امروز دوشنبه  ۱۰ مهر ۱۴۰۲

برگزاری آیین رونمایی از کتاب"امام حسین (ع) و تلاش برای اجرای عدالت " در لندن

مشاهده ۱۹۴۱
۱۴۰۱/۰۱/۰۷- ۰۹:۴۸

با همکاری امور بین الملل رسانه ملی و تلاش دفتر نمایندگی سازمان در لندن، آئین رونمایی از کتاب "امام حسین (ع) و تلاش برای اجرای عدالت" با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی در لندن برگزار و انگیزه نگارش و نیز برخی ابعاد شخصیتی حضرت امام حسین (ع) در برنامه ای تلویزیونی در لندن تشریح شد .

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این مراسم که علاوه بر دکتر کریس هیوئر کشیش و اندیشمند مسیحی و نویسنده این کتاب، حجت الاسلام و المسلمین سیدهاشم موسوی رئیس مرکز اسلامی انگلیس و محسن قریشی اندیشمند اهل سنت و مدیر موسسه منهاج القرآن در لندن حضور داشتند، هر یک دیدگاههای خود را درباره این کتاب و شخصیت حضرت امام حسین (ع) بیان کردند .

دکتر کریس هیوئراستاد دانشگاه در انگلیس که سخنرانی‌ها و مقالاتش درباره ویژگی‌های شخصیت حضرت امام حسین (ع) در غرب، طرفداران زیادی دارد، درباره انگیزه اش در نگارش کتابی درباره حضرت امام حسین  (ع) گفت: من حدود 35 سال است که به مطالعه اسلام می‌پردازم و سیره ائمه(ع) به ویژه حضرت امام حسین (ع) را نه فقط راهنمای جوامع شیعی و مسلمان، بلکه راهنمای همه انسانها می دانم.

این کشیش مسیحی افزود: حضرت امام حسین(ع) الگوی کاملی از فداکاری، ایستادگی در برابر ظلم و تلاش برای ایجاد صلح و اجرای عدالت برای همه انسانها و در همه زمانهاست.

وی با بیان اینکه  شخصیت ویژه حضرت امام حسین(ع) الهام بخش او در نوشتن کتابی درباره ایشان بوده است، گفت: این کتاب برای مسیحیان هم الهام بخش است زیرا در آن آمده است هر زمان که عدالت به خطر می افتد، شخصیتی همچون حضرت امام حسین(ع) نیاز است که برای اجرای عدالت قیام کند.

در این مراسم محسن قریشی اندیشمند اهل سنت و مدیر موسسه منهاج القرآن در لندن، معرفی شخصیت های الهی تاثیر گذار بر جوامع را بهترین الگو و الهام بخش جوامع در اجرای عدالت، صلح و تعالی انسانها دانست.

این اندیشمند اهل سنت گفت: یاد حضرت امام حسین (ع)، یادآور پیامبر اکرم (ص) است که فرمود: هر کس محبت حسین در وجودش باشد محبت من در دل اوست و هر کس محبت من در دلش باشد محبت خدا در وجودش است .

وی با بیان اینکه حضرت امام حسین(ع) رشته معنوی میان زمین و آسمان است، افزود: این وظیفه ماست که الگوهای الهی را که نجات بخش انسانها و پیام آور صلح، عدالت، عشق، علم و دانش و نیز زندگی درست هستند را به جوامع و جوانان معرفی کنیم.

این اندیشمند اهل سنت از همه مسلمانان خواست با مطالعه درباره شخصیت حضرت امام حسین (ع)  نگاهشان را نسبت به ایشان و فلسفه قیامشان اصلاح و یا تقویت کنند.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس هم در این مراسم به انبوه تقاضاهای نسل جوان در جوامع غربی برای شناخت شخصیت های الهی و اسلامی اشاره کرد و نقطه آغازین برخی از آنها را اجرای آیین‌های مذهبی همچون راهپیمایی عاشورا و اربعین دانست .

حجت الاسلام و المسلمین سیدهاشم موسوی در این باره گفت: در غرب و در ماه محرم که ماه عزاداری برای حضرت امام حسین (ع) است شیعیان و ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در دستجات و گروههای مختلف به طور گسترده و پر شمار با راهپیمایی و عزاداری در قالب دستجات، حرکت بزرگی را در معرفی فرهنگ عاشورا شکل می دهند و افرادی که از این راه با شخصیت حضرت امام حسین (ع) آشنا می‌شوند مشتاق دانستن بیشتر درباره ابعاد شخصیت و فلسفه قیام ایشان می‌شوند و احساس می‌کنند بسیاری موارد در خارج از  فضای رایج در غرب موجود است که آنان از آن بی خبرند و هنگامی‌که نوک قله معارف حسینی را مشاهده می‌کنند متوجه می‌شوند کوهی از دانش در زیر دریای شخصیت امام حسین (ع) نهفته است و این زمانی است که عطش آنان برای دانستن درباره آنها بیشتر و علاقه مند می‌شوند درباره اسلام و شخصیت های معنوی اسلام بیشتر بدانند.

بررسی‌ها نشان می دهد انگیزه‌های دانستن ونیز آگاهی بخشی درباره اسلام و شخصیت های اصیل اسلامی هرسال در جوامع غربی فراگیرتر می‌شود.

ایستادگی در برابر ظلم و تلاش برای اجرای عدالت میراث گرانبهای حضرت امام حسین (ع) است که دانستن درباره آن حتی در جوامع غربی، اندیشمندان را برای نوشتن درباره آن ترغیب می‌کند.

کتاب "حسین و تلاش برای اجرای عدالت" را که به زبان انگلیسی است، انتشارات اندیشه معاصر اسلامی در لندن چاپ کرده است و عرضه آن بزودی آغاز می‌شود.

امتیاز شما