امروز يك شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۰

جشنواره تلویزیونی مستند راهی برای دیده شدن مستند و مستندساز

مشاهده ۱۲۸
۱۴۰۰/۰۸/۱۸- ۱۳:۱۶
کارگردان مستند «عروس قشقایی» از تاثیر جشنواره تلویزیونی مستند بر دیده شدن مستند ها و اقبال آن نزد مخاطبان سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، محمدهادی اسفندیاری با اشاره به حضور این مستند در جشنواره تلویزیونی گفت: جشنواره سینماحقیقت رویداد بسیار معتبری برای سینمای مستند است، با این حال معتقدم مستندسازی مثل من که دوست دارد فرهنگ ایل خود را به بقیه معرفی کند، بهتر است فیلمش در تلویزیون و جشنواره تلویزیونی مستند به نمایش دربیاید. وی افزود: به نظرم راه‌اندازی جشنواره تلویزیونی مستند اتفاق بسیار خوبی برای مستندسازان به ویژه فیلم‌سازان شهرستانی است؛تلویزیون در همه روستاها و شهرهای ما وجود دارد و ظرفیت بسیار خوبی برای دیده شدن این آثار است.

مستند «عروس قشقایی» ساخته محمدهادی اسفندیاری روایتی متفاوت از یک مراسم آیینی در ایل قشقایی است که پس از گذشت سال‌ها هم‌چنان اصالت خود را حفظ کرده و مانند قبل برگزار می‌شود.

اسفندیاری درباره این مستند گفت: چندی پیش مجموعه‌ای درباره عروسی اقوام در شبکه مستند ساخته شد و من هم مستند «عروس قشقایی» را با محوریت مراسم جشن عروسی در ایل قشقایی ساختم. از آنجا که قبلاً مستند «بایداق» را درباره اقوام قشقایی ساخته بودم، شناخت خوبی از این سوژه داشتم و به همین دلیل ساخت این فیلم به من سپرده شد. در فیلم مستند «عروس قشقایی» با حساسیت زیادی فرهنگ بومی اقوام قشقایی، لباس، آیین‌های سنتی و ... این منطقه را به تصویر کشیدم.

وی ادامه داد: این مراسم واقعاً یک آیین است و با اینکه تغییرات زیادی در لباس، فرهنگ و زبان مردم این مناطق طی این سال‌ها رخ داده است، اما باز هم این سنت‌ها در مراسم عروسی رعایت می‌شود. برای مثال ممکن است که در فضای عمومی لباس‌هایی مانند بقیه به تن کنند اما در مراسم عروسی و جشن ازدواج لباس‌های سنتی خود را می‌پوشند. این لباس از نظر حجاب و پوشش بسیار کامل و زیبا است. علاوه بر این، در این مراسم بازی سنتی مردان یا همان «چوب بازی» را می‌بینیم. موسیقی محلی و بومی نیز همچنان اصالت خود را در این مراسم حفظ کرده است.

کارگردان مستند «عروس قشقایی» درباره اهمیت ساخت فیلم درباره سنت‌هایی بومی و آیینی کشورمان گفت: خودم قشقایی‌ام و دغدغه‌ام شناساندن فرهنگ ایل‌ام به مردم ایران است. همیشه دوست داشتم که سوژه فیلم‌هایم از ایل قشقایی باشد چرا که اولاً این سوژه‌ها بکر هستند، ثانیاً به دلیل بومی‌بودن دسترسی راحت‌تری به این افراد دارم و ثالثاً تولید کم‌هزینه‌تری دارم. از همین روی، معتقدم که بهتر است مستندسازان درباره سوژه‌هایی در داخل زادگاه خود فیلم بسازند که در این صورت موفق‌تر خواهند بود.

عوامل تولید این مستند 30 دقیقه‌ای عبارتند از: کارگردان: محمدهادی اسفندیاری، تصویربردار: محسن دانشور، تدوین و صداگذار: مجید شهرابی، صدابردار: علی اصغر زارع، تحقیق و پژوهش: محمدهادی اسفندیاری و فرزانه حاتمی.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما