‌رنجاند و آن هم این است که گردشگران گا‌هی به فرهنگ و دیدگاه‌های جوامع محلی احترام نمی‌گذارند، در جنگل‌ها به جای اینکه از گاز استفاده کنند، آتش روشن می‌کنند و باعث آتش سوزی‌های گسترده می‌شوند که این کار، اندک ذخایر ملی کشورمان را از بین می‌برد. گردشگران از طبیعت لذت می‌برند و به طبیعت زباله هدیه می‌دهند که این امر فاجعه است و این‌ها درد‌هایی است که من همیشه در ایرانگرد به آن‌ها می‌پردازم و سعی می‌کنم در حد خودم قدمی‌بردارم تا فرهنگ جامعه را بالاتر ببرم. فرهنگ دوستی با محیط زیست، تا حال خودمان و طبیعت بهتر شود.

صحبت‌ پایانی برای هموطنان دارید؟

بسیاری از هم وطنانمان از ایرانگردی لذت بردند و به آن اشتیاق نشان دادند و این برای من خیلی ارزشمند است در ایرانگرد ۴ هم هرچند زمان پخش خوبی در نظر گرفته نشده که این از دسترس من خارج است. باز هم از ریاست محترم سازمان و مدیر شبکه یک تشکر می‌کنم، چون فرصت خدمت کردن به مردم کشورم را به من دادند. همین طور از عوامل سخت کوش ایرانگرد که در این مدت زحمات بسیاری کشیدند و در پشت صحنه جانانه خدمت کردند، سپاسگزارم و در پایان از خانواده گلم که من را تحمل کردند، تشکر می‌کنم.

عیدی ایرانگرد و شبکه یک سیما

ایرانگرد و شبکه یک، قرار است دو عیدی به مردم ایران بدهند یکی اینکه به دلیل پر مخاطب بودن برنامه، قصد داریم به جای اینکه هر ۲ سال یک بار، ۲۰ قسمت داشته باشیم، هر سال ۱۳ قسمت را در ایام نوروز تقدیم مخاطبانمان کنیم تا همیشه ایرانگرد در نوروز مهمان خانه‌های مردم خوبمان باشد و از تماشای زیبایی‌های کشورمان لذت ببرند. اما دومین هدیه، یک پروژه بزرگ به شبکه یک ارائه دادیم که در تاریخ مسابقه‌های صداوسیما بی سابقه است. مسابقه ایرانگردشو. در این مسابقه قرار است ۴ داور به همراه یک مجری و ۶۲ مسابقه دهنده از ۳۱ استان یعنی یک خانم و یک آقا مسابقه دهند. خوشبختانه این طرح پذیرفته شده است و امیدواریم به کمک خدا یکی از جذابترین و دشوارترین مسابقه را از شبکه یک سیما به روی آنتن ببریم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما