امروز دوشنبه  ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

شرکت گوگل در خدمت جنایات رژیم صهیونیستی

مشاهده ۷۴۱
۱۴۰۱/۱۰/۱۰- ۲۱:۳۹

به‌تازگی شرکت گوگل در پی شورش کارمندانش که نسبت به ادغام این شرکت در زیرساخت‌ها و چهارچوب‌های ارتش رژیم صهیونیستی اعتراض داشتند، دچار رسوایی تمام عیاری شد. در این زمینه، تبدیل‌ گوگل به یک ابزار در دستِ رژیم صهیونیستی، از چند طریق محقق شده‌ است.

به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، نقطه اوج این ادغام را می‌توان در قالب طرح«نیمبوس» ارتش رژیم صهیونیستی و پیوندهای گوگل و آمازون با ارتش این رژیم مشاهده کرد. در این چهارچوب توافق شده که در قالب قراردادی به ارزش 1.2 میلیارد دلار، حداقل شش مرکز داده گوگل تاسیس شود و در هر مرکز نیز 500 صهیونیست استخدام شوند.

این طرح همچنین«زیرساخت‌های ابری» را برای نهادهای رژیم صهیونیستی از جمله ارتش این رژیم و دیگر تشکیلات صهیونیست‌ها که با اشغالگری و اعمال ظلم به ملت فلسطین همراه هستند، فراهم می‌کند. در این رابطه به طور خاص می‌توان به نهاد موسوم به«اداره زمین» رژیم صهیونیستی اشاره کرد که نقش اصلی را در سرقت زمین‌های فسلطینی‌ها و اختصاص دادن آن‌ها به صهیونیست‌ها بازی می‌کند.

این‌طور افشا شده که از طریق طرح«نیمبوس»، شرگت گوگل سازوکارهای هوش مصنوعی بسیار پیشرفته‌ای را در اختیار ارتش رژیم صهیونیستی قرار می‌دهد. اسناد مرتبط با طرح«نیمبوس» که در اختیار نشریه «اینترسپت» قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهند که برخی زیرساخت‌های گوگل تا حد زیادی به کمک رژیم صهیونیستی و ساختارهای تشخیص چهره این رژیم در می‌آیند.  این نکته همچنین به تایید رسیده‌است که طرح«نیمبوس» قادر به فرآوری و پردازش داده‌ها برای دروغ‌سنجی نیز خواهدبود. با این همه، مهم‌ترین ویژگی طرح«نیمبوس» این است که تا حد زیادی علیه جریان مقاومت فلسطینی است و این مسئله حتی در قراردادهای مرتبط با این طرح نیز مورد اشاره قرار گرفته‌است.  عجیب‌ترین نکته در قالب طرح«نیمبوس» این است که شرکت‌های آمازون و گوگل از هرگونه عقب نشینی از مفاد تعهدات خود در قالب طرح مذکور به شدت منع شده‌اند و در واقع هر چقدر هم که رژیم صهیونیستی به جنایات وحشتناکی مخصوصا علیه ملت فلسطین دست بزند، باز هم شرکت‌های مذکور باید به همکاری با آن ادامه دهند. موضوعی که عملا موجب تقویت دستگاه خشونت و خونریزی رژیم صهیونیستی خواهدشد.  علی‌رغم شرایط تحقیرآمیز این توافق و قرارداد، سخنگوی شرکت گوگل«شانون نیوبری» با نهایت افتخار و غرور در موضع‌گیری می‌گوید: «ما مفتخریم که اسرائیل سازوکار Google Cloud را انتخاب کرده تا این رژیم خدمات عمومی را در حوزه پردازش ابری دریافت کند و خود را از حیث فناوری‌های دیجیتالی متحول سازد».

با این حال، تاکنون 40 هزار نفر از عموم مردم و همچنین هزار نفر از کارمندان شرکت گوگل طوماری را به امضا رسانده‌اند و در قالب آن از مدیران ارشد گوگل خواسته‌اند تا این شرکت را از قرارداد با رژیم صهیونیستی خارج کنند. جالب اینکه شماری از کارمندان گوگل در مدت اخیر و در جریان اعترضات خود علیه قرارداد مذکور، (در اعتراض به قرارداد گوگل با رژیم صهیونیستی) از مقام‌هایشان در شرکت گوگل استعفا کرده‌اند.

از این رو، برنامه«فلسطین؛ محرمانه‌زدایی» شبکه پرس تی وی در گفت‌وگو با«دیوید میلر»، استاد سابق دانشگاه بریستول و فعال سیاسی- اجتماعی حامی حقوق ملت فلسطین و همچنین«هدی عاموری»، بنیانگذار کارزار موسوم به«اقدام فلسطین» و فعال سیاسی ضدصهیونیست در انگلستان، به بررسی و تحلیل ابعاد مختلف مسئله تسخیر گوگل توسط رژیم صهیونیستی و استفاده ابزاری این رژیم از این شرکت فناوری پرداخت.

در ابتدا دیوید میلر در رابطه با طرح«نیمبوس» گفت: این طرح یکی از بزرگ‌ترین طرح‌هایی است که غول فناوری نظیر گوگل را با رژیم صهیونیستی ادغام کرده‌است و در قالب آن، دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر این رژیم از این ظرفیت و توانایی برخوردار می‌شوند تا به فناوری‌هایی با کمک شرکت گوگل دست پیدا کنند که نقشی قابل توجه را در سرکوب ملت فلسطین بازی می‌کنند. در واقع، طرح«نیمبوس» نوعی تقویت نهادهای نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی از سوی یکی از مهم‌ترین کنشگران و بازیگران عرصه فناوری یعنی شرکت گوگل است. شرکتی که به واسطه دسترسی آن به سیل درخور توجهی از داده‌های رایانه‌ای، مدت‌هاست که مورد توجه رژیم صهیونیستی است.

هدی عاموری نیز در باره طرح«نیمبوس» گفت: سال‌هاست رژیم صهیونیستی با استفاده از برخی ابزارهای فناوری نظیر دوربین‌های تشخیص چهره، اقدام به اعمال سرکوبگرانه و غیرقانونی علیه ملت فلسطین می‌کند. از این رو، طرح«نیمبوس» و توافقات صهیونیست‌ها با شرکت گوگل در قالب این توافق، عملا در مسیر همین روند قرار دارد و انتظار می‌رود که در ادامه راه شاهد تشدید سرکوبگری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین باشیم که این مسئله خود تقویت بنیان‌های قدرت جریان مقاومت فلسطینی را طلب می‌کند. در واقع، انتظار می‌رود که در روزها و ماه‌های آتی، کرانه باختری و به‌ویژه نوار غزه، هدف تشدید فشارها از جانب رژیم‌صهیونیستی قرار گیرند. مسئله‌ای که حداقل شرکت گوگل به دلیل همکاری خود با یک رژیم اشغالگر و خونریز نظیر رژیم صهیونیستی، هیچ توضیح و توجیهی برای آن ندارد.  هدی عاموری به طور خاص به این نکته اشاره کرد که تاکیدات قرارداد«نیمبوس» دال بر این مسئله که شرکت‌های فناوری طرفِ قرارداد رژیم صهیونیستی، حق خروج از مفاد قرارداد را با استناد به اینکه فناوری‌های ارائه شده از سوی آن‌ها، از طرف صهیونیست‌ها در چهارچوب مقاصد سرکوب‌گرانه استفاده می‌شوند، ندارند، به طور خاص به این نکته تاکید کرد که عمده هدف این گزاره و موضوع معطوف به مبارزات آزادیخواهانه ملت فلسطین است؛ موضوعی که در نوع خود حاکی از مفاد فلسطینی‌ستیزِ طرح«نیمبوس» است.

دیوید میلر نیز با اشاره به استعفای شماری از کارمندان شرکت گوگل در اعتراض به اقدام اخیر این شرکت در امضای قرارداد با رژیم صهیونیستی در قالب«نیمبوس»، به طور خاص به این مسئله پرداخت که البته این روند به یک یا دو نفر محدود نبوده و حاکی از این است که در داخل گوگل نیز شکاف‌ها و انشقاقات جدی در باره نکات منفی و مضرات همکاری با رژیم صهیونیستی وجود دارد.  هدی عاموری نیز به طور خاص به این نکته اشاره کرد که گروه‌های مردم نهاد حامی حقوق ملت فلسطین نظیر گروه«اقدام فلسطین»، تلاش‌های عمده و اصلی خود را در زمینه طرح«نیمبوس»، بر توسعه روند آگاهی‌بخشی عمومی در این رابطه قرار داده‌اند و سعی دارند تا جای ممکن از ماهیت مخفی و محرمانه طرح مذکور که مطلوب رژیم صهیونیستی است، افشاگری کنند و در باره آن آگاهی‌بخشی‌های لازم را انجام دهند.

دیوید میلر هم تاکید کرد: که جهان امروز جهان فناوری‌های جدید و مدرن است. این حوزه مورد علاقه میلیون‌ها انسان در دورترین نقاط جهان است. از این رو، صهیونیست‌ها سال‌هاست که خواستار برخورداری نفوذ گسترده در این عرصه‌ها هستند. با این حال، نکته اصلی این است که قدرت لابی‌ها و پول‌های صهیونیست‌ها، متاسفانه باعث شده تا آن‌ها از چنین موقعیتی در شبکه‌های اجتماعی مهم و اثرگذار نیز برخوردار باشند، اما این نکته را اغلب استفاده‌کنندگان از شبکه‌های اجتماعی نمی‌دانند.

در این خصوص، گوگل نیز در نوع خود شرکتی جذاب برای توسعه همکاری‌ها و نفوذ رژیم صهیونیستی است و البته طرح«نیمبوس» تنها یکی از طرح‌هایی است که تاکنون در باره آن افشاگری و اطلاع رسانی شده‌است. متاسفانه رژیم صهونیستی نه تنها در شرکت‌های فناوری مهم جهان نفوذ مخرب و منفی دارد، بلکه در این رابطه همکاری‌های گسترده‌ای را با دیگر سازمان‌های اطلاعاتی جهان نظیر سیا و  MI6 و... هم دارد. در این راستا، تاکنون گزارش‌های مختلفی دال بر همکاری عوامل سازمان‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و یا کارکنان و مدیران سابق آن‌ها با شرکتی نظیر گوگل منتشر شده‌ است.

هدی عاموری نیز به طور خاص به این نکته اشاره کرد که حضور تعداد درخور توجهی از عوامل وابسته به رژیم صهیونیستی در شرکتی نظیر گوگل که یک غول عرصه فناوری اطلاعات است و به داده‌های اطلاعاتی زیادی دسترسی دارد، در نوع خود یک فاجعه است. این افراد به‌راحتی می توانند از اطلاعات موجود در بستر گوگل به نفع رژیم صهیونیستی و به ضرر ملت‌های دیگر استفاده کنند. این بدان معناست که صهیونیست‌ها عملا امکان سوء استفاده از گوکل را دارند و البته که گوگل نیز چنین امکانی را برای آن‌ها فراهم کرده‌است. از این رو، محیط گوگل به هیچ عنوان امن نیست و به‌راحتی می‌تواند مورد سوء استفاده رژیم صهیونیستی و عوامل آن قرار گیرد تا اهداف نامشروع خود را در عرصه بین المللی به پیش ببرند. عاموری در پایان باز هم تاکید کرد که افزایش اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در باره روندهای اینچنینی باید در دستورکار سازمان‌های مدنی و مردم‌نهاد باشد تا از این طریق بتوان جدای از افزایش اطلاعات افراد در دورترین نقاط جهان، شدت فشارها علیه شرکت‌های فناوری نظیر گوگل را نیز به دلیل همکاری‌های مخربشان با رژیم‌هایی نظیر رژیم صهیونیستی تا جای ممکن بالا برد.

 

امتیاز شما